Mughallis
Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.
Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.
Mughallis (arab. مٌغلّس) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Hebronu w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 9 lipca 1948.
Położenie[ | edytuj kod]
Mughallis leżała na pograniczu Szefeli z górami Judei. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 11 459 ha. We wsi mieszkało wówczas 540 osób.
Historia[ | edytuj kod]
W 1596 Mughallis była niewielką wsią o populacji liczącej 424 osoby. Mieszkańcy utrzymywali się z upraw pszenicy i jęczmienia, oraz hodowli kóz i produkcji miodu.
W okresie panowania Brytyjczyków Mughallis rozwijała się jako niewielka wieś.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w nocy z 8 na 9 lipca 1948 Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację An-Far, podczas której Mughallis została zajęta i całkowicie wysiedlona. Wszystkie jej domy wyburzono
Miejsce obecnie[ | edytuj kod]
Rejon wioski zajmują obecnie moszaw Gefen.
Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Mughallis: „Wszystkie domy zostały zrównane z ziemią, choć nadal można zobaczyć elementy budynków. Cała okolica jest pełna gruzu i śmieci. Miejsce jest ogrodzone. Pozostałości budynku po stronie wschodniej są otoczone kamiennymi znakami, które wcześniej wytyczały granicę przydomowego ogródka”.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Welcome To Mughallis (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-08-13].
- Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Germany: Vorstand der Fränkischen Geographischen Gesellschaft, 1977, s. 149. ISBN 3-920405-41-2.