• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mucha - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Antoni Orłowski, pseud. Krogulec, Fortunat (ur. 1 lipca 1869 w Łęczycy, zm. 1 listopada 1921 w Warszawie) – polski dziennikarz, humorysta i satyryk. Od 1902 wydawał tygodnik podróżniczo-naukowy „Naokoło świata”, później wraz z Władysławem Buchnerem (pseud. Ner-Buch) tygodnik humorystyczny pt. „Mucha” (wydawany od 1887), napisał m.in. „Bismarck w satyrze” (1898), „Przewodnik po Warszawie” (1900), krotochwile „Protest Strukczaszego” (1898) i „Sienkiewicz w Koziegłowach” (1901).Franciszek Kostrzewski (ur. 19 kwietnia 1826 w Warszawie, zm. 30 września 1911 tamże) - polski malarz realistyczny i rodzajowy, ilustrator, rysownik satyryczny i karykaturzysta.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Mucha – ilustrowane czasopismo satyryczne wydawane w Warszawie w latach 1868-1939 oraz 1946-1952.

  Historia[]

  Pierwszym redaktorem naczelnym i wydawcą był Józef Kaufman, w późniejszych latach byli to: Feliks Fryze, Władysław Buchner, Bolesław Michalski, Antoni Orłowski, Ludwik Nawojewski.

  Współpracownicy[]

  Z pismem współpracowało wielu polskich literatów i rysowników w tym m.in. Franciszek Kostrzewski, Franciszek Reinstein, Stanisław Burski, Henryk Nowodworski, Stanisław Olszewski "Ślepowron", Mikołaj Wiszniewski, Ludomir Ilinicz-Zeydel. Bolesław Prus publikował w czasopiśmie swoje pierwsze utwory literackie.

  Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus I (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama