• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mount Muir

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Inyo (Inyo County) – hrabstwo w USA w stanie Kalifornia znajdujące się w południowo-wschodniej części stanu. Jedno z największych i najsłabiej zaludnionych. W roku 2000, liczba mieszkańców wyniosła 17.945. Stolicą jest Independence.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Mount Whitney — szczyt w Sierra Nevada w Kalifornii (USA). Wysokość góry wynosi 4421 m (14 505 stóp) n.p.m., dzięki czemu jest to najwyższy szczyt w całej Kalifornii i najwyższy szczyt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Góra jest zbudowana z granitu.

  Mount Muir – szczyt w USA, w środkowej części stanu Kalifornia, położony 20 km na zachód od miasta Lone Pine, na granicy hrabstw Inyo i Tulare w masywie góry Mount Whitney. Jest to jeden z najwyższych szczytów w górach Sierra Nevada oraz w Kalifornii. Obecną nazwę szczytowi nadano w 1925 roku na cześć amerykańskiego przyrodnika pochodzenia szkockiego, Johna Muira, inicjatora tworzenia Parków Narodowych w USA.

  Sierra Nevada - pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych, wchodzące w skład Kordylierów. Położone pomiędzy Doliną Kalifornijską na zachodzie i Wielką Kotliną na wschodzie. Długość pasma wynosi około 700 km.United States Geological Survey (USGS) – amerykańska agencja naukowo-badawcza, zajmująca się problemami z zakresu czterech dyscyplin nauk o Ziemi: biologii, geografii, geologii i hydrologii. Najważniejsze badania prowadzone w niej dotyczą przemian krajobrazu Stanów Zjednoczonych, rozmieszczenia bogactw naturalnych oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń naturalnych. USGS zostało założone 3 marca 1879 przez Kongres na potrzeby inwentaryzacji zasobów zdobytych po zakupie Luizjany (1803) i wojnie amerykańsko-meksykańskiej (1848). Wchodzi w skład Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA (United States Department of the Interior). Główna siedziba agencji znajduje się w Reston (Wirginia), a dwa główne oddziały w Denver (Kolorado) i Menlo Park (Kalifornia). W USGS zatrudnionych jest około 10 tys. osób.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mount Muir (ang.). SummitPost.org. [dostęp 2016-03-03].
  2. Mount Muir, California (ang.). peakbagger.com. [dostęp 2016-03-03].
  3. Feature Detail Report for: Mount Muir (ang.). Geographic Names Information System, United States Geological Survey. [dostęp 2016-03-03].
  4. California 13,500-foot Peaks (ang.). peakbagger.com. [dostęp 2016-03-03].
  5. Francis P. Farquhar: Place Names of the High Sierra (ang.). Yosemite Library. [dostęp 2016-03-03].
  Hrabstwo Tulare (ang. Tulare County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 4839,09 mil² (12 533,18 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 429 668 mieszkańców.John Muir (ur. 21 kwietnia 1838 w Dunbar, East Lothian w Szkocji, zm. 24 grudnia 1914 w Los Angeles) – szkocko-amerykański przyrodnik, pisarz, filozof środowiska, jeden z pierwszych rzeczników ochrony dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych. Jego listy, eseje i książki opowiadające o jego przygodach w dzikich ostępach, zwłaszcza w górach Sierra Nevada w Kalifornii cieszyły się bardzo dużą popularnością i były czytane przez miliony ludzi. Jego aktywne zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego przyczyniło się do zachowania Yosemite Valley, Parku Narodowego Sekwoi i innych obszarów dzikiej przyrody. Założył Sierra Club – jedno z najważniejszych stowarzyszeń zaangażowanych w ochronę środowiska naturalnego w Stanach Zjednoczonych. Na jego cześć został nazwany liczący 340 km szlak turystyczny w górach Sierra Nevada (John Muir Trail). Inne miejsca nazwane na jego cześć to m.in.: Muir Woods National Monument, Muir Beach, John Muir College, Mount Muir, Camp Muir oraz lodowiec Muira. W Szkocji jego imieniem nazwano liczący 209 km (130 mil) szlak (John Muir Way).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lone Pine – jednostka osadnicza w USA, w Kalifornii. W latach 1971-1981 w Lone Pine odbywały się silnie obsadzone otwarte turnieje szachowe, sponsorowane przez Louisa D. Stathama (1908-1983).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.