• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mozilla

  Przeczytaj także...
  Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów na świecie, jest Tyrannosaurus rex.Mosaic – jedna z pierwszych, działających w trybie graficznym przeglądarek internetowych, zapewniających dostęp do sieci WWW.
  Kontaminacja – w etymologii: zjawisko słowotwórcze oznaczające połączenie dwóch lub więcej słów albo wyrażeń, zazwyczaj o pokrewnym znaczeniu.
  Maskotka projektu Mozilla – czerwony Tyranozaur Rex

  Mozilla – pierwotnie była to nazwa kodowa silnika dla przeglądarki Netscape Navigator. Słowo „Mozilla” powstało z połączenia słów Mosaic (nazwy jednej z pierwszych przeglądarek internetowych) i killer (ang. zabójca).

  Mozilla Application Suite w systemie Linux

  Później, po przegranej wojnie przeglądarek, firma Netscape Communications utworzyła projekt nazwany Mozilla, którego celem miało być udoskonalenie przeglądarki Netscape Navigator jako programu open-source. Efektem tych prac było stworzenie bliźniaczych programów Netscape Navigator 6.x i pakietu Mozilla Application Suite.

  Netscape Navigator, później Netscape Communicator, następnie Netscape i znowu Netscape Navigator to przeglądarka internetowa wyprodukowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Netscape Communications Corporation. Pierwsza wersja programu pojawiła się w roku 1994, ostatnia, 9. wersja programu ukazała się w 2007. 28 grudnia 2007 AOL (właściciel marki) ogłosił wstrzymanie prac nad rozwojem aplikacji internetowych (przeglądarka i klient poczty elektronicznej oraz grup dyskusyjnych), pierwotnie poprawki bezpieczeństwa miały być wypuszczane do 2 lutego 2008 r., jednak zostały przedłużone do 1 marca 2008 r.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

  Później projekt Mozilla został przekształcony w Fundację Mozilla, która miała zajmować się dalszym rozwojem pakietu Mozilla Application Suite.

  Ostatecznie na bazie pakietu Mozilla Application Suite powstał szereg programów, z czego najbardziej znanymi są przeglądarka internetowa Firefox i klient poczty Mozilla Thunderbird. Sam pakiet Mozilla Application Suite nie jest już rozwijany. Jego bezpośredni następca to SeaMonkey.

  Wzrost popularności przeglądarki Firefox spowodował utworzenie komercyjnego skrzydła samej fundacji, które zostało nazwane Mozilla Corporation.

  Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.Mozilla Corporation – komercyjna firma powołana do życia 3 sierpnia 2005 r. przez Mozilla Foundation, której celem jest finansowe wspieranie fundacji. Jej prezesem jest Mitchell Baker. Firma mieści się w Mountain View, w Kalifornii, pod tym samym adresem co Mozilla Foundation.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Fundacja Mozilla
 • Mozilla Corporation
 • Księga Mozilli
 • Warto wiedzieć że... beta

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.
  SeaMonkey – pakiet programów składający się z przeglądarki internetowej, klienta poczty i grup dyskusyjnych, edytora stron HTML oraz klienta IRC.
  Mozilla – nazwa przeglądarki internetowej, pakietu programów, a także całego projektu powołanego w celu jej stworzenia.
  Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.
  Tak naprawdę nie istnieje żadna książka zatytułowana Księga Mozilli. Jednakże niektóre żartobliwe cytaty, które można znaleźć w programach Netscape Navigator, Mozilla Firefox i Mozilla mogą istnienie takiej księgi sugerować. Cytaty te luźno nawiązują do motywu apokalipsy.
  Projekt zainicjowany przez Netscape Communications Corporation, którego głównym celem był rozwój przeglądarki Netscape Navigator jako programu open-source na licencji Mozilla Public License (MPL). W efekcie, oprócz aplikacji Netscape Navigator 6, powstała Mozilla Suite. Projekt został później przekształcony w Korporację Mozilla / Fundację Mozilla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.