• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most wantowy

  Przeczytaj także...
  Most wiszący – most, w którym pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy lub łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone bezpośrednio na linach, były stosowane od dawna w rejonach górskich.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Most wantowy w Sieradzu – most wantowy nad rzeką Wartą w Sieradzu. Jest to most pięcioprzęsłowy, z jednym pylonem o wysokości 43,50 m umiejscowionym na prawym brzegu rzeki. Most został oddany do użytku 2 maja 1979 roku. Był jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce.
  Pylony typu H i A z dwurzędowymi wantami
  Pylony z jednorzędowymi wantami

  Most wantowy, zwany również mostem podwieszonym – rodzaj mostu, w którym obciążenia części jezdnej przenoszone są na pylony bezpośrednio poprzez stalowe wanty.

  Ten rodzaj mostu jest prawie zawsze najbardziej opłacalny w przypadku mostów, który najdłuższe przęsło ma od 150 m do 915 m . W przypadku dłuższych przęseł tańsze są mosty wiszące, które mogą posiadać niższe pylony.

  Most im. Jana Pawła II w Gdańsku – most wantowy w Gdańsku na Martwej Wiśle otwarty 9 listopada 2001 w ciągu budowanej trasy mjr. Henryka Sucharskiego mającej łączyć Port Północny z południową obwodnicą Gdańska (S7). Obecnie, obok Mostu Siennickiego służy jako połączenie drogi krajowej nr 7 z Wyspą Portową oraz ul. Sucharskiego prowadzącą do Portu Północnego.Wiadukt Gabriela Narutowicza w Poznaniu - wiadukt drogowy nad linią kolejową Swarzędz-Piła, w granicach administracyjnych miasta Poznania. Położony na granicy miasta (dzielnica Stare Miasto) z gminą Suchy Las. Jest pierwszym w Poznaniu wiaduktem/mostem posiadającym pylon. Znajduje się w ciągu ul. Obornickiej, a zarazem drogi krajowej nr 11. Patronem wiaduktu jest Gabriel Narutowicz - pierwszy Prezydent Polski. Wiadukt ma długość całkowitą 286 m, nośność 40 ton. W jego skład wchodzą dwa pasy jezdni o szerokości 8 m oraz dwie 2,5-metrowe drogi pieszo-rowerowe. Nocą walory wiaduktu podkreśla iluminacja.

  Systemy mostów wantowych[]

  Przykłady[]

  Mosty wantowe na świecie:

 • ANZAC Bridge
 • Most Sutong
 • Most nad Adą
 • Most Milenijny w Kazaniu
 • Pont de Normandie
 • Pont d'Oxford
 • Queen Elizabeth II Bridge
 • Most Rio-Antirio
 • Most Surgucki
 • Mosty wantowe w Polsce:

 • Most Uniwersytecki w Bydgoszczy

  Most Milenijny (tat: Милленниум күпере, ros: Мост Милленниум) - most wantowy nad Kazanką, w Kazaniu, w Tatarstanie, w Rosji. Jego nazwa pochodzi od obchodów tysiąclecia istnienia Kazania, które miały miejsce w 2005, i posiada pylon w kształcie litery M.Most Sutong (chiń. upr.: 苏通大桥; pinyin: Sūtōng dàqiáo) – most wantowy w Chinach, nad rzeką Jangcy, łączący Nantong i Changshu. Długość całkowita mostu wynosi 8206 m, a jego najdłuższe przęsło o długości 1088 m jest najdłuższym przęsłem mostu wantowego na swiecie. Koszt budowy wyniósł 6,45 mld RMB. Most został otwarty 30 maja 2008 roku.
 • Most Milenijny we Wrocławiu

 • Most Świętokrzyski w Warszawie

 • Most Siekierkowski w Warszawie

 • Most Rędziński we Wrocławiu

  ANZAC Bridge - most wantowy w Sydney, w Australii poprzednio znany jako Glebe Island Bridge. Łączy brzegi Johnstons Bay pomiędzy Pyrmont i Rozelle, w pobliżu Central Business District. Most jest częścią drogi Western Distributor prowadzącej z Sydney CBD i Cross City Tunnel na przedmieścia Inner West i do Północnego Sydney.Most Kwidzyn – most wantowy na Wiśle w ciągu drogi krajowej nr 90, pomiędzy wsią Korzeniewo w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn a wsią Opalenie w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim.
 • Przypisy

  Zobacz też[]

 • Mosty wiszące • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Most Surgucki (ros: Сургутский мост) - most w Surgucie, w Rosji, nad rzeką Ob. Jest to najdłuższy most wantowy na Syberii. Most ma długość 2110 m i posiada jeden wysoki pylon. Jego centralne przęsło ma długość 408 m i jest jednym z najdłuższych jedno pylonowych mostów wantowych. Most został otwarty we wrześniu 2000.
  Most Milenijny (Tysiąclecia) – drogowy most wantowy (podwieszany) nad Odrą we Wrocławiu, łączący osiedla Popowice i Osobowice, jest częścią obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. Oddany do użytku 29 października 2004 r. Projektantem mostu jest Piotr Wanecki, a projektantem wiodącym Marek Jagiełło. Jest to oryginalna konstrukcja podwieszana (wantowa) podparta na dwóch pylonach w kształcie litery "H".
  Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą Północ w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.
  Queen Elizabeth II Bridge - drogowy most wantowy o wysokości 137 m i długości 812 m, nad Tamizą, w południowo-wschodniej Anglii. Został otwarty w 1991 roku przez królową Elżbietę II.
  Most w Skorogoszczy – most wantowy ponad Nysą Kłodzką w Skorogoszczy, w ciągu drogi krajowej nr 94 Opole - Wrocław. Most dwuprzęsłowy, z dwoma pylonami o wysokość 15,40 m (od poziomu filara) umiejscowionymi w strefie podpory środkowej, z pięcioma wantami z każdej strony pylonów.
  Pont de Normandie, Most Normandzki - most wantowy w północnej Francji, rozpięty nad bagnistymi rozlewiskami Sekwany. Został on oddany do użytku w styczniu 1995 roku i połączył dwa miasta - Honfleur i Hawr.
  Most Rędziński – drogowy most wantowy nad Odrą, będący częścią autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – AOW).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.