• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Motaniec

  Przeczytaj także...
  Droga wojewódzka nr 120 (DW120) - droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości ok. 37 km łącząca granicę z Niemcami Gryfino-Mescherin z węzłem Motaniec na drodze krajowej nr 10. Droga przebiega przez powiat gryfiński i powiat stargardzki. Za wsią Gardno zlokalizowany jest węzeł Gryfino z drogą ekspresową S3.Kobylanka (niem. Kublank) – wieś w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej.
  Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) – miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli.

  Motaniec (dawniej:niem. Spaldingsfelde) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, położona 1,5 km na północny zachód od Kobylanki (siedziby gminy) i 13 km na północny zachód od Stargardu (siedziby powiatu).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Reptowo (dawniej:niem. Karolinenhorst) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, nad Miedwinką. Wieś jest położona 4 km na północ od Kobylanki (siedziby gminy) i 12 km na północny zachód od Stargardu (siedziby powiatu). Druga co do wielkości wieś w gminie Kobylanka.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  W południowej części wsi znajduje się węzeł drogowy dróg: drogą krajową nr 10, droga wojewódzka nr 120 i drogi gminnej prowadzącej przez miejscowość do wsi Reptowo.

  Motaniec położony jest częściowo na wzniesieniu, z którego widać oddalone o 2 km lasy wsi Reptowo. Od północnego wschodu wieś otaczają tereny podmokłe, które odwadnia przepływająca w pobliżu rzeka Miedwinka.

  Cmentarz – instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw - reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.Kałęga – osada śródleśna w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, położona 1,5 km na północny zachód od Kobylanki (siedziby gminy) i 14 km na północny zachód od Stargardu (siedziby powiatu).

  Wieś założona w okresie tzw. kolonizacji fryderycjańskiej, realizowanej z inicjatywy króla Fryderyka Wielkiego. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska radcy kamery wojenno-skarbowej państwa pruskiego Samuela Wilhelma Spaldinga. W centrum wsi znajduje się lapidarium - odremontowany dawny cmentarz niemiecki. W czasach powojennych ciała zmarłych przeniesiono. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku istniał w tym miejscu plac zabaw dla dzieci, który obecnie znajduje się w miejscu dawnego boiska sportowego.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.

  Obecnie (dane z grudnia 2003 roku) Motaniec jest sołectwem, w skład którego wchodzą następujące jednostki osadnicze:

 • Motaniec - wieś,
 • Kałęga - przysiółek,
 • Nowa Kobylanka - przysiółek.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Lapidarium w Motańcu
  Warto wiedzieć że... beta

  Miedwinka – niewielka struga w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim w powiecie stargardzkim na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej o długości ok. 5 km wypływająca z terenów podmokłych położonych na zachód od wsi Niedźwiedź w gminie Kobylanka. Zbiera wody z licznych rowów melioracyjnych i irygacyjnych, które odwadniają torfowiska położone na północ i północny wschód od wsi Niedźwiedź oraz terenów na wschód od wsi Motaniec. Mimo krótkiego biegu charakteryzuje się dość wysokim przepływem.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Powiat stargardzki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Stargard Szczeciński.
  Droga krajowa nr 10 – droga krajowa łącząca aglomeracje: szczecińską, bydgosko-toruńską oraz warszawską. Trasa przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Gmina Kobylanka (niem. Kublank) – gmina wiejska położona w zachodniej części powiatu stargardzkiego, w województwie zachodniopomorskim. Sąsiednie gminy:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.899 sek.