• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Motława  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 203 – łącząca stację Tczew ze stacją Kostrzyn. Linia ta jest częścią strategicznie ważnej do 1945 roku magistrali kolejowej, łączącej Berlin ze stolicą Prus Wschodnich – Królewcem (tzw. Ostbahn).Lędowo (niem. Landau) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich.

  Motława (niem. Mottlau) – rzeka w województwie pomorskim, dopływ Martwej Wisły, płynąca przez Pojezierze Starogardzkie i Żuławy Wiślane, powiaty: starogardzki, tczewski, gdański i miasto Gdańsk.

  Zlewnia rzeki leży jeszcze dodatkowo na Pojezierzu Kaszubskim. Rzeka wypływa z jeziora Rokickiego leżącego na terenie Pojezierza Starogardzkiego na południowy zachód od Tczewa. Rzeka Szpęgawa bywa nazywana górnym biegiem Motławy. Motława przepływa przez Gdańsk, w którym od średniowiecza właśnie na Motławie znajdował się port morski. Na rzece organizowane są spływy kajakowe.

  Kłodawa – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kłodawa. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. konińskiego.Powiat tczewski − powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.

  Spis treści

 • 1 Przebieg
 • 2 Dorzecze
 • 3 Jakość wód
 • 4 Zagospodarowanie
 • 5 Regulacja rzeki i powodzie
 • 6 Historia
 • 7 Hydronimia
 • 8 Zobacz też
 • 9 Linki zewnętrzne
 • 10 Przypisy
 • Przebieg[]

  Lędowo nad Motławą
  Końcowy odcinek Motławy poniżej Głównego Miasta w Gdańsku

  Motława przepływa przez teren gmin: gmina Starogard Gdański, gmina i miasto Tczew, gmina Suchy Dąb, gmina Pruszcz Gdański, miasto Gdańsk.

  W górnym biegu rzeki płynie jako Szpęgawa. Następnie płynie na północ do Boroszewa, skąd odbija na południowy wschód w pobliże Swarożyna. Później rzeka płynie wzdłuż linii kolejowej nr 203 w stronę Tczewa. Przepływa przez Jezioro Rokickie Duże, łącząc je z J. Rokickim Małym. Następnie skręca na północ, płynąc pomiędzy Tczewem a Szpęgawą, później Zajączkowem, a następnie Tczewskimi Łąkami. Między Tczewskimi Łąkami a Czatkowami rzeka skręca na północ, płynąc na krótkim odcinku równolegle do Wisły. Przed Koźlinami rzeki rozchodzą się. Motława przepływa przez Krzywe Koło i Suchy Dąb.

  Tczewskie Łąki – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew na pograniczu kociewsko-żuławskim nad Motławą.Grabiny Duchowne – nieoficjalny przysiółek wsi Grabiny-Zameczek w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb.

  W pobliżu Grabin-Zameczku do Motławy uchodzi Kłodawa. Motława płynie dalej na północ przepływając lub mijając w niewielkiej odległości Grabowo, Grabiny Duchowne, Wróblewo, Lędowo, Mokry Dwór, Weselno. W pobliżu Dziewięciu Włók Motława łączy się z Martwą Wisłą przez Kanał Wielki. Motława odbija na zachód, we wsi Krępiec uchodzą do niej dwa lewe dopływy: Czarna Łacha oraz największy z dopływów Motławy Radunia. Rzeka skręca na północny zachód i wpływa w granice administracyjne Gdańska, stanowiąc granicę dzielnic Olszynka i Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

  Orunia-Św. Wojciech-Lipce – osiedle administracyjne Gdańska położone w południowej części miasta. Ma charakter mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczy.Boroszewo (kaszb. Bòròszewò) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew. Wieś jest siedzibą sołectwa Boroszewo w którego skład wchodzą również miejscowości Damaszka i Bojary.

  W Gdańsku Motława początkowo biegnie pomiędzy ulicami Przybrzeżną i Olszynką. Następnie jest sztucznie podzielona na trzy nurty: Starą Motławę, Nową Motławę i Opływ Motławy. Stara Motława płynie obok Starego Przedmieścia i Głównego Miasta. Po opłynięciu Wyspy Spichrzów Stara i Nowa Motława łączą się, wcześniej od Nowej Motławy oddziela się Kanał na Stępce, który poniżej Ołowianki łączy się z głównym nurtem Motławy, i wspólnie wpadają do Martwej Wisły koło Polskiego Haka.

  Szpęgawa to rzeka w północnej Polsce na Kociewiu, nazywana również górnym biegiem rzeki Motławy. Długość rzeki wynosi około 10 km. Źródła rzeki znajdują się na wschód od Starogardu Gdańskiego na obszarze leśnym Lasu Szpęgawskiego (miejsca masowych zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej). Rzeka przepływa w górnym biegu przez rynnowe jeziora Rywałdzkie, Szpęgawskie i Zduńskie. W biegu środkowym Szpęgawa przyjmuje lokalne strugi wypływające z okolic jezior Damaszka i Godziszewskiego i zmienia kierunek przepływu na równoleżnikowy uchodząc do jeziora Rokickiego Dużego i przechodząc w wypływającą z w/w jeziora rzekę Motławę.Krępiec (niem. Krampitz) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich nad Motławą. Krępiec graniczy z gdańskimi dzielnicami: Olszynką i Orunia-Św. Wojciech-Lipce. We wsi zobaczyć można domy podcieniowe oraz pomennonickie zagrody. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czatkowy (niem. Czattkau) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew na pograniczu kociewsko-żuławskim, w korytarzu pomiędzy Wisłą i Motławą. Na obszarze wsi znajduje się jezioro Czatkowy.
  Grabiny-Zameczek (niem. Herrengrebin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb na obszarze Żuław Gdańskich u ujścia Kłodawy do Motławy. Wieś jest siedzibą sołectwa Grabiny-Zameczek w którego skład wchodzą również miejscowości Grabowe Pole, Grabowo i Grabina-Duchowne.
  Olszynka (niem. Walddorf, Bürgerwalde) – osiedle administracyjne Gdańska, położone w południowo-wschodniej części miasta.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Tczew – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Bitwa pod Lubiszewem (Lubieszowem) – starcie zbrojne w pobliżu Lubiszewa Tczewskiego 17 kwietnia 1577 w trakcie 2-letniej wojny Rzeczypospolitej ze zbuntowanym Gdańskiem, który nie uznał wyboru Stefana Batorego na króla Rzeczypospolitej ze względu na niekorzystne dla Gdańska, a popierane przez władcę statuty Karnkowskiego.
  Gmina Suchy Dąb – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. Gmina Suchy Dąb istniała w latach 1945-1974. Znikła przy okazji gierkowskiej reformy administracyjnej. W latach 1975-1998 teren gminy wchodził w skład gminy Pszczółki w województwie gdańskim. Reaktywacja gminy miała miejsce 2 kwietnia 1991 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, a pierwsze posiedzenie Rady Gminy - 21 maja 1991.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.