• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mur - piłka nożna

  Przeczytaj także...
  Rzut wolny – sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie.Jard (yd) (Yard) – anglosaska jednostka długości. Jednostka podstawowa angielskiego i amerykańskiego układu miar. Jest on równy trzem stopom lub 36 calom, jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144 metra.
  FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 209 narodowych federacji piłki nożnej (185 krajów, 2 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 13 terytoriów zależnych stan z 10 stycznia 2013). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 175 reprezentacji w piłce nożnej kobiet. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. Organizacja ta utrzymuje się z 90 procent ze sprzedaży biletów na MŚ. Organizacja ta przeznacza pieniądze z Programu Pomocy Finansowej na rozwój techniczny w grze, rozwój futbolu młodzieżowego oraz medycynę sportową także i na futsal dla ubogich krajowych federacji piłkarskich
  Mur składający się z trzech zawodników

  Mur – w piłce nożnej grupa zawodników stojących podczas wykonywania rzutu wolnego w szeregu pomiędzy piłką a bramką. Ich zadaniem jest utrudnienie przeciwnikowi oddania bezpośredniego strzału na bramkę.

  Przepisy[]

  Ustawienie zawodników reguluje 13. prawo przepisów piłki nożnej opracowanych przez FIFA. Mówi ono że:

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
 • wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej muszą być w odległości co najmniej 9,15 m (tj. 10 jardów) od piłki do chwili wprowadzenia jej do gry.
 • Obrońcy mogą stać bliżej piłki tylko w przypadku rzutu wolnego wykonywanego w obrębie pola karnego, o ile stoją na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami bramki. O dokładnym ustawieniu muru decyduje sędzia. Jeśli któryś z obrońców w momencie wykonania rzutu wolnego znajdzie się w odległości bliższej niż 9,15 m, rzut wolny powinien być powtórzony.

  Praktyka[]

  Ponieważ odległość muru od piłki wyznacza główny arbiter spotkania "na oko", może się zdarzyć, że jest ona mniejsza lub większa niż oznaczone przepisami 9,15 m. Szczególnie widać to współcześnie dzięki nowoczesnej technice telewizyjnej, która pozwala na wyświetlenie na ekranie wirtualnego okręgu o promieniu równym 10 jardom i środku w miejscu piłki.

  Mur z zawodnikami z obu drużyn

  Odległość muru od piłki wyznacza sędzia, ale bezpośredni wpływ na jego ustawienie ma też bramkarz drużyny broniącej. Na ogół jeden ze skrajnych zawodników w murze przesuwa się w lewo bądź w prawo zgodnie ze wskazówkami bramkarza, pociągając za sobą kolegów. Bramkarz ustawia mur tak, by zasłaniał połowę jego bramki, samemu ustawiając się w drugiej części.

  Przepisy nie regulują ilości zawodników stojących w murze. Na ogół jest ich od dwóch (w przypadku rzutów wolnych w odległości 30-40 m od bramki lub tych wykonywanych w okolicach narożnikach boiska) do sześciu-siedmiu (przy wolnych w bezpośrednim sąsiedztwie pola karnego). W murze mogą też stać piłkarze drużyny atakującej – ich zadaniem jest zrobienie w nim "wyłomu", przez który piłka przeleci do bramki. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.