• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Motor Lublin - piłka nożna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

  Motor Lublinpolski klub piłkarski, założony w 1950 roku przy Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Przez 9 lat występował na najwyższym szczeblu polskich rozgrywek piłkarskich, a 22 sezony spędził na jego zapleczu. Występuje w III lidze grupy IV, swoje mecze rozgrywa na Arenie Lublin.

  Lyngby Boldklub – duński klub piłkarski, grający obecnie w Superligaen, mający siedzibę w mieście Kongens Lyngby, leżącym na wyspie Zelandia.Cywilno-Wojskowy Klub Sportowy Resovia (CWKS Resovia) – polski wielosekcyjny klub sportowy działający w Rzeszowie. Początkowo związany przede wszystkim z piłką nożną, obecnie posiada także m.in. sekcję siatkarską, łuczniczą i lekkoatletyczną.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Trenerzy 1980–2016
 • 3 Rozgrywki ligowe
 • 4 Piłkarze
 • 4.1 Osiągnięcia indywidualne
 • 4.2 Złota dziesiątka
 • 5 Statystyki 1980-2015
 • 6 Skład zespołu
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Kazimierz Górski
  Lesław Ćmikiewicz
  Drużyna Motoru Lublin w sezonie 1989/1990

  W 1950 grupa pracowników zatrudnionych przy budowie Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie założyła w miejsce istniejącego Metalowca Lublin Związkowe Koło Sportowe Stal Lublin. Zespół rozpoczął rozgrywki od ówczesnej V ligi, czyli klasy C i skończył je na pierwszym miejscu. Rok później patronat nad klubem całkowicie przejął FSC. Klub Stal FSC rywalizował o mistrzostwo powiatu (dawna klasa B) i uzyskał awans do wojewódzkiej klasy wydzielonej (dawna klasa A).

  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Zygmunt Kalinowski (ur. 2 maja 1949 w Laskach) - polski piłkarz, bramkarz, uczestnik Mundialu 1974. Obecnie trener bramkarzy w Motorze Lublin.

  W 1952 występował w nowo utworzonej lubelskiej klasie I wojewódzkiej. Rok później w nowo utworzonej lidze międzywojewódzkiej zajął ostatnie miejsce. Lublinianie zostali do niej zakwalifikowani na podstawie wyników uzyskanych w 1952 roku. W 1954 Stal FSC występowała w lubelskiej klasie A, lecz po wygranych barażach z Górnikiem Sanok ponownie awansowała do III ligi. Lublinianie wygrali trzy mecze, w tym z liderem Stalą Rzeszów u siebie i zajęli ostatnie miejsce w tabeli.

  Olimpia Elbląg – polski klub piłkarski z siedzibą w Elblągu, założony w 1945 roku, w sezonie 2016/17 występujący w II lidze.Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.

  W 1957 Stal FSC zmieniła nazwę na Robotniczy Klub Sportowy Motor Lublin. W tym roku w województwie lubelskim powstała liga okręgowa, w której Motor zajął drugie miejsce. W 1959 klub Motor Lublin zrzeszał 682 sportowców skupionych w 16 sekcjach: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, pięściarskiej, żeglarskiej, motorowodnej, kajakowej, pływackiej, lekkoatletycznej, lotniczej, tenisa stołowego, żużlowej, wędkarskiej, hokeja na lodzie, strzeleckiej i gimnastyki przyrządowej.

  Marek Leszczyński (ur. 10 października 1973 w Radomiu) – polski ekonomista, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.Reprezentacja Kuwejtu pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrała 3 września 1961 roku z Libią. Od roku 1962 należy do AFC i FIFA.

  W 1962 Motor wygrał lubelską ligę okręgową, jednak przegrał baraże o II ligę ze Startem Łódź. Dwa lata później Motor drugi raz wygrał lubelską ligę okręgową i ponownie przegrał baraże o II ligę z Warmią Olsztyn. W następnym sezonie Motor po raz trzeci wygrał w lubelskiej lidze okręgowej i walczył w barażach o II ligę. 5 sierpnia w Łodzi 10 tysięcy widzów, w tym 7 tysięcy z Lublina, oglądało zwycięstwo 3:0 żółto-niebieskich (ówczesnych barw klubu) nad CKS Czeladź. Motor Lublin po raz pierwszy w historii uzyskał awans do II ligi, w której utrzymał się przez trzy sezony.

  Bohdan Ihorowicz Bławacki, ukr. Богдан Ігорович Блавацький, ros. Богдан Игорьевич Блавацкий, Bogdan Igorjewicz Bławacki (ur. 7 czerwca 1963 we wsi Podlaski Małe, w obwodzie lwowskim, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby). Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.

  W 1968 miał miejsce drugi awans Motoru Lublin do II ligi. Dwa lata później konsultantem i doradcą piłkarzy Motoru został Kazimierz Górski. W 1971 Motor Lublin zdobył Mistrzostwo Polski juniorów U-19, powtarzając sukces Unii Lublin sprzed 33 lat. Po jednym sezonie w III lidze Motor wraz z Lublinianką, Avią Świdnik i Ursusem Warszawa ponownie awansował do poszerzonej (2 grupy po 16 zespołów) II ligi. We wrześniu w pierwszych w II lidze derbach Motoru i Lublinianki motorowcy wygrali z wojskowymi 2:0. W 1974 po bardzo dobrym sezonie Motorowi Lublin nie udało się awansować do I ligi. W ostatniej kolejce przegrał ze Stomilem Olsztyn i zajął 2. miejsce za Arką Gdynia. W 1978 po przegranym w rzutach karnych meczu z Szombierkami Bytom Motor Lublin odpadł z walki o półfinał Pucharu Polski.

  Leszek Ryszard Iwanicki (ur. 12 sierpnia 1959 roku w Warszawie) - polski piłkarz, były reprezentant Polski, były gracz m.in. Legii Warszawa, Motoru Lublin i Widzewa Łódź, występujący na pozycji pomocnika.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  W 1979 zespół objął Bronisław Waligóra i w następnym roku Motor po raz pierwszy w historii awansował do ekstraklasy. W trakcie każdego meczu w I lidze na trybunach zasiadł niemal komplet widzów. W 1981 Motor w roli beniaminka zajął 11. miejsce, a jesienią po raz drugi dotarł do 1/4 finału Pucharu Polski, gdzie przegrał z Arką Gdynia. W następnym roku klub spadł do II ligi. Występował w rozgrywkach Pucharu Intertoto, gdzie rywalizował z drużynami Lyngby BK, MSV Duisburg i FC Luzern.

  Piotr Świerczewski (ur. 8 kwietnia 1972 w Nowym Sączu) – były polski piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika, reprezentant Polski. Trener piłkarski, Młodszy brat Marka Świerczewskiego. Posiada również obywatelstwo francuskie.Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.

  W 1983 Motor uzyskał ponowny awans do I ligi pod wodzą Lesława Ćmikiewicza, gdzie grał do 1987. Najwyższą lokatę zajął w 1985 roku, było to 9. miejsce. W 1989 Motor znów awansował do I ligi, po wygranych barażach z Pogonią Szczecin. W 1992 spadł do II ligi, gdzie w następnym roku zajął 3. miejsce (uległ w walce o awans do I ligi Polonii Warszawa i Stali Stalowa Wola). 30 lipca 1995 Motor Lublin rozegrał w Vevey (Szwajcaria) mecz towarzyski z Realem Madryt (przegrany 0:7).

  Zbigniew Grzesiak (ur. 22 lutego 1965 w Trawnikach) – polski piłkarz grający na pozycji napastnika, a następnie trener piłkarski. Dwukrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski w barwach Legii Warszawa. Były trener pierwszego zespołu Lublinianki, obecnie szkoleniowiec drużyny Orlęta Radzyń Podlaski.Reprezentacja Polski U-20 w piłce nożnej jest jednym z dziesięciu młodzieżowych piłkarskich zespołów narodowych w kraju, powoływanym przez selekcjonera, w którym występować mogą wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie i którzy w momencie przeprowadzania imprezy docelowej (finałów Mistrzostw Świata) rocznikowo nie przekroczyli 20 roku życia. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN). Trenerem reprezentacji jest Jacek Zieliński.

  W 1996 klub spadł do III ligi, dwa lata później do IV ligi; zmienił wtedy nazwę na Lubelski Klub Piłkarski. W 2000 LKP zajął najniższe, 12. miejsce w IV lidze. Rok później nastąpiła kolejna zmiana nazwy klubu (na LKP Motor Lublin). W 2002 Motor powrócił do III ligi pod wodzą Krzysztofa Rześnego.

  W 2007 powstało stowarzyszenie Piłkarskie Nadzieje Motor Lublin, którego celem jest pomaganie młodzieży w Motorze Lublin. 6 czerwca, pod wodzą Kuźmy, Motor Lublin po 11 latach powrócił do II ligi. W 2009 po meczu z GKP Gorzów (1:6) skończył rozgrywki na 15. miejscu, jednak po wycofaniu GKS Jastrzębie z rozgrywek w I lidze komisja ds. nagłych PZPN podjęła uchwałę, że GKS w pierwszej kolejności zastąpi najwyżej sklasyfikowany zespół spośród spadkowiczów I ligi, a więc Motor Lublin.

  Plebiscyt redakcji Sportu – coroczny plebiscyt organizowany przez redakcję katowickiego Sportu. Miał na celu wyłonienie m.in. najlepszego piłkarza roku w ocenie dziennikarzy i czytelników gazety.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W 2010 powstała spółka akcyjna Motor Lublin S.A. Po połączeniu Motoru ze Spartakusem Szarowola Motor Lublin S.A. występował w II lidze, a LKP Motor Lublin prowadził drużyny młodzieżowe. W sierpniu spółka przedstawiła nowe logo klubu. W 2011, mimo zajęcia spadkowego miejsca w tabeli, piłkarze Motoru Lublin dzięki problemom finansowym innych klubów dostali licencję i utrzymują się w II lidze. W tym roku została także podpisana umowa na zaprojektowanie Areny Lublin, na której Motor miał rozgrywać mecze od 2013. Pierwszy mecz w roli gospodarza rozegrał jednak w 2014, było to spotkanie z KS Lublinianka.

  Modest Boguszewski (ur. 8 stycznia 1963 w Lublinie) - polski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. W 1981 roku wraz z kolegą klubowym z Motoru Lublin, Robertem Grzanką, zdobył w RFN wicemistrzostwo Europy U-18. Uczestnik Mistrzostw Świata U-20 w 1981 w Australii. Były trener Motoru Lublin.Derby Lublina - mecze piłkarskie rozgrywane pomiędzy Lublinianką a Motorem Lublin dwoma najbardziej popularnymi i utytułowanymi klubami Lublina. Rywalizacja klubów trwa już od ponad pół wieku, w tym czasie rozegrano 35 meczów mistrzowskich.

  W 2015, w ramach obchodów 65-lecia istnienia klubu, zorganizowano mecz towarzyski ze Śląskiem Wrocław (przegrany 0:2). W następnym roku Motor przegrał z Olimpią Elbląg dwumecz barażowy o wejście do II ligi.

  Według stanu na 2016 Motor Lublin zaliczył: 9 sezonów w Ekstraklasie, 22 sezony w II lidze, 1/4 finału Pucharu Polski (1978/1979 i 1981/1982), Mistrzostwo Polski juniorów U-19 (1971), dwa brązowe medale Mistrzostw Polski juniorów U-19 (1970 i 1976) oraz udział w rozgrywkach Pucharu Intertoto (1982).

  Szombierki Bytom – klub sportowy powstały jako Poniatowski w 1919 roku w Szombierkach. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.
  RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Tabela wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej obejmuje podsumowanie sezonów 1927 – 2013/2014 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.
  Andrzej Pop - (ur. 10 października 1953, zm. 3 lipca 1989) – polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika, związany głównie z klubem Motor Lublin. Zdobywca wicemistrzostwa Polski juniorów U-19, drugi po Marcinie Popławskim najskuteczniejszy zawodnik w historii klubu.
  Leszek Pisz (ur. 18 grudnia 1966 w Dębicy) - były polski piłkarz, związany z klubem Legia Warszawa, członek Galerii Sław tego klubu.
  Król strzelców – tytuł przyznawany piłkarzowi lub piłkarce, którzy w jakichkolwiek rozgrywkach typu mistrzowskiego (mundial, mistrzostwa kontynentu, klubowe rozgrywki pucharowe, rozgrywki ligowe, turnieje towarzyskie) zdobyli najwięcej goli dla swojego zespołu spośród wszystkich piłkarzy grających na mistrzostwach. Tytuły króla strzelców są przyznawane w różnych dyscyplinach sportowych, np. w hokeju na lodzie.
  Avia Świdnik – polski klub piłkarski z siedzibą w Świdniku. Klub powstał w roku 1952 przy zakładzie WSK Świdnik. Istnieje też klub siatkarski Avia Świdnik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.