• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mrocza - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Sośno (dawn. gmina Wielowicz) - gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.Zdrogowo – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Izabela.
  Ostrowo (niem. Grünhausen) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza.

  Mroczagmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Siedzibą gminy jest Mrocza.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 9090 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Mrocza ma obszar 150,71 km², w tym:

  Orlinek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Białowieża.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 13,45% powierzchni powiatu.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy znajduje się Rezerwat przyrody Jezioro Wieleckie chroniący rzadkie gatunki ptaków.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Mrocza w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Mrocza.png

  Orzelski Młyn – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Przez Orzelski Młyn przepływa rzeka Orla, nad którą zlokalizowany jest młyn wodny drewniany z XVIII wieku. Ciekawostką jest niewielki prywatny cmentarz z 1874 r. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kaźmierzewo.Jeziorki Zabartowskie – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza.

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Wykaz zarejestrowanych zabytków nieruchomych na terenie gminy:

 • zespół dworski w Rajgrodzie, obejmujący: dwór z połowy XIX w.; park z początku XX w.; piekarnię z ok. 1900 roku, nr 141/A z 15.06.1985 roku
 • zespół dworski z pierwszej połowy XIX w. w Witosławie, obejmujący: park; gorzelnię; stodołę, nr A/224/1-6 z 10.06.1987 roku.
 • Sołectwa[ | edytuj kod]

  Białowieża, Drążno, Drzewianowo, Izabela, Jeziorki Zabartowskie, Kaźmierzewo, Kosowo, Krukówko, Matyldzin, Ostrowo, Rościmin, Samsieczynek, Wiele, Witosław, Wyrza.

  Chwałka – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Ostrowo.Gmina Nakło nad Notecią – to gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Chwałka, Dąbrowice, Drążonek, Drzewianowo (osada leśna), Jadwigowo, Janowo, Konstantowo, Kozia Góra Krajeńska, Modrakowo, Orle, Orlinek, Orzelski Młyn, Podgórz, Rajgród, Słupówko, Zdrogowo.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Łobżenica, Nakło nad Notecią, Sadki, Sicienko, Sośno, Więcbork

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Mrocza w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. Rejestr zabytków nieruchomych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stan na dzień 31 grudnia 2011 roku. [dostęp 15-02-2012].
  Modrakowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kosowo.Podgórz – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Izabela.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kozia Góra Krajeńska – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kosowo
  Konstantowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Wiele
  Dąbrowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Mrocza. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Wiele.
  Powiat nakielski – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nakło nad Notecią.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Mrocza (niem. Mrotschen) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mrocza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.911 sek.