• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mufulira

  Przeczytaj także...
  Prowincja Pasa Miedzionośnego (ang. Copperbelt Province) − jest jedną z 9 prowincji w Zambii, znajdująca się w centralnej części kraju.Pas Miedzionośny (ang. Copperbelt lub Copper belt) - strefa w południowej części Afryki, rozciągająca się od Prowincji Katanga w Demokratycznej Republice Konga do Prowincji Copperbelt w Zambii, w której znajdują się duże zasoby przede wszystkim miedzi (15% zasobów światowych), ale również kobaltu, uranu, cynku, ołowiu, srebra oraz manganu. Najważniejsze centra wydobywcze to miasta: Ndola, Kitwe, Chingola, Luanshya i Mufulira w Zambii oraz Lubumbashi w Demokratycznej Republice Konga.
  Miedź (Cu, łac. cuprum) – pierwiastek chemiczny, z grupy metali przejściowych układu okresowego. Nazwa miedzi po łacinie (a za nią także w wielu innych językach, w tym angielskim) pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano ten metal. Początkowo nazywano go metalem cypryjskim (łac. cyprum aes), a następnie cuprum. Posiada 26 izotopów z przedziału mas 55-80. Trwałe są dwa: 63 i 65.

  Mufulira – miasto w Zambii, w prowincji Copperbelt, na obszarze Pasa Miedzionośnego. W 2010 roku liczyło 141 tys. mieszkańców. Duży ośrodek wydobycia rud miedzi i kobaltu. Zakład wzbogacania rud miedzi, huta i rafineria miedzi.

  Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.764 sek.