• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moszawa

  Przeczytaj także...
  Zichron Ja’akow (hebr. זכרון יעקב; pol. Pomnik Jakuba) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Moszawa Jokne’am

  Moszawa (hebr. מושבה, moszavot; pol. kolonia) – mała spółdzielnia rolnicza w Izraelu. W odróżnieniu od kibuców i moszawów wszystkie grunty i nieruchomości w moszawie znajdują się w rękach prywatnych, a działalność spółdzielcza dotyczy jedynie pracy.

  Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.

  Historia[ | edytuj kod]

  Moszawot są najstarszym rodzajem nowożytnych żydowskich osad rolniczych w Palestynie. Pierwsze moszawoty były zakładane pod koniec XIX wieku w czasie pierwszej aliji. Pierwszy moszawot to założona w 1878 roku Petach Tikwa, nazywana czasami "matką" (Em Moszawot Ha-Moszawot). Kolejnymi były: Riszon le-Cijjon, Rosz Pina, Zichron Ja’akow i Jesud ha-Ma’ala, a następnie Hadera, Netanja i Rechowot. Pierwotnie były to osady rolnicze, jednak stopniowo w XX wieku przekształciły się w osady miejskie. Wiele z tych osad było związanych z działalnością barona Edmonda de Rothschilda. W latach 30. XX wieku dominującą formą tworzonych osad rolniczych stały się kibuce i moszawy. Po powstaniu w 1948 roku państwa Izrael, moszawot nie został uznany za oficjalną kategorię osady wiejskiej. Z tego powodu istniejące moszawoty przekształcono w samorządy lokalne lub miasta. Dopiero w latach 80. XX wieku powstał nowy moszawot - Kidmat Cvi na Wzgórzach Golan.

  Samorząd lokalny w Izraelu (hebr. מועצה מקומית‎, Moetza Mekomit) jest instancją lokalnej władzy samorządowej, która odpowiada za administrację nad miejscowością zbliżoną wielkością do miasta, ale bez niezbędnej liczby mieszkańców i innych wymogów by uzyskać prawa miejskie.Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.

  Struktura organizacyjna[ | edytuj kod]

  Moszawa to mała spółdzielnia rolnicza. W odróżnieniu od kibuców i moszawów wszystkie grunty i nieruchomości znajdują się w rękach prywatnych, a działalność spółdzielcza dotyczy jedynie pracy. W innych dziedzinach członkowie moszawot mają zupełną swobodę.

  Wzgórza Golan (hebr. רמת הגולן, Ramat HaGolan; arab. هضبة الجولان, Hadbat al-Dżūlān) – górzysty region położony na granicy Izraela, Syrii i Libanu. Biblijny (starotestamentowy) Baszan.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Moshava (ang.). W: Zionism and Israel - Encyclopedic Dictionary [on-line]. [dostęp 2012-10-25].
  2. Dov Weintraub, Moshe Lissak, Y. Azmon: Moshava, kibbutz, and moshav: patterns of Jewish rural settlement and development in Palestine. Cornell University Press, 1969, s. 32-68. [dostęp 2012-10-25]. (ang.)
  3. Israel Pocket Library - Society. Jerusalem: Keter Books, 1974, s. 63. ISBN 0-7065-1323-1.
  4. Kidmat Cvi (hebr.). W: Golan [on-line]. [dostęp 2012-10-25].
  Baron Edmond James de Rothschild (ur. 19 sierpnia 1845 w Boulogne-Billancourt, zm. 2 listopada 1934 w Boulogne-Billancourt) - francuski kolekcjoner i mecenas sztuki pochodzenia żydowskiego, członek rodziny Rothschildów. Filantrop, którego hojne datki wspierały działalność ruchu syjonistycznego w jego wczesnych latach istnienia. Wspierał osadnictwo żydowskie w Palestynie.Rechowot (hebr. רחובות, Reẖovot arab. رحوبوت / رحوفوت) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu. Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, znanej jako Gusz Dan.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Pierwsza alija – pierwsza masowa imigracja pobudzonych ideami syjonizmu Żydów do Palestyny, która trwała w latach 1881-1903. Szacuje się, że w tym okresie osiedliło się w Palestynie około 25 000-35 000 Żydów, pochodzących w większości z Rosji i Jemenu.
  Rosz Pina (hebr. ראש פינה; arab. عكا; oficjalna pisownia w ang. Rosh Pinna; pol. Kamień Węgielny) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.
  Palestyna (łac. Syria Palæstina; arab. فلسطين , Filasţiinu; hebr. פלשתינה lub פַּלֶסְטִינָה, Palestina) – kraina w Azji, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.