• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mumbai - dystrykt

  Przeczytaj także...
  Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.Mumbai Suburban ( marathi मुंबई उपनगर जिल्हा , ang. Mumbai Suburban district ) – dystrykt obejmuje przedmieścia miasta znanego w Polsce jako Bombaj i jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powiezrchni 534 km².
  Raigad ( marathi रत्नागिरी जिल्हा , ang. Raigad district ) – jest jednym trzydziestu pięciu z dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 7 152 km².

  Mumbai (marathi मुंबई जिल्हा, ang. Mumbai district) – dystrykt obejmuje centrum miasta nazywanego w Polsce Bombaj i jest najmniejszym (69 km²) z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra.

  Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.Maharasztra (hindi i marathi महाराष्ट्र, trb.: Maharasztra, trl.: Mahārāṣṭra; ang. Maharashtra) – trzeci pod względem wielkości i drugi pod względem liczby ludności stan indyjski. Maharasztra graniczy ze stanami: Gujarat, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Andhra Pradesh, Karnataka, Goa i z terytorium związkowym Dadra i Nagarhaweli. Na zachodzie styka się z Morzem Arabskim. Maharasztra była także znana pod nazwą Rashtra.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Jest to miasto portowe na zachodnim wybrzeżu tego stanu, nad Morzem Arabskim. Od północy sąsiaduje z dystryktem Mumbai Suburban, a od wschodu z dystryktem Raigad, od którego dzieli go Zatoka Thane.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • P.S Deshpande, Ramesh Sawant: Road Atlas of Maharashtra. Aurangabad: Samarth Udyog Prakashan, 2003, s. 7. ISBN 81-87551-09-7. (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.822 sek.