• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mother Love Bone

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.
  Would? – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1992 roku album Dirt. Kompozycja została zamieszczona na 13, ostatniej pozycji na albumie. Czas trwania wynosi 3 minuty i 27 sekund, co sprawia że prócz kompozycji „Intro (Dream Sequence)” (0:43), „Them Bones” (2:30) oraz „Dam That River” (3:09), jest najkrótszym utworem zawartym na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla znalazły się dwie kompozycje z minialbumu Sap – „Brother” z gościnnym udziałem Ann Wilson z zespołu Heart oraz Chrisa Cornella z Soundgarden. Drugim utworem jest„Right Turn” z udziałem Marka Arma z grupy Mudhoney oraz Cornella. Singel ukazał się nakładem wytwórni Columbia. Produkcją muzyczną utworu zajął się sam zespół, co stanowi jedyny wyjątek na płycie Dirt.

  Mother Love Bone amerykański zespół grunge'owy z Seattle aktywny od 1988 do 1990.

  Grupa zapisała się w dziejach muzyki głównie dzięki osobowości i kompozycjom lidera, Andrew Wooda. Przed wydaniem pierwszej płyty - Apple, Wood zmarł z powodu przedawkowania heroiny.

  Po jego śmierci Chris Cornell napisał kilka piosenek na cześć zmarłego kolegi. Z tego wyniknął projekt Temple of the Dog, który skupiał 2 członków Soundgarden (Chris Cornell, Matt Cameron), Eddiego Veddera i byłych członków Mother Love Bone. Wydali w 1990 płytę o tym samym tytule z 10 piosenkami upamiętniającymi śmierć przyjaciela. Gitarzysta formacji Alice in Chains Jerry Cantrell, napisał w 1990 roku piosenkę „Would?” na cześć zmarłego muzyka, który był bliskim przyjacielem gitarzysty. Piosenka trafiła na album Dirt w 1992 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mother Love Bone powstało z inicjatywy byłych członków zespołu Green River - Stone’a Gossarda, Jeffa Amenta i Bruce’a Fairweathera, ex-wokalisty Malfunkshun - Andrew Wooda oraz ex-perkusisty Ten Minute Warning i Skin Yard Grega Gilmore’a. Grupa bardzo szybko uzyskała popularność w miejscowych klubach Seattle.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).

  W 1989 zespołem zainteresowała się wytwórnia PolyGram. Dzięki temu wydali swoją pierwszą EP Shine, która była jednym z pierwszych wydawnictw wśród zespołów z Seattle wydanych przez poważną wytwórnię płytową. Płyta sprzedała się bardzo szybko oraz znacznie podniosła poziom zainteresowania zespołem.

  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Pod koniec 1989 grupa nagrała swoją pierwszą płytę Apple. Wydana została w marcu 1990. Kilka dni przed wydaniem, Andrew Wood zmarł z powodu przedawkowania heroiny, po bardzo długich problemach z narkotykami. Wraz z jego śmiercią rozpadło się również Mother Love Bone.

  Po śmierci Wooda, Gossard i Ament wspólnie z liderem Soundgarden Chrisem Cornellem oraz Eddiem Vedderem utworzyli Temple of the Dog. Gossard, Ament i Vedder utworzyli potem Pearl Jam.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Skład[ | edytuj kod]

 • Andrew Wood - wokal, klawisze
 • Stone Gossard - gitara
 • Jeff Ament - gitara basowa
 • Bruce Fairweather - gitara
 • Greg Gilmore - perkusja
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Shine (EP, Stardog/Mercury Records, 1989)
 • Apple (Stardog/Mercury Records, 1990)
 • Mother Love Bone (kompilacja Shine oraz Apple, Stardog/Mercury Records, 1992)
 • Single[ | edytuj kod]

 • Stardog Champion (Promo) (Stardog/Mercury Records, 1990)
 • This Is Shangrila (Promo) (Stardog/Mercury Records, 1990)
 • Stardog Champion (Promo) (Stardog/Mercury Records, 1992)
 • Capricorn Sister (Promo) (Stardog/Mercury Records, 1992)
 • Video[ | edytuj kod]

 • The Love Bone Earth Affair (PolyGram Video, 1993)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Poligrafia dołączona do albumu Music Bank; wyd. Columbia, nr kat. 69580.
  Temple of the Dog – jednorazowy projekt muzyczny muzyków z Seattle, którego rezultatem było nagranie płyty pod tym samym tytułem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, która podpisała kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists.Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".
  Eddie Vedder, właśc. Edward Louis Severson III (ur. 23 grudnia 1964 w Evanston) – amerykański muzyk rockowy, wokalista zespołu Pearl Jam.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Stone Carpenter Gossard (ur. 20 lipca 1966 w Seattle) - amerykański gitarzysta i kompozytor. Syn aktorki i prawnika. Jeden z założycieli zespołu grungowego Green River i Mother Love Bone, z którym nagrał płytę Apple, tworzył również w zespole Temple of the Dog. Znany głównie z gry Pearl Jam z którym nagrywa od początku istnienia zespołu. W 2001 roku nagrywa solowy album "Bayleaf". Prywatnie mąż Liz Weber, z którą ma córkę Vivian Sparks, urodzoną w 2007 roku.
  Dirt – drugi studyjny album amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Wydany został 29 września 1992 roku nakładem wytwórni fonograficznej Columbia. Produkcją albumu ponownie zajął się Dave Jerden, przy niewielkiej współpracy zespołu. Nagrania odbyły się od marca do maja w Eldorado Recording Studios, London Bridge Studio, oraz One on One Studios. W momencie wydania, album zadebiutował na 6. pozycji amerykańskiego zestawienia Billboard 200. 24 maja 2000 roku album uzyskał certyfikację 4× platyny, za sprzedaż ponad 4 milionów kopii w Stanach Zjednoczonych. Certyfikat został przyznany przez Recording Industry Association of America. Do dziś album Dirt pozostaje najlepiej sprzedającym się wydawnictwem w dorobku zespołu. Płyta przyniosła grupie bardzo duży rozgłos, oraz do dnia dzisiejszego uznawana jest przez wielu krytyków muzycznych za magnum opus wydane w złotej erze muzyki grunge. Za warstwę tekstową na albumie w głównej mierze odpowiedzialny jest wokalista grupy Layne Staley. Muzykę, z małymi wyjątkami, skomponował gitarzysta Jerry Cantrell. Teksty utworów w głównej mierze koncentrują się na temacie uzależnienia narkotykowego. Ponadto w tekstach zespół porusza także takie wątki jak depresja, zachowanie antyspołeczne, prowokacja, osobowość dyssocjalna, wojna, śmierć, samotność oraz gniew.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Christopher Cornell, właściwie Christopher John Boyle (ur. 20 lipca 1964 w Seattle) – amerykański muzyk, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Największą popularność przyniosły mu występy w zespole Soundgarden (1984-1997 i od 2010). W latach 2001-2007 był wokalistą w supergrupie rockowej, Audioslave którą stworzył wraz z byłymi członkami Rage Against the Machine. W 1990 roku, powołał do życia jednorazowy projekt Temple of the Dog. Nagrana płyta miała być "terapią" po śmierci przyjaciela Cornella, Andrew Wooda, ówczesnego wokalisty Mother Love Bone. Prowadził również karierę solową, w trakcie której nagrał 3 płyty: "Euphoria Morning", "Carry On" i "Scream". Znany z szerokiej skali głosu, która wynosi ponad 4 oktawy, oraz wysokich umiejętności technicznych. W 2006 roku wokalista został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. W 2010 roku, muzyk zapowiedział na swoim twitterze reaktywację swojego macierzystego zespołu, Soundgarden.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.