• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most wantowy

  Przeczytaj także...
  Most wiszący – most, w którym pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy lub łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone bezpośrednio na linach, były stosowane od dawna w rejonach górskich.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Most wantowy w Sieradzu – most wantowy nad rzeką Wartą w Sieradzu. Jest to most pięcioprzęsłowy, z jednym pylonem o wysokości 43,50 m umiejscowionym na prawym brzegu rzeki. Most został oddany do użytku 2 maja 1979 roku. Był jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce.
  Pylony typu H i A z dwurzędowymi wantami
  Pylony z jednorzędowymi wantami

  Most wantowy, most podwieszany – rodzaj mostu, w którym obciążenia z pomostu przenoszone są na pylony poprzez ukośnie biegnące cięgna, najczęściej wykonane w postaci lin stalowych.

  Ten rodzaj mostu jest prawie zawsze najbardziej opłacalny w przypadku mostów, których najdłuższe przęsła mają od 150 m do 915 m . W przypadku dłuższych przęseł tańsze są mosty wiszące, które mogą posiadać niższe pylony.

  Most im. Jana Pawła II w Gdańsku – most wantowy w Gdańsku na Martwej Wiśle otwarty 9 listopada 2001 w ciągu budowanej trasy mjr. Henryka Sucharskiego mającej łączyć Port Północny z południową obwodnicą Gdańska (S7). Obecnie, obok Mostu Siennickiego służy jako połączenie drogi krajowej nr 7 z Wyspą Portową oraz ul. Sucharskiego prowadzącą do Portu Północnego.Wiadukt Gabriela Narutowicza w Poznaniu - wiadukt drogowy nad linią kolejową Swarzędz-Piła, w granicach administracyjnych miasta Poznania. Położony na granicy miasta (dzielnica Stare Miasto) z gminą Suchy Las. Jest pierwszym w Poznaniu wiaduktem/mostem posiadającym pylon. Znajduje się w ciągu ul. Obornickiej, a zarazem drogi krajowej nr 11. Patronem wiaduktu jest Gabriel Narutowicz - pierwszy Prezydent Polski. Wiadukt ma długość całkowitą 286 m, nośność 40 ton. W jego skład wchodzą dwa pasy jezdni o szerokości 8 m oraz dwie 2,5-metrowe drogi pieszo-rowerowe. Nocą walory wiaduktu podkreśla iluminacja.

  Choć mosty o ukośnych cięgnach proponowano już w XIX wieku, za pierwszy nowoczesny most podwieszony uznaje się powszechnie most w Strömsund w Szwecji, oddany do użytkowania w 1956 roku. W roku 2012 mostem wantowym o najdłuższym przęśle o długości 1104 m był Most Rosyjski łączący miasto Władywostok z Wyspą Rosyjską, w Rosji.

  Mikołajki (niem. Nikolaiken) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim.Most Milenijny (tat: Милленниум күпере, ros: Мост Милленниум) - most wantowy nad Kazanką, w Kazaniu, w Tatarstanie, w Rosji. Jego nazwa pochodzi od obchodów tysiąclecia istnienia Kazania, które miały miejsce w 2005, i posiada pylon w kształcie litery M.

  W Polsce pierwszym obiektem mostowym o ustroju nośnym podwieszonym była kładka przez Dunajec w Tylmanowej, wybudowana w 1959 roku. Do początku lat 90. wybudowano w kraju kilkanaście obiektów podwieszonych, głównie kładek dla pieszych, w tym m.in. kładkę nad Wisłą w Ustroniu (1969), kładkę nad ul. Jagiellońską w Warszawie, kładkę nad jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach (1976), most podwieszony w Sieradzu (1979) i Most Esperanto w Bydgoszczy (1979).

  Most Sutong (chiń. upr.: 苏通大桥; pinyin: Sūtōng dàqiáo) – most wantowy w Chinach, nad rzeką Jangcy, łączący Nantong i Changshu. Długość całkowita mostu wynosi 8206 m, a jego najdłuższe przęsło o długości 1088 m jest najdłuższym przęsłem mostu wantowego na swiecie. Koszt budowy wyniósł 6,45 mld RMB. Most został otwarty 30 maja 2008 roku.ANZAC Bridge - most wantowy w Sydney, w Australii poprzednio znany jako Glebe Island Bridge. Łączy brzegi Johnstons Bay pomiędzy Pyrmont i Rozelle, w pobliżu Central Business District. Most jest częścią drogi Western Distributor prowadzącej z Sydney CBD i Cross City Tunnel na przedmieścia Inner West i do Północnego Sydney.

  Systemy mostów wantowych[ | edytuj kod]

  Przykłady[ | edytuj kod]

  Mosty wantowe na świecie:

 • ANZAC Bridge
 • Most Sutong
 • Most nad Adą
 • Most Milenijny w Kazaniu
 • Pont de Normandie
 • Pont d'Oxford
 • Queen Elizabeth II Bridge
 • Most Rio-Antirio
 • Most Surgucki
 • Mosty wantowe w Polsce:

 • Most Uniwersytecki w Bydgoszczy

  Most Surgucki (ros: Сургутский мост) - most w Surgucie, w Rosji, nad rzeką Ob. Jest to najdłuższy most wantowy na Syberii. Most ma długość 2110 m i posiada jeden wysoki pylon. Jego centralne przęsło ma długość 408 m i jest jednym z najdłuższych jedno pylonowych mostów wantowych. Most został otwarty we wrześniu 2000.Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578,213 tys. mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.
 • Most Milenijny we Wrocławiu

 • Most Świętokrzyski w Warszawie

 • Most Siekierkowski w Warszawie

  Most Milenijny (Tysiąclecia) – drogowy most wantowy (podwieszany) nad Odrą we Wrocławiu, łączący osiedla Popowice i Osobowice, jest częścią obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. Oddany do użytku 29 października 2004 r. Projektantem mostu jest Piotr Wanecki, a projektantem wiodącym Marek Jagiełło. Jest to oryginalna konstrukcja podwieszana (wantowa) podparta na dwóch pylonach w kształcie litery "H".Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą Północ w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.
 • Most Rędziński we Wrocławiu

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mosty wiszące
 • Queen Elizabeth II Bridge - drogowy most wantowy o wysokości 137 m i długości 812 m, nad Tamizą, w południowo-wschodniej Anglii. Został otwarty w 1991 roku przez królową Elżbietę II.Most w Skorogoszczy – most wantowy ponad Nysą Kłodzką w Skorogoszczy, w ciągu drogi krajowej nr 94 Opole - Wrocław. Most dwuprzęsłowy, z dwoma pylonami o wysokość 15,40 m (od poziomu filara) umiejscowionymi w strefie podpory środkowej, z pięcioma wantami z każdej strony pylonów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pont de Normandie, Most Normandzki - most wantowy w północnej Francji, rozpięty nad bagnistymi rozlewiskami Sekwany. Został on oddany do użytku w styczniu 1995 roku i połączył dwa miasta - Honfleur i Hawr.
  Most Rędziński – drogowy most wantowy nad Odrą, będący częścią autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – AOW).
  Most Siekierkowski – to drugi most wantowy w Warszawie, łączący Mokotów z Pragą-Południe i Wawrem. Po moście przebiega droga krajowa nr 2 stanowiąca fragment trasy europejskiej E30.
  Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).
  Most Rio-Antirio (nowogr.: Γεφυρα Ριου-Αντιρριου, Jefira Riu-Andirriu) im. Charilaosa Trikupisa – most wantowy (długość 2883 m, szerokość 27,2 m), w Grecji Zachodniej, nad Cieśniną Riońską, pomiędzy Zatoką Patraską po stronie zachodniej, a Zatoką Koryncką po stronie wschodniej, oddany do użytku 7 sierpnia 2004 (tuż przed inauguracją XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach). Całkowity koszt budowy mostu ok. 630 000 000 €. Znacznie przyspieszył podróż między kontynentem a Peloponezem. Na dwóch brzegach cieśniny położone są miejscowości o nazwach Rio oraz Atirio ("leżąca dokładnie naprzeciwko Rio"), od których most przyjął swą nazwę, podobnie jak położone obok dwa zabytkowe forty artyleryjskie – atrakcja turystyczna. Zwiedzający most zwykle kierują się też do odległego o 10 km i także uznawanego za dużą atrakcję turystyczną miasteczka i zespołu fortyfikacji Nafpaktos.
  Most nad Adą Ciganliją (ser. Мост преко Аде/Most preko Ade) – most wantowy w Belgradzie nad rzeką Sawą. Most przecina wierzchołek wyspy Ada Ciganlija, łączącej gminę Czukarica z Nowym Belgradem. Pylon mostu znajduje się na krańcu wyspy. Jest to najdłuższy jednopylonowy most wantowy na świecie. Budowa mostu wraz ze zjazdami kosztowała 405 mln €. Wysokość pylonu wynosi 200m.
  Most Rosyjski (ros. Русский мост) – istniejący żelbetowy most wantowy nad Wschodnim Bosforem, łączący miasto Władywostok z Wyspą Rosyjską, w Rosji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.