Mulkear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mulkear, Mulcair (irl. An Mhaoilchearn) – rzeka w Irlandii, lewy dopływ największej rzeki Irlandii Shannon.

Salmo trutta – gatunek ryby z rodziny łososiowatych, obejmujący kilka form różniących się cechami biologicznymi. Formy te – blisko spokrewnione z łososiem szlachetnym (Salmo salar) – wyewoluowały w wyniku izolacji geograficznej w plejstocenie. Są to ryby o dużym znaczeniu gospodarczym, cenione w wędkarstwie. W języku polskim określane są ogólną nazwą pstrąg, a ich dwuśrodowiskowa forma morska – troć. Od łososia szlachetnego różni się szerszą nasadą ogona, ubarwieniem oraz szczegółami w budowie szkieletu. Podgatunkiem nominatywnym jest troć atlantycka (Salmo trutta trutta).Tipperary (irl. Contae Thiobraid Árann) – historyczne hrabstwo w Irlandii, wchodzące w skład prowincji Munster. Jakkolwiek obecnie obszar historycznego hrabstwa jest podzielony pomiedzy dwie jednostki administracyjne: Północne Tipperary i Południowe Tipperary, to jednak tradycyjnie Tipperary jest rozpatrywane jako jedność w kontekście kulturowym i sportowym, a także dla potrzeb An Post – poczty irlandzkiej.

Swój bieg zaczyna w Górach Silvermine i po ok. 21,5 km wpływa do Shannon w okolicach Annacotty w hrabstwie Limerick. Najważniejszymi dopływami są rzeki: Dead, Bilboa i Newport. Wraz z dopływami dorzecze wynosi ok. 650 km² i rozciąga się zarówno w hrabstwie Limerick, jak i w Tipperary.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

W rzece występują m.in. pstrąg i łosoś, i w okresie od marca do września jest ona miejscem wędkowania.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Mulkear River, mulkearlife.com [dostęp 2013-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-19].
  2. River Mulcair (Mulkear), salmon-ireland.com [dostęp 2013-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-22].
Reklama