• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mumia: Grobowiec cesarza smoka

  Przeczytaj także...
  Chińska wojna domowa (1927-1950) – wojna domowa między chińskimi komunistami i narodowcami z Kuomintangu, która trwała od kwietnia 1927 do maja 1950 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Mumia: Grobowiec cesarza smoka (ang. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) – film produkcji kanadyjsko-niemiecko-amerykańsko-chińskiej z 2008, w reżyserii Roba Cohena. Trzecia część filmu „Mumia” z 1999. Światowa premiera odbyła się 24 lipca 2008.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Początek akcji filmu ma miejsce 2000 lat temu w Chinach. Cesarz Han po pokonaniu swoich wrogów objął władzę nad całym krajem. Zapanował nad wszystkimi „żywiołami”: ogniem, drewnem, wodą, metalem i powietrzem, a swoim wrogom kazał zbudować Chiński Mur. Pewnego dnia usłyszał o czarodziejce Zi Yuan, która podobno zna sekret nieśmiertelności. Uznał, że jedno życie to za mało i wysłał swojego zaufanego generała Minga Guo, żeby sprowadził czarodziejkę. Po przywiezieniu Zi Yuan zdradziła, że mimo iż nie zna sekretu nieśmiertelności wie gdzie szukać jej źródła. Zi Yuan oraz Mingowi udało się znaleźć źródło. Podczas poszukiwań zakochali się w sobie. Po powrocie Ming umiera zamordowany na rozkaz cesarza. Ponieważ Zi Yuan rzuciła klątwę na niego i jego armię – cesarz i jego żołnierze zamieniają się w posągi, a ciężko ranna Zi Yuan ucieka.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W 1946 roku wiodąca spokojne życie rodzina O’Connellów zostaje uwikłana w historię mającą 2000 lat. Wówczas 18-letni Alex prowadzi wykopaliska w ogarniętej wojną domową w Chinach w tajemnicy przed rodzicami, którzy sądzą, że ich syn jest na studiach. Alex wraz z profesorem Wilsonem odkrywa podziemny grobowiec, w którym od lat spoczywa zamieniony w posąg cesarz. Tymczasem rząd brytyjski prosi O’Connellów, aby udali się do Szanghaju i oddali Chińczykom oko Shangri - La starożytny klejnot, który zaginął w 1940 roku podczas wojny. Evelyn i Rick decydują się spełnić powierzoną im misję. Przyjeżdżają do Szanghaju, gdzie spotykają brata Evy, Jonathana, prowadzącego klub nocny „U Imhotepa”. Po chwili w klubie pojawia się też Alex. W tym samym czasie zastali Chiński nowy rok 1947.

  Chu-Kheng Yeoh (chiń. upr.: 杨紫琼; chiń. trad.: 楊紫瓊; pinyin: Yáng Zǐqióng; ur. 6 sierpnia 1962 w Ipoh w stanie Perak, Malezja) – chińska i malezyjska aktorka.Robert Cohen (ur. 12 marca 1949 roku w Cornwall, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykański producent, reżyser, aktor i scenarzysta filmowy. Absolwent Uniwersytetu Harvarda.

  Pomimo kłamstwa i rodzinnej kłótni, Alex zaprasza rodziców na oficjalne otwarcie sarkofagu cesarza. Okazuje się jednak, że profesor Wilson, który pomagał Alexowi w wykopaliskach, jest zdrajcą i współpracuje z fanatycznym generałem sił zbrojnych Kuomintangu Yangiem oraz jego zastępcą-kochanką pułkownik Choi, którzy chcą przywrócić Cesarza do życia, aby zapanował nad całym terytorium Chin. Cesarz Han zostaje przywrócony do życia dzięki wodzie ze źródła wiecznej młodości, która znajdowała się w oku Shangri - La. O’Connellowie ruszają za zmartwychwstałym cesarzem, aby powstrzymać potwora i po raz kolejny uratować świat...

  John David Hannah (ur. 23 kwietnia 1962 w East Kilbride, w Szkocji) – brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Brendan Fraser – Richard 'Rick' O’Connell
 • Jet Li – cesarz Han
 • Maria BelloEvelyn 'Evy' O’Connell
 • Luke Ford – Alex O’Connell
 • Isabella Leong – Lin
 • Michelle Yeoh – Zi Yuan
 • John Hannah – Jonathan Carnahan
 • Liam Cunningham – Wściekły Pies Maguire
 • Russell Wong – generał Ming Guo
 • Anthony Wong Chau Sang – generał Yang
 • Tian Liang – Li Zhou
 • Albert Kwan – Chu Wah
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mumia
 • Mumia powraca
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mumia: Grobowiec cesarza smoka w bazie IMDb (ang.)
 • Mumia: Grobowiec cesarza smoka w bazie Filmweb
 • Russell Wong (王盛德, pinyin: Wáng Shèngdé, ur. 1 marca 1963 w Troy w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor i fotograf.Maria Bello (ur. 18 kwietnia 1967 w Norristown w stanie Pensylwania) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jet Li (właśc. chiń. upr.: 李连杰; chiń. trad.: 李連杰; pinyin: Lǐ Liánjié; ur. 26 kwietnia 1963 w Pekinie) – chiński aktor, mistrz i trener wushu.
  Mumia (ang. The Mummy) − film produkcji amerykańskiej z 1999 w reżyserii i na podstawie scenariusza Stephena Sommersa. Premiera światowa filmu odbyła się 7 maja 1999 roku.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Mumia powraca (ang. The Mummy Returns) – film produkcji amerykańsko-kanadyjsko-niemieckiej z 2001 w reżyserii i na podstawie scenariusza Stephena Sommersa. Kontynuacja filmu Mumia. Premiera światowa filmu odbyła się 4 maja 2001 roku. Film otrzymał mieszane oceny ze strony krytyków.
  Brendan Fraser (ur. 3 grudnia, 1968 roku w Indianapolis, w stanie Indiana) – kanadyjsko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  Kuomintang (KMT) lub Guomindang (GMD) (po polsku "Chińska Partia Narodowa") – partia (pierwotnie reprezentująca tzw. chiński socjalizm) utworzona w Chinach w 1912 przez Song Jiaorena. Wygrała wybory do parlamentu w lutym 1913. W październiku prezydent Chin Yuan Shikai nakazał rozwiązanie Kuomintangu i usunięcie jego członków z parlamentu. (zobacz Historia Chin).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.877 sek.