• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mozilla Application Suite  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.XUL (wym. "zul", ang. XML-based User-interface Language) jest językiem zgodnym z XML używanym do opisu interfejsu WEB oraz GUI, wykorzystywanym między innymi w programach Mozilla Suite, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Nvu itp.

  Mozilla – dawna nazwa przeglądarki internetowej, pakietu programów, a także całego projektu powołanego w celu jej stworzenia.

  Jest to wolna (na licencji MPL) i darmowa przeglądarka, obsługująca niemal w pełni najnowsze standardy internetowe, między innymi XHTML 1.x, HTML 4, DOM, XML, zatem wyświetla poprawnie każdą stronę zgodną ze standardami organizacji W3C.

  Dokładna nazwa projektu to "Mozilla Suite". Aktualnie (od 19 kwietnia 2006) stabilna wersja Mozilli ma numer 1.7.13. Kolejne wersje rozwojowe będą wydawane pod inna nazwą – SeaMonkey. Seria 1.7.x nie jest już wspierana, więc nawet błędy bezpieczeństwa nie będą naprawiane. Użytkownikom Mozilli Suite zaleca się przejście na bezpośredniego następcę – SeaMonkey, bądź na Mozilla Firefox.

  K-Meleon - przeglądarka internetowa oparta na stosowanym w przeglądarce Mozilla Firefox silniku Gecko. Celem projektu jest stworzenie szybkiej i natywnej przeglądarki dla systemu Microsoft Windows, podobnej do Galeona i Epiphany pod GNU/Linuksem czy Camino pod Mac OS X.Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.
  Rynek alternatywnych przeglądarek internetowych

  Usage share of alternative web browsers (Source StatCounter).svg

  Udział w światowym rynku przeglądarek alternatywnych względem IE, 07.2008–02.2013.
  Legenda (stan z 23.02.2013)

       Firefox – 21,32%

       Chrome – 37,05%

       Safari – 8,56%

       Opera – 1,22%

  FAQ (ang. Frequently Asked Questions) – zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.XHTML (ang. Extensible HyperText Markup Language, rozszerzalny język znaczników hipertekstowych) – język służący do tworzenia stron WWW ogólnego przeznaczenia. Specyfikacje XHTML przygotowuje organizacja W3C.

       różne, mobilne – 14,3%

  Pozostałe 29,91% należy do Internet Explorera.


  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Języki i platformy
 • 3 Skład pakietu
 • 4 Cechy Mozilli
 • 5 Narzędzia dla autorów i programistów
 • 6 MozillaPL
 • 7 Pochodne Mozilli
 • 8 Zobacz też
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Mozilla zaczęła powstawać na bazie uwolnionego kodu źródłowego przeglądarki Netscape Navigator w 1998 r., wcześniej była to wewnętrzna nazwa kodowa Navigatora (fonetyczna kontaminacja z ang. Mosaic killer).

  Multimedia (łac. multum + medium) – media, stanowiące połączenie kilku różnych form przekazu informacji (np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo) w celu dostarczania odbiorcom informacji lub rozrywki. Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.

  Przeglądarka była rozwijana do 10 marca 2005 roku przez Fundację Mozilla. Wtedy fundacja ogłosiła, że skoncentruje się całkowicie na rozwoju aplikacji Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird, pomogła jednak powołać do życia Radę SeaMonkey, która kontynuuję rozwój przeglądarki pod nazwą SeaMonkey, wcześniej była to wewnętrzna nazwa kodowa Mozilla Suite.

  Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.Wyskakujące okno (ang. pop-up) – jedna z funkcji stron WWW powodująca automatycznie uruchamianie nowego okienka (karty) z określoną treścią w przeglądarce internetowej. W owym okienku (karcie) może znaleźć się dodatkowe menu nawigacyjne, krótki tekst pomocy, wyjaśnienie terminu, powiększony obrazek, najczęściej jednak technika ta jest wykorzystywana do reklamy internetowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).
  XPCOM (ang. Cross Platform Component Object Model) jest prostym, międzyplatformowym modelem komponentów podobnym do CORBA lub COM firmy Microsoft. Ma wiele powiązanych języków i opisy IDL, tak więc programy mogą połączyć swoje funkcje do architektury i połączyć je z innymi komponentami.
  Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.
  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.
  Kontaminacja – w etymologii: zjawisko słowotwórcze oznaczające połączenie dwóch lub więcej słów albo wyrażeń, zazwyczaj o pokrewnym znaczeniu.
  World Wide Web Consortium, w skrócie W3C, to organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW. Została założona 1 października 1994 roku przez Tima Berners-Lee, twórcę WWW oraz autora pierwszej przeglądarki internetowej i serwera WWW.
  Newsreader – program używany do czytania artykułów z usenetowych grup dyskusyjnych. Inne używane w Polsce nazwy newsreaderów to czytnik niusów, czytnik news, czytnik grup dyskusyjnych bądź czytnik grup nowości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.