• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mott the Hoople

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.
  Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

  Mott the Hoople – angielski zespół rockowy, zaliczany do sceny glam pierwszej połowy lat 1970. Najbardziej znany jest z utworu „All the Young Dudes”, którego autorem jest David Bowie.

  Historia[]

  Zespół powstał w latach 1960. z połączenia dwóch innych: The Soulents (Pete Watts, Dale Griffin) i The Buddies (Mick Ralphs, Stan Tippins). W tym składzie zespół koncertował i nagrywał dema, aż zwrócił na siebie uwagę Guya Stevensa, producenta i menedżera. Stevens nie zgodził się jednak, aby wokalistą był nadal Tippins, toteż przyjęto nowego członka, Iana Huntera, znalezionego za pośrednictwem ogłoszenia, zaś Tippins zajął się organizacją koncertów.

  Ian Hunter właściwie Ian Hunter Patterson (ur. 3 czerwca 1939 roku w Oswestry w hrabstwie Shropshire), to angielski, wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Hunter był wokalistą grupy Mott The Hoople, a po jej rozpadzie współpracował z takimi wykonawcami, jak The Apex Group, The Spiders from Mars, E Street Band czy Ringo Starr.David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.

  Nazwa zespołu została zapożyczona przez Stevensa z powieści „Mott the Hoople”, którą przeczytał w więzieniu, gdzie trafił za posiadanie narkotyków. Debiutancki album, Mott the Hoople, nagrany w zaledwie tydzień, wydano w 1969. Znalazło się na nim kilka coverów, w tym „You Really Got Me” grupy The Kinks.

  Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Kolejne albumy zbierały negatywne recenzje (Mad Shadows z 1970, Wildlife z 1971) i słabo się sprzedawały (Brain Capers z 1971). Zespół był bliski rozpadnięcia się, gdy o jego kłopotach dowiedział się David Bowie, będący od dawna fanem, oferując im swój utwór „Suffragette City”, przeznaczony na album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Oferta ta została odrzucona, ale zespół zgodził się na kolejną propozycję Bowiego i nagrał utwór „All the Young Dudes”, który miał się okazać ich największym przebojem.

  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.The Kinks – brytyjski zespół rockowy, zaliczany do "brytyjskiej inwazji". Grupa najczęściej kojarzona jest z gatunkami i stylami: rock and roll, hard rock i album rock.

  W 1974 z zespołu odeszli Hunter i Ronson, zastąpili ich Ray Major i Nigel Benjamin, a nazwę skrócono do samego „Mott”. W tym składzie grupa grała do 1976, nagrywając dwa albumy, które nie odniosły sukcesu komercyjnego. Wówczas na odejście zdecydował się Benjamin. Po dalszych zmianach w składzie zespół zmienił nazwę na British Lions, wydał kolejne dwa albumy i wreszcie rozpadł się w 1980.

  All the Young Dudes” – piosenka napisana przez Davida Bowiego, pierwotnie nagrana w maju 1972 roku przez angielski zespół rockowy Mott the Hoople. W czerwcu tego samego roku utwór wydany został na singlu.Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Zespół reaktywował się w 2009, by zagrać kilka koncertów w oryginalnym składzie (z powodów zdrowotnych z tych planów musiał zrezygnować Griffin, którego zastąpił Martin Chambers z The Pretenders). W tym samym składzie Mott the Hoople wystąpił również w 2013.


  Organy piszczałkowe – klawiszowy, aerofoniczny oraz idiofoniczny instrument muzyczny; umieszczany najczęściej w kościołach, salach koncertowych, synagogach reformowanych czy aulach. Organy piszczałkowe są największym instrumentem, nieporównywalnym z żadnym innym, jaki został wymyślony – pod względem rozmiarów przestrzennych, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. W wielu aspektach (głośność, brzmienie, barwa) przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek. Rozpiętość skali dźwięków dużych organów wynosi ok. 10 oktaw, co jest porównywalne z zakresem dźwięków odbieranych przez ludzki słuch (od 16 Hz do ok. 20 000 kHz), jednakże są instrumenty, posiadające jeszcze większą skalę (patrz niżej).Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Muzycy[]

 • Ian Hunterśpiew, gitara, pianino
 • Mick Ralphs – gitara, wokal wspierający, keyboard
 • Verden Allen – organy, wokal wspierający
 • Pete Watts – gitara basowa, wokal wspierający
 • Dale Griffin – perkusja, wokal wspierający
 • Dyskografia[]

 • 1969 Mott the Hoople
 • 1970 Mad Shadows
 • 1971 Wildlife
 • 1971 Brain Capers
 • 1972 All the Young Dudes
 • 1973 Mott
 • 1974 The Hoople
 • 1974 Live
 • 1975 Drive On
 • 1976 Shouting and Pointing
 • Przypisy[]

  1. David Roberts: Guinness Rockopedia. Londyn: Guinness Publishing Ltd., 1998, s. 282. ISBN 0-85112-072-5.
  2. Martin C. Strong: The Great Rock Discography. Edynburg: Mojo Books, 2000, s. 671-672. ISBN 1-84195-017-3.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.