• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mozilla Public License

  Przeczytaj także...
  Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.
  Free Software Foundation (Fundacja Wolnego Oprogramowania) – najważniejsza instytucja sponsorująca Projekt GNU, założona w 1985 roku przez Richarda Stallmana. Misją FSF jest tworzenie, ochrona i promocja wolności użytkowania, kopiowania, modyfikowania i rozprowadzania programów komputerowych oraz obrona praw użytkowników Wolnego Oprogramowania.

  Mozilla Public License (MPL) – licencja wolnego oprogramowania opracowana przez Netscape Communications na potrzeby projektu Mozilla. Obecnie rozwijana i utrzymywana przez Mozilla Foundation.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mozilla Public License została opracowana w 1998 roku przez Mitchell Baker pracującą jako prawnik w Netscape Communications. Około rok później wersja 1.1 tej licencji została wydana. 3 stycznia 2012 roku Mozilla Foundation opublikowała wersję 2.0 swojej licencji.

  Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.GNU Lesser General Public License, LGPL (słabsza powszechna licencja publiczna GNU), poprzednio GNU Library General Public License (powszechna licencja GNU dla bibliotek) - licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 (a następnie poprawiona w roku 1999) przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.

  Zgodność z GPL[ | edytuj kod]

  Według Free Software Foundation, kod źródłowy udostępniony na licencji MPL 2.0 jest kompatybilny z licencją GPL. Natomiast kod opublikowany na wcześniejszych wersjach MPL, z powodu pewnych narzuconych ograniczeń, nie może być łączony z kodem źródłowym na licencji GPL.

  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • GNU General Public License
 • GNU Lesser General Public License
 • Free Software Foundation
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mozilla Public License (ang.). Mozilla. [dostęp 2017-11-03].
  2. Various Licenses and Comments about Them (ang.). GNU. [dostęp 2017-11-03].
  3. MPL 2.0 FAQ (ang.). Mozilla. [dostęp 2017-11-03]. Cytat: The MPL is a simple copyleft license

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Mozilli Public License
 • Projekt zainicjowany przez Netscape Communications Corporation, którego głównym celem był rozwój przeglądarki Netscape Navigator jako programu open-source na licencji Mozilla Public License (MPL). W efekcie, oprócz aplikacji Netscape Navigator 6, powstała Mozilla Suite. Projekt został później przekształcony w Korporację Mozilla / Fundację Mozilla.Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.