• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Tasmana

  Przeczytaj także...
  Bellerive Oval- stadion sportowy położony w dzielnicy Bellerive w mieście Hobart. Zbudowany w 1913 roku, a oddany do użytku w 1914. Ze stadionu korzystają obecnie trzy drużyny: Tasmanian Devils, Tasmanian Tigers oraz Clarence Roos. Pierwszy międzynarodowy mecz miał miejsce w dniu 12 stycznia 1988, pomiędzy reprezentacjami w krykiecie Nowej Zelandii i Sri Lanki (widzów 6500). Natomiast reprezentacja Australii w krykiecie po raz pierwszy zagrała tu w 1989 przeciwko reprezentacji Sri Lanki.Derwent - rzeka na Tasmanii, o długości 215 km. Wypływa z jeziora St Clair i wpada do zatoki Storm Bay. Derwent po raz pierwszy została zbadana w 1794 roku przez brytyjskiego odkrywcę Sir Johna Hayesa. Rzeka przepływa przez następujące miasta: Derwent Bridge, New Norfolk, Bridgewater i Hobart.
  Central Business District (CBD) - centralna część miasta w której znajdują się głównie instytucje związane z handlem, usługami i siedziby dużych firm

  Most Tasmana – most o konstrukcji strunobetonowej, przecinający rzekę Derwent, położony w Hobart. Całkowita długość mostu wynosi 1395 m i stanowi główne połączenie między CBD (położonym na zachodnim brzegu) a wschodnia częścią miasta, gdzie znajduje się m.in. lotnisko międzynarodowe oraz stadion Bellerive Oval.

  Masowiec – statek, zazwyczaj z pojedynczym pokładem i dnem podwójnym, zbiornikami szczytowymi i obłowymi oraz z pojedynczym lub podwójnym poszyciem burtowym, przeznaczony głównie do przewozu suchych ładunków masowych luzem, tj. bez opakowania, wsypywanych bezpośrednio do ładowni, jak np. węgiel, ruda, nawozy mineralne, zboża, siarka granulowana, itp. Masowce używane są też bardzo często do przewozu ładunków półmasowych (break-bulk), czyli np. blach (także w kręgach), stali w innej postaci (szyn, kęsów hutniczych), drewna pakietyzowanego, papieru w rolach, a także kontenerów (masowco-kontenerowce) (Zapoznaj się również z: kontenerowiec).Katastrofa na moście Tasmana - katastrofa budowlana, która miała miejsce wieczorem 5 stycznia 1975 w Hobart, gdy w wyniku kolizji masowca MV Lake Illawarra z mostem Tasmana zerwaniu uległo 127 m mostu i zginęło 12 osób (7 osób członków załogi i 5 kierowców). Katastrofa spowodowała odcięcie najważniejszej drogi łączącej zachodni brzeg miasta z wschodnim.

  Historia[]

  W 1950 wraz z rozwojem części miasta położonej na wschodnim brzegu i tym samym zwiększenia się natężenia ruchu na moście Hobart Bridge zdecydowano o budowie nowego mostu przez rzekę Derwent. Całkowity koszt budowy nowego mostu wyniósł £7 mln. Budowa rozpoczęła się w maju 1960 i już w 18 sierpnia 1964 zostały oddane do użytku dwa pasy ruchu. Dokończenie robót trwało do 23 grudnia 1964, gdy zostały ukończone wszystkie cztery pasy ruchu. Oficjalne otwarcie mostu nastąpiło 18 marca 1965. W czasie budowy pracowało ponad 400 robotników.

  Konstrukcja strunobetonowa, strunobeton – rodzaj żelbetowej konstrukcji sprężonej charakteryzującej się naciągiem cięgna sprężającego przed zabiegiem betonowania oraz przekazaniem siły sprężającej z cięgna na beton przez przyczepność. Polska nazwa technologii pochodzi od zarzuconego już w praktyce stosowania jako cięgien stosunkowo cienkich (do 3 mm) drutów. Obecnie do sprężania konstrukcji strunobetonowych stosuje się sploty wielodrutowe oraz pręty sprężające.Port lotniczy Hobart (ang. Hobart International Airport, kod ICAO: YMHB, kod IATA: HBA) – międzynarodowy port lotniczy Tasmanii, położony we wschodniej części miasta Hobart. Otwarty w 1956, zastąpił lotnisko Cambridge Aerodrome. Od 1990 wycofany z użytku rejsowego dla pasażerów międzynarodowego ruchu lotniczego, jednak linia lotnicza Skytraders w dalszym ciągu prowadzi regularne loty na Antarktydę w ramach Australian Antarctic Division. Zarząd portu utrzymuje sprawną kontrolę paszportową, na żądanie z wyprzedzeniem. Obecnie lotnisko obsługuje ponad 20 tysięcy operacji lotniczych rocznie.

  Katastrofa[]

   Osobny artykuł: Katastrofa na moście Tasmana.

  W niedzielę 5 stycznia 1975 o godzinie 21:27 (czasu miejscowego) w most uderzył masowiec MV Lake Illawarra, który przewoził ładunek o masie 10000 ton. W wyniku kolizji dwa pylony zostały zniszczone, co doprowadziło do zerwania 127 m mostu. W katastrofie zginęło 7 członków załogi statku oraz 5 kierowców.

  MV Lake Illawarra- masowiec typu handysize, który wieczorem dnia 5 stycznia 1975 na rzece Derwent zderzył się z mostem Tasmana w kilka minut po zderzeniu zatonął na głębokość 35 m. Zwodowany w 1958. Pływał w służbie Australian National Lines (wówczas Australian Coastal Shipping Commission), osiągał prędkość 12 węzłów (22 km/h).Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).

  Odbudowa[]

  Odbudowa mostu rozpoczęła się w październiku 1975. Całkowity koszt odbudowy wyniósł $44 mln. Powtórne otwarcie mostu nastąpiło 8 października 1977. W wyniku katastrofy wprowadzono kilka środków bezpieczeństwa m.in. podczas przepływania dużych statków ruch na moście jest zamykany.

  Panorama mostu Tasmana w nocy
  Panorama mostu Tasmana w nocy  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.