• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mostek - muzyka

  Przeczytaj także...
  Struna – źródło dźwięku (wibrator) w chordofonach (instrumentach strunowych). Struny mogą być wykonane z metalu, włókien naturalnych (m.in. jedwab), tworzywa sztucznego (przeważnie nylon), lub odpowiednio spreparowanych jelit zwierzęcych (instrumenty smyczkowe).Strunnik, strunociąg, płużka – w instrumentach smyczkowych łopatkowata, z wierzchu zaokrąglona, hebanowa (lub z innego twardego drewna) deseczka przymocowana w węższym końcu za pomocą folgi do specjalnego guzika znajdującego się z tyłu pudła rezonansowego. W górnym szerszym końcu opatrzona jest otworami do zaczepienia strun. W niektórych instrumentach szarpanych, takich jak gitara elektryczna, strunnik wykonany jest z metalu; w pozostałych jest to drewniana belka przytwierdzona do pudła rezonansowego.
  Chordofony, strunowe instrumenty muzyczne − grupa instrumentów muzycznych w systematyce instrumentologicznej opracowanej przez Curta Sachsa oraz Ericha M. von Hornbostela, w których wibratorem (źródłem dźwięku) jest drgająca struna.

  Mostek – w akustycznych instrumentach strunowych (np. gitara klasyczna, skrzypce czy wiolonczela) element odpowiedzialny za przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe.

  W gitarze elektrycznej to metalowa część łącząca struny z korpusem instrumentu. W gitarze klasycznej i akustycznej jest to krótka beleczka leżąca na pudle rezonansowym. W instrumentach smyczkowych częściej używa się terminów podstawek lub z wł. ponticello. Mostek w tym przypadku jest cienką, płaską, jaworową deseczką z licznymi wycięciami, o zaokrąglonym grzbiecie. Znajduje się on mniej więcej w połowie odległości pomiędzy strunnikiem a gryfem i utrzymuje on struny na pewnej wysokości. Z kolei w chordofonach klawiszowych mostek to najczęściej długa listwa umieszczona w pobliżu miejsca zaczepienia strun.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Pudło rezonansowe – część instrumentu muzycznego, która współgra z wibratorem (np. ze strunami w gitarze, skrzypcach) i powoduje wzmocnienie dźwięku.
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Skrzypcowy podstawek bez profilowania i z profilowaniem

 • Strunociąg gitary klasycznej

 • Strunociąg gitary akustycznej

 • Mostek gitary elektrycznej

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ruchomy mostek
 • sul ponticello
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia muzyki. Warszawa: PWN, 1995, s. 697. ISBN 83-01-11390-1.
 • Mark Philips, Jon Chappell: Gitara dla bystrzaków. Gliwice: Septem, 2008, s. 32-33, seria: Dla bystrzaków. ISBN 978-83-246-0993-2.
 • Gryf (szyjka) - drewniany element występujący w większości instrumentów strunowych (m.in. w skrzypcach, w gitarze) nad którym rozpięte są struny.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Floyd Rose – firma zajmująca się licencjonowaniem, dystrybucją i produkcją systemu tremolo zwanego potocznie floydem. Firma produkuje także gitary wykorzystujące ten mostek. System Floyd Rose jest licencjonowany kilku innym firmom na zasadach OEM.
  Dla bystrzaków (org. For Dummies - w dosłownym tłumaczeniu - "Dla głupich") – seria książek poradnikowych dotyczących wielu różnych dziedzin życia. Do tej pory opublikowano ponad 1700 tytułów tej serii. Seria osiągnęła sukces na całym świecie i jest dostępna w wielu różnych językach. Każda z książek ma czarno-żółtą okładkę z widoczną kreskówkową postacią znaną jako Bystry (org. Dummies Man, w dosłownym tłumaczeniu: Głupol). Treść książek pisana jest łatwo przyswajalnym językiem. Każda z książek podzielona jest na rozdziały, na początku których w większości znajduje się grafika z postaciami z komiksu The 5th Wave autorstwa Richa Tennanta.
  Sul ponticello (wł. przy podstawku) - sposób smyczkowania w grze na instrumencie smyczkowym, który polega na pociąganiu smyczkiem po strunach możliwie jak najbliżej podstawka. W efekcie grający uzyskuje ostre, szorstkie, bogatsze w składowe harmoniczne brzmienie, czasem nieprzyjemne dla ucha. Oznaczenie w nutach: słowne lub skrótowe: sul.p.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.664 sek.