• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Munster - Irlandia

  Przeczytaj także...
  Północne Tipperary (irl. Contae Tiobraid Árann Thuaidh) – hrabstwo w Irlandii, północna część tradycyjnego hrabstwa Tipperary, wydzielona z niego dla celów administracyjnych w 1898 roku. Obejmuje 48% dawnego Tipperary.Południowe Tipperary (irl. Contae Tiobraid Árann Theas) – hrabstwo w Irlandii, południowa część tradycyjnego hrabstwa Tipperary, wydzielona z niego dla celów administracyjnych w 1898 roku. Obejmuje 52% dawnego Tipperary.
  Waterford (irl. Contae Phort Láirge) – hrabstwo w prowincji Munster na południowym wybrzeżu Irlandii. Stolicą hrabstwa jest Dungarvan. Miasto Waterford posiada własne władze – Waterford City Council.

  Munster (ang. wym. [ˈmʌnstər] lub [ˈmunstər], irl. an Mhumhain, wym. [ənˈvuːnʲ] lub Cúige Mumhan) – jedna z 4 prowincji Irlandii w południowo-zachodniej części kraju. Ludność 1 246 088.

  Hrabstwa[]

  1. Clare
  2. Cork
  3. Kerry
  4. Limerick
  5. Tipperary:
  6. Południowe Tipperary
  7. Północne Tipperary
  8. Waterford

  Największe miasta[]

  1. Cork (ludność 274 000), tzw. Metropolitan Cork (w granicach administracyjnych ok. 123 000)
  2. Limerick (ludność 93 321)
  3. Waterford (ludność 44 594)

  Zobacz też[]

 • Władcy Munsteru
 • Przypisy

  Limerick (irl. Contae Luimnigh) – irlandzkie hrabstwo w prowincji Munster, leżące na środkowym zachodzie wyspy. Sąsiaduje z hrabstwami: Clare na północy, Cork na południu, Tipperary na wschodzie oraz Kerry na zachodzie.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Clare (irl. Contae an Chláir, ang. County Clare) – hrabstwo w irlandzkiej prowincji Munster, na zachodnim wybrzeżu, w pobliżu rzeki Shannon i jeziora Lough Derg. Początkowo hrabstwo nazywane było hrabstwem Thomond. Jego pseudonim to Banner County (hrabstwo sztandarów, flag), co odnosi się do tamtejszej tradycji noszenia sztandarów na spotkaniach politycznych i różnych świętach.
  Tipperary (irl. Contae Thiobraid Árann) – historyczne hrabstwo w Irlandii, wchodzące w skład prowincji Munster. Jakkolwiek obecnie obszar historycznego hrabstwa jest podzielony pomiedzy dwie jednostki administracyjne: Północne Tipperary i Południowe Tipperary, to jednak tradycyjnie Tipperary jest rozpatrywane jako jedność w kontekście kulturowym i sportowym, a także dla potrzeb An Post – poczty irlandzkiej.
  Waterford (irl.: Port Láirge, staronord.: Vedrarfjord – „wietrzny fjord”) – miasto w hrabstwie Waterford w Irlandii. Głowne miasto na południowym wschodzie kraju i piąte co do wielkości w kraju. Założone w roku 914 przez wikingów, jest najstarszym miastem w Irlandii. W roku 2011 liczba ludności Waterford wynosiła 46 732.
  Kerry (irl. Contae Chiarraí) – hrabstwo na południowym zachodzie Irlandii, w prowincji Munster. Stolicą hrabstwa jest Tralee, graniczy z hrabstwami Limerick na wschodzie, Clare na północy i Cork na południowym wschodzie.
  Królowie Munsteru – władcy prowincji Munster w południowo-zachodniej Irlandii. Nazwa została wyprowadzona od gaelickiej bogini Muman. Prowincja Munster dzieliła się na sześć regionów: Tuadhmhuman (Thomond; na północy), Desmhuman (Desmond; na południu), Urhmumhan (Ormond; na wschodzie), Iarmumhan (zachodni Munster), Érna Muman (Ernaib Muman; antyczna ziemia plemienia Érnai) oraz Deisi Muman (ziemia plemienia Deisi na terenie obecnego hrabstwa Waterford).
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.