• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most skalny

  Przeczytaj także...
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Jaskinia – naturalna pusta przestrzeń w skale o rozmiarach umożliwiających jej penetrację przez człowieka. Najliczniejsze są jaskinie krasowe, grawitacyjne, tektoniczne, lodowcowe, wietrzeniowo-erozyjne lub pseudokrasowe. Odkrywanie (eksploracja), dokumentowanie oraz naukowe badanie jaskiń to speleologia.
  Brama Pravčicka (cz.: Pravčická brána, niem.: Prebischtor) – naturalny most skalny w Górach Połabskich w Czechach.
  Azure Window (Lazurowe Okno) na Malcie
  Most skalny Brama Pravčicka

  Most skalny – naturalna forma skalna, która swoim kształtem przypomina most. Smuklejszą formę nazywa się łukiem skalnym.

  Skały osadowe (sedymentacyjne) – jeden z trzech głównych typów skał (obok skał magmowych i metamorficznych) budujących skorupę ziemską, powstają przez nagromadzenie się materiału przynoszonego przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr), na skutek jego osadzania się lub wytrącania z roztworu wodnego. Nauka zajmująca się powstawaniem skał osadowych to sedymentologia.Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.

  Powstaje na drodze różnych mechanizmów, np. przez zachowanie części stropu jaskini przy zawaleniu się jej pozostałych fragmentów lub przez stopniową erozję podstawy muru skalnego przy zachowaniu jego wyższych partii. Występuje głównie na obszarach zbudowanych ze skał osadowychpiaskowców, rzadziej zlepieńców.

  Zlepieniec, konglomerat, żwirowiec – grubookruchowa, lita skała osadowa o różnych barwach, złożona z ziaren żwiru (lub głazów) spojonych lepiszczem. Różni się od żwiru obecnością lepiszcza.Erozja – proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji i działalność organizmów.
  Dwejra - miejscowość w Republice Malty na wyspie Gozo, szczególnie znana ze względu na istniejącą tu formację skalną Azure Window (Lazurowe Okno) - naturalny korytarz u wybrzeży wyspy, przez który przepływa woda morska. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Republiki Malty. Szczególną popularnością cieszy się zimą, kiedy o przybrzeżne skały rozbijają się wysokie fale morskie.Łuk skalny – naturalna forma skalna, która swoim kształtem przypomina łuk, otwartą bramę lub most, smuklejsza od mostu skalnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.