• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Motín de Esquilache

  Przeczytaj także...
  Spacer w Andaluzji lub Maja i mężczyźni w pelerynach (hiszp. El paseo por Andalucía lub La maja y los embozados) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Aranjuez – miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Madryt, na południe od Madrytu nad rzeką Tag i Jarama. Od XVI w. mieści się tu letnia rezydencja królów hiszpańskich. W Średniowieczu zbudowany został tu wielki budynek przeznaczony na szpital rekonwalescencyjny dla rycerzy rannych w wojnie z Muzułmanami w czasie Rekonkwisty. Później zaś Królowie Katoliccy przekształcili ten szpital w pałac, a cały obszar w Rezydencję Królewską. Od tamtego czasu do XIX wieku była to wiosenna rezydencja Królów Hiszpańskich. Z drugiej zaś strony na miejscu dawnego pałacu Filip II wybudował tu Pałac Królewski.
  Motín de Esquilache, pędzla Francisco Goi
  Tradycyjne stroje na obrazie Goi zatytułowanym Spacer w Andaluzji (1777)

  Zamieszki Esquillache'go (hiszp. Motín de Esquilache) – bunt mieszczan Madrytu, wydarzenie z 1766. Włoch Leopoldo de Gregorio, markiz Esquilache podjął wiele działań mających zwiększyć bezpieczeństwo stolicy, nie spodobały się one jednak mieszkańcom, ponieważ były w ich oczach wymierzone przeciw tradycji. Minister zakazał noszenia długich płaszczy (capas) i wielkich kapeluszy o szerokim rondzie (sombrero). Chciał w ten sposób zwiększyć wykrywalność przestępstw, ponieważ wielu zbójców miejskich chowało w swych szatach noże.

  Trikorn, trójróg, kapelusz trójskrzydły lub trójgraniasty (ang. tricorne, ros. треуголка) – rodzaj nakrycia głowy, a właściwie kapelusza, szczególnie popularnego w XVIII wieku, który wyszedł z mody w połowie XIX wieku. Używany był zarówno jako część strojów cywilnych, jak i mundurów wojskowych - częściowo wyparty przez kaszkiet i bikorn.Karol III (ur. 20 stycznia 1716 w Madrycie, zm. 14 grudnia 1788 w Madrycie) – książę Parmy, Piacenzy i Guastalii w latach 1731-1735, król Neapolu (jako Karol VII) i Sycylii (jako Karol IV) w latach 1735-1759, król Hiszpanii w latach 1759-1788 z dynastii Burbonów.

  Mieszczanie byli oburzeni na "przeklętego Włocha", który w ich oczach chciał wykorzeniać hiszpańską kulturę. Przedstawili swe postulaty, niszcząc przy tym domy włoskich ministrów. Król Karol III Hiszpański podczas zamieszek uciekł do swojej rezydencji w Aranjuez. Oddelegowany do Madrytu nowy minister Pedro de Aranda – Hiszpan, dość łatwo przekonał mieszczan do krótkich francuskich płaszczy i trikornów.

  Leopoldo de Gregorio, markiz Esquilache, właśc. Squillace (ur. 1741, zm. 1785) – hiszpański minister pochodzenia włoskiego. Był zwolennikiem oświecenia. Należał do ekipy ministerialnej, którą sprowadził z Włoch Karol III Hiszpański.Sombrero (hisz. sombrero kapelusz) to wysoki kapelusz słomiany lub filcowy z miękkim, szerokim rondem. Był używany w Hiszpanii w XV i XVI wieku. Stamtąd trafił do hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej i Południowej. Stanowi narodowe nakrycie głowy Meksykanów i Chilijczyków.

  Linki zewnętrzne[]

 • Motín de Esquilache
 • Don Pedro Pablo Abarca de Bolea, hrabia Aranda (hiszp: Pedro Pablo Abarca de Bolea, conde de Aranda) (1718-1798), był hiszpańskim mężem stanu i Aragończykiem z pochodzenia. W Hiszpanii znany jako: Conde de Aranda. W 1792 był najwyższym urzędnikiem w państwie piastując urząd Primero secretario de Estado (pierwszego sekretarza stanu). Jeden z założycieli hiszpańskiej masonerii i antyklerykał, a także patriota monarchista.Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 16 kwietnia 1828 w Bordeaux) – hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, portrecista i malarz scen rodzajowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.