• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muchawka

  Przeczytaj także...
  Gostchorz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Wiśniew, nad Muchawką.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Liwiec, Liw – rzeka płynąca przez województwo mazowieckie o długości ok. 142 km. Ma dwa źródła – południowe (uważane za główne) nieopodal wsi Sobicze oraz północne (tzw. Liwiec II) na terenie wsi Zawady. Wysokość głównego źródła wynosi 161 m n.p.m., rzędna ujścia to 84 m n.p.m., a spadek rzeki głównej wynosi 0,54‰. Średni przepływ w Łochowie wynosi 10,5 m³/s. Rzeka przepływa przez miejscowości:

  Muchawka - rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Liwiec. Muchawka ma swoje źródła w okolicach wsi Pluty. Płynie przez następujące miejscowości: Gostchorz, Wiśniew-Kolonia i Rakowiec, a następnie przez miasto Siedlce, wyznaczając zarazem jego zachodnią granicę. Na Muchawce w Siedlcach wybudowany jest zalew, wykorzystywany do celów rekreacyjnych.

  Borki-Paduchy – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Wiśniew, nad rzeką Zbuczynką, licząca 475 mieszkańców (2005). Przez wieś przebiega droga powiatowa Mościbrody – Zbuczyn Poduchowny i droga do Wiśniewa.Wiśniew-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Wiśniew, położona nad rzeką Muchawką. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 63 Sławatycze – Węgorzewo.

  W okolicach wsi Borki-Paduchy przyjmuje swój prawy dopływ Zbuczynkę.

  Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).Zbuczynka – niewielka rzeka dorzecza Bugu, długości ok. 14 km, prawy dopływ Muchawki. Źródło rzeki ma miejsce w okolicach wsi Karcze. Przepływa przez miejscowości Zdany, Zbuczyn, Grodzisk i po ominięciu wsi Borki-Paduchy wpada do Muchawki.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Zalew – zbiornik wodny, dość płytki, utworzony w wyniku trwałego zalania określonego obszaru wodą. Ma dwa podstawowe znaczenia:Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rakowiec – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Siedlce, 3 km na południowy zachód od centrum Siedlec, nad Muchawką. Przez wieś przebiega droga gminna Siedlce-Domanice.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.