• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Motherwell

  Przeczytaj także...
  Schweinfurt - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Schweinfurt, do którego jednak miasto nie należy.. Zamieszkuje je 53 247 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowej wschód, Frankfurt nad Menem - ok. 150 km na zachód i Lipsk - ok. 200 km na północ.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Motherwell (gael. Tobar na Màthar) – miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa North Lanarkshire. Ok. 30 tysięcy mieszkańców. Siedziba pierwszoligowego klubu piłkarskiego Motherwell F.C.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na początku XIX wieku Motherwell było małą wioską liczącą około 600 osób. Zmieniło się to w drugiej połowie XIX wieku. Wraz z powstaniem kolei w 1848,roku do miejscowości przybyły pieniądze i przemysł. W 1881 roku, David Colville otworzył hutę. Wkrótce potem nadano Motherwell prawa miejskie, a populacja wzrosła do 13800 ludzi.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

  Na początku XX wieku, miasto stało się znaczącym ośrodkiem przemysłowym, produkującym części mostów, amunicję czy też tramwaje. W 1930 roku większość produkcji stali w Szkocji odbywało się w Motherwell, i należało do rodziny Colville. W 1959 rodzina Colville została przekonana przez rząd do rozpoczęcia pracy nowych hut pod nazwą Ravenscraig. Po kilku latach, Ravenscraig produkowało więcej niż milion ton stali rocznie. Po nacjonalizacji liczba ta wzrosła do 3 milionów.

  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  W połowie lat 70 hutnictwo w Motherwell zatrudniało ponad 13 tysięcy ludzi.

  Po roku 1980 nastąpił drastyczny kryzys w przemyśle. Strajk w 1980 roku spowodował utratę kontraktów i rynków zbytu. Pod koniec 1980 zatrudniano zaledwie 3200 pracowników. Ravenscraig zamknięto w dniu 24 czerwca 1992 roku i zostało rozebrane w lipcu 1996 roku.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Dawniej miasto było znane z produkcji stali.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W ostatniej dekadzie panowało wysokie bezrobocie z powodu upadku przemysłu hutniczego. Na chwilę obecną dużo miejsc pracy wytworzył producent ciężkiego sprzętu Terex i destylarnie whisky William Grant & Sons.

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Niemcy Schweinfurt, Niemcy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Timeline History of Motherwell, north lanarkshire, www.visitoruk.com [dostęp 2017-11-25].
  2. Motherwell Feature Page on Undiscovered Scotland, undiscoveredscotland.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.