• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moulins - Allier

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Masyw Centralny (fr. Massif central) – wyżynno-górska kraina w środkowej i południowej Francji, zajmująca powierzchnię około 85 tys. km². Wznosi się średnio 400-700 m n.p.m., a najwyższym szczytem jest położony w północnej części Puy de Sancy (1885 m n.p.m.), będący częścią krawędzi krateru wulkanu Mont Dore. Doliny rzek (m.in. Loary, Allier, Dordogne, Lot i Tarn) rozdzielają go na odrębne płaskowyże i grupy górskie. Najciekawsza z nich to położone w południowej części Sewenny.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Moulins (wym. [mu.lɛ̃]) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, stolica departamentu Allier.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Współrzędne geograficzne Moulins to:

 • 46 stopni i 34 min. szerokości geograficznej północnej,
 • 3 stopnie i 20 min. długości geograficznej wschodniej.
 • Miasto usytuowane jest nad rzeką Allier w środkowej Francji, na północ od Masywu Centralnego w regionie historycznym Burbonia. Znajduje się ono w regionie administracyjnym Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Allier, w okręgu Moulins.

  Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.Allier - rzeka w środkowej Francji, lewy, najdłuższy dopływ Loary. Jej długość wynosi 410 km, a powierzchnia dorzecza - 15 tys. km²

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 22 799 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 2648 osób/km². W styczniu 2015 r. Moulins zamieszkiwało 19 571 osób, przy gęstości zaludnienia wynoszącej 2273,1 osób/km².

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie Moulins :

 • Niemcy Bad Vilbel, Niemcy
 • Włochy Montepulciano, Włochy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia popularna PWN, tom 6, str. 203, Wydawnictwo Naukowe PWN SA., Warszawa 1998, ​ISBN 83-7129-541-3
  2. Statystyki o mieście (dost. 2018-07-10) (pol.)
  3. Francuski Urząd Statystyczny (dost. 2018-07-10) (fr.)
  4. Eugenjusz Romer, Powszechny Atlas Geograficzny, wydanie drugie ze skorowidzem nazw, str. 18, Książnica-Atlas Zjedn. Zakłady Kartograf. i Wydawnicze Tow. Naucz. Szkół Średn. i Wyższ., SP. AKC. LWÓW-WARSZAWA, Lwów 1938
  Allier – francuski departament położony w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 03. Burbonia (fr. Bourbonnais, oks. Borbonés lub Barbonés) – region historyczny położony na terenie obecnych departamentów Aller i Cher. Za stolicę krainy uznaje się miasto Moulins.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Owernia-Rodan-Alpy (fr. Auvergne-Rhône-Alpes) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Owernii i Rodanu-Alp. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lyon.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Bad Vilbel − miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Wetterau. Leży na południowym krańcu doliny Wetterau nad rzeką Niddą, graniczy z Frankfurtem nad Menem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.97 sek.