• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mucet

  Przeczytaj także...
  Sutanna (z franc. i wł., łac. – rewerenda) – długa szata do kostek, lekko wcięta w pasie, z niskim stojącym kołnierzykiem, zapinana z przodu na rząd małych guziczków, noszona przez duchownych różnych wyznań chrześcijańskich, w tym katolickich, prawosławnych, starokatolickich, anglikańskich, ewangelickich i prezbiteriańskich.Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don (ur. 15 listopada 1947 w Polgahawela) – lankijski duchowny katolicki, arcybiskup Kolombo, kardynał.
  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Papież Benedykt XVI w karmazynowej mozzetcie zimowej

  Mucet wł. mozzetta) – narzuta sięgająca łokci, będąca częścią stroju duchownych katolickich.

  Jest to okrycie sutanny, okrywające ramiona do łokci, z guzikami na piersi. Kolor mozzetty wskazuje na hierarchiczną rangę ją noszącego. Biskupi noszą w kolorze fioletowym, kardynałowie czerwoną, dla papieży zarezerwowana jest biała i karmazynowa.

  Papieże noszą dwie wersje mozzetty – letnią, uszytą z jedwabiu i zimową (która jest lamowana gronostajem). Jeszcze w XVII wieku noszona była przez papieży przez cały rok. Jan Paweł II używał jedynie jedwabnej, purpurowej mozzetty w przeciwieństwie do swego następcy i poprzedników (chociażby Pawła VI). Papież Benedykt XVI przywrócił tradycję noszenia mozzetty zimowej przez papieży. W okresie wielkanocnym papież nosił mucet koloru białego, zwany także mucetem paschalnym.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

  Galeria[edytuj kod]

 • Kardynał Malcolm Ranjith w czerwonej mozzetcie kardynalskiej

 • Papież Klemens XII w karmazynowej mozzetcie i karmazynowym camauro

 • Mozzetta noszona przez belgijskiego kanonika w połowie XIX wieku
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Duchowieństwo, także kler (łac. clerus z gr. kléros) – część społeczeństwa danego państwa będąca kapłanami określonego kościoła.
  Camauro (z łac. camelaucum i gr. kamelauchion – „skóra wielbłądzia”) – tradycyjne nakrycie głowy papieży, noszone od XII wieku w zastępstwie biretu. Papieskie camauro były wykonane w dwóch wersjach:
  Gronostaj, łasica gronostaj (Mustela erminea) – gatunek małego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych (Mustelidae).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.