• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Multi-touch

  Przeczytaj także...
  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.MPX, czyli Multi-pointer X Server - jest odpowiednikiem Linuksowym Microsoft PixelSense. Jest on modyfikacją istniejącego X.Org.
  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.
  Ekran wielodotykowy
  Konsola z ekranem wielodotykowym

  Multi-touch (wielokrotny dotyk) – technika umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż dwoma palcami jednocześnie. Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do jednodotykowych rejestrują dotknięcie ekranu czy innej powierzchni sterującej (np. tabletu, touchpada) w wielu miejscach jednocześnie. Określenie Multi-Touch jest także używane w stosunku do bardziej ograniczonych rozwiązań takich jak Dual Control, Gest Touch czy Dual-Touch.

  Rysik (czasami z ang. stylus) – narzędzie kształtem najczęściej przypominające długopis, choć może równie dobrze w swej konstrukcji przypominać kawałek drewienka. Rysiki służą przede wszystkim do obsługiwania urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy takich jak: palmtopy, telefony komórkowe, a nawet konsole gier wideo, np. Nintendo DS, czy tabletów. Niektóre posiadają czujnik siły nacisku oraz kilka przycisków funkcyjnych (najczęściej dwa), którymi można posługiwać się jak przyciskami myszy.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

  Do wykrywania wielokrotnych dotknięć najczęściej wykorzystywana jest technika pojemnościowa, lecz możliwe jest także wykorzystanie podczerwieni, a nawet zastosowanie kamer do analizy położenia palców na ekranie.

  Technika pojemnościowa jest używana komercyjnie m.in. w smartfonach i tabletach, takich jak np. iPhone i iPad czy w różnych urządzeniach z Androidem. Obecnie producenci laptopów często dołączają touchpady obsługujące multi-touch do swoich laptopów, a tablety są często lepiej przystosowane do obsługi samym dotykiem niż rysikiem.

  Touchpad, trackpad (po polsku - gładzik lub panel dotykowy) – urządzenie wskazujące często spotykane w laptopach, zastępujące mysz.Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

  Obsługa multi-touch jest obecna w wielu nowoczesnych systemach operacyjnych (np. w Windows 7). W systemach Unixowych, takich jak Linux, serwer X.Org wspiera multi-touch od wersji 7.5, przy pomocy rozszerzenia MPX standardowego protokołu X11.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ekran dotykowy
 • touchpad
 • tablet
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. What is Multi-touch? (ang.). 3m.com. [dostęp 2011-01-22].
  2. iPhone and Multi Touch (ang.). multi-touchscreen.com. [dostęp 2011-01-22].
  3. iPad – It’s thin, light, powerful, and revolutionary.
  4. Android and Me: Android 2.0 does indeed feature multitouch. [dostęp 2012-12-27].
  5. Charles Petzold: Finger Style – Exploring Multi-Touch Support in Silverlight (ang.). MSDN Magazine, 2010-03. [dostęp 2011-01-22].
  6. Michael Larabel: Native Multi-Touch Support On Linux (ang.). Phoronix, 2009-06-11. [dostęp 2011-01-22].
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.iPad – tablet przedsiębiorstwa Apple. Ma 9,7-calowy ekran dotykowy z technologią Multi-Touch oraz m.in. możliwość oglądania filmów i zdjęć. Ma przeglądarkę internetową oraz jest kompatybilny z aplikacjami App Store dla iPhone’óworaz iPodów. Przeglądarka internetowa Safari dołączona do iPada nie obsługuje technologii Flash. Urządzenie waży 680 gramów (wersja 3G waży 730 g), mieści się zatem między cięższymi od niego laptopami oraz lżejszymi niż on smartphone’ami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.
  X Window System – graficzny system komputerowy (system okien) stworzony w latach 80. w laboratoriach Massachusetts Institute of Technology (MIT), obecnie prace nadzoruje X.Org Foundation. Najnowszym wydaniem jest wersja 11, wydanie 7.6.
  Tablet (rzad. digitizer) – urządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.077 sek.