• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mr. T

  Przeczytaj także...
  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Steve McQueen (ur. 24 marca 1930 w Beech Grove, zm. 7 listopada 1980 w Ciudad Juárez) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny; nominowany do Oscara.
  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Mr. T, właściwie Laurence Tureaud (ur. 21 maja 1952 w Chicago w Illinois) – amerykański aktor telewizyjny i zawodowy zapaśnik, stał się znany jako sierżant B.A. Baracus w serialu Drużyna A, a także bokser James „Clubber” Lang w Rocky III. Występował w World Wrestling Entertainment jako wrestler.

  Minister – dawne, obecnie rzadziej używane określenie duchownych kościołów protestanckich, zwłaszcza kalwińskich.Terrence Gene Bollea, znany jako Hulk Hogan (ur. 11 sierpnia 1953 w Augusta) – amerykański zawodowy zapaśnik oraz aktor. Jako wrestler występował w World Wrestling Entertainment, World Championship Wrestling, New Japan Pro Wrestling oraz American Wrestling Association, obecnie Total Nonstop Action Wrestling.

  Życiorys[]

  Wczesne lata[]

  Urodził się w getcie na południowej stronie Chicago w Illinois jako drugi z dwanaściorga dzieci (wychowywał się z czterema siostrami i siedmioma braćmi). Kiedy miał pięć lat, jego ojciec, Nathaniel Tureaud Sr., który był ministrem, opuścił rodzinę. Jego matka musiała wyżywić rodzinę za 87 dolarów miesięcznie w trzypokojowym mieszkaniu.

  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Uczęszczał do Dunbar Vocational High School, gdzie był przeciętnym uczniem. Stał się gwiazdą futbolu, studiował sztuki walki, był trzy razy mistrzem wrestlingu w Chicago. Zdobył stypendium piłkarskie w Prairie View A&M University w Houston w Teksasie, skąd po roku został wyrzucony. W połowie lat 70. zaczął pracować jako instruktor na siłowni, żandarm, wykidajło i ochroniarz w centrum Chicago Klub Dingbat, a także takich sław jako Michael Jackson, Steve McQueen, Muhammad Ali, Leon Spinks, LeVar Burton i Diana Ross.

  WrestleMania 2 była drugą edycją gali pay-per-view WrestleManii, która została wyprodukowana przez World Wrestling Federation (pierwsza WrestleMania była dostępna przez PPV tylko w wybranych stanach). Miała miejsce w poniedziałek, 7 kwietnia 1986, była więc jedyną WrestleManią, która nie była zorganizowana w niedzielę. WrestleMania 2 miała miejsce w trzech miejscach: w Nassau Veterans Memorial Coliseum w Uniondale w Nowym Jorku, w Rosemont Horizon w Rosemont w Illinois i w Los Angeles Memorial Sports Arena w Los Angeles w Kalifornii.Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.

  Kariera[]

  W 1982 roku pojawił się w programie NBC Games People Play, uczestnicząc w konkursie "The World's Toughest Bouncer". Tam dostrzegł go Sylvester Stallone i powierzył mu rolę boksera Clubbera Langa w filmie Rocky III (1982), za którą był nominowany do Złotej Maliny jako najgorsza nowa gwiazda. Niedługo potem trafił do serialu NBC Drużyna A (The A-Team, 1983–87) w roli sierżanta Bosco "B. A." Baracusa, za którą w 2008 zdobył nominację do nagrody TV Land.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Michael Sylvester Enzio Stallone (ur. 6 lipca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, jeden z największych międzynarodowych gwiazdorów, światowa ikona machismo i Hollywood; zagrał m.in. dwie role, które stały się częścią amerykańskiej kultury – legendę boksu Rocky’ego Balboa oraz żołnierza Johna Rambo.

  W 1984 nakładem Columbia Records ukazał się album Mr. T's Commandments.

  W latach 1985-86 i 1994-95 brał udział w wrestlingu. W WrestleMania I (31 marca 1985) był partnerem Hulka Hogana, pokonując zespół Paula Orndorffa i Roddy'ego Pipera. Jego walka z Piperem kontynuowana była w WrestleMania 2 (1986), kiedy to pokonał Pipera w meczu bokserskim przez dyskwalifikację. Powrócił do WWF jako gość honorowy - sędzia w roku 1987. Potem zniknął ze świata wrestlingu. Siedem lat później, w październiku 1994 pojawił się jako sędzia na meczu Hogana i Rica Flaira.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Leonard "Leon" Spinks, Jr. (ur. 11 lipca 1953 w Saint Louis w stanie Missouri) – amerykański bokser kategorii półciężkiej i ciężkiej, mistrz olimpijski z 1976, zawodowy mistrz świata.

  Filmografia[]

  Przypisy

  1. Mr. T (ang.). Listal. [dostęp 2016-05-01].
  2. Mr. T (port.). AdoroCinema. [dostęp 2016-05-01].
  3. Mr. T (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-05-01].
  4. Mr. T's family ties (ang.). People.com. [dostęp 2016-05-01].
  5. Mr. T Bio (ang.). MTV. [dostęp 2016-05-01].
  6. Mr. T Biography (1952-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2016-05-01].
  7. Mr. T (ang.). TV.com. [dostęp 2016-05-01].

  Bibliografia[]

 • Mr. T w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Mr. T w bazie filmweb.pl
 • Mr. T w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Roddy Piper, pseud. Rowdy, właśc. Roderick George Toombs (ur. 17 kwietnia 1954 w Saskatoon, zm. 31 lipca 2015 w Hollywood) – kanadyjski wrestler, aktor, trener i menadżer wrestlingu, jedna z największych gwiazd zawodowych zapasów w latach 80. i 90. XX wieku. Jego wielką fanką była także mistrzyni świata federacji UFC w wadze koguciej Ronda Rousey, która za jego zgodą przejęła od Pipera przydomek „Rowdy”.Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Rocky III – film z 1982, który jest kontynuacja słynnej serii. Role Clubbera Langa zagrał Mr. T Slogan tego filmu brzmi The Greatest Challenge (Największe Wyzwanie).
  Rocky III – film z 1982, który jest kontynuacją słynnej serii. Role Clubbera Langa zagrał Mr. T Slogan tego filmu brzmi The Greatest Challenge (Największe Wyzwanie).
  Muhammad Ali (ur. jako Cassius Marcellus Clay, Jr. 17 stycznia 1942 w Louisville, zm. 3 czerwca 2016 w Phoenix) – amerykański bokser.
  Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.