• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Sulejmana

  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Sulejman Wspaniały (turecki: Süleyman; arabski Sulaymān, ur. 6 listopada 1494, zm. 5/6 września 1566) – sułtan osmański w latach 1520–1566. Był synem Selima I Groźnego i Hafsy (Hafizy). Zwany był również Prawodawcą (turecki: Kanuni, arabski: al-Qānūnī).
  Darda (serb. Дарда, niem. Lanzenau, węg. Dárda) – wieś w Chorwacji, w żupanii osijecko-barańskiej, siedziba gminy Darda. W 2011 roku liczyła 5323 mieszkańców.

  Most Sulejmana (chorw. most Sulejmana I, węg. Eszéki híd) − niemal ośmiokilometrowy most nad rzeką Drawą koło Osijeku w Chorwacji, który został wybudowany przez Turków w XVI w.

  Pierwszy raz przerzucił tu most i przekroczył rzekę Sulejman Wspaniały w dn. 22.08.1526. Most został następnie przez niego zniszczony. Później w 1578 r. Turcy zbudowali z potężnych bali dębowych stały most o dużej nośności. Transportowano przez niego zaopatrzenie dla załóg zamkowych na okupowanych terenach i dla walczących wojsk. Jednocześnie istniał obok most pontonowy składający się z 40 statków, przechodzący przez moczary i boczne odnogi Drawy.

  Tvrđa (czytaj: twrdzia - dosł. twierdza) – starówka w Osijeku, położona nieco na uboczu (na wschód) od obecnego centrum miasta, powstała w miejscu dawnej habsburskiej twierdzy.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  Most łączył będące w tureckim władaniu Węgry z częścią ChorwacjiSremem. Z powodu znaczenia przeprawy bardzo często były tu prowadzone walki. W celu skuteczniejszej obrony Turcy wybudowali w pobliskiej Dardzie twierdzę.

  W 1599 r. Miklós Pálffy spalił most, ale Turcy go odbudowali. 30 stycznia 1664 węgierska i chorwacka konnica pod wodzą Nikoli Zrinskiego i Pála Esterhazego wyruszyła z Peczu w stronę Osijeku. Drawa zamarzła i żołnierze mogli się po niej łatwo poruszać. 1 lutego dostarczyli w okolice mostu dużą ilość chrustu i trzciny, a następnie je podpalili. Turcy z osijeckiej Tvrđi na próżno usiłowali odegnać Zrinskiego ogniem dział i 2 lutego udało się spalić most całkowicie. Później wielki wezyr Ahmed Köprülü znowu wybudował most pontonowy, po przejściu którego w dn. 30 czerwca zdobył i zniszczył twierdzę Nowy Zrin.

  Nikola Zrinski, chorw. Nikola VII Zrinski, węgr. Zrínyi Miklós (ur. 5 stycznia 1620, zm. 18 listopada 1664) – szlachcic chorwacki i węgierski, ban chorwacki, bohater walk z Turkami, polityk i poeta.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Most zniszczono ostatecznie podczas zdobywania Osijeka w 1687 r.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Magyarország hadtörténete, Zrínyi katonai kiadó, Budapest 1985. szerk.: Liptai Ervin ​ISBN 963-326-337-9​.
 • Most Sulejmana, ówczesny sztych z Tolnai világtörténelme
  Spalenie mostu Sulejmana  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królestwo Węgier (węg. Magyar Királyság, niem. Königreich Ungarn, słow. Uhorské kráľovstvo, rum. Regatul Ungariei, chorw. Kraljevina Ugarska, serb. Краљевина Угарска, łac. Regnum Hungariae) – państwo istniejące w Europie Środkowej od roku 1000 do 1946, z krótką przerwą w latach 1918-1920 (Węgierska Republika Ludowa oraz komunistyczna Węgierska Republika Rad) oraz 1944-1945, kiedy to władzę przejęli faszyści (tzw. Państwo Węgierskie).
  Srem (zwany też Syrmia, serb. Срем, Srem, chorw. Srijem, węg. Szerémség) - region historyczny położony między Dunajem i Sawą, podzielony obecnie między Serbię (część wschodnia, w większości w granicach Prowincji Autonomicznej Wojwodina) i Chorwację (część zachodnia).
  Paul (Pál) I Esterházy (ur. 8 września 1655 w Eisenstadt, zm. 26 marca 1713 tamże) – książę, feldmarszałek austriacki, poeta i kompozytor. Członek rodu Esterházy.
  Pecz (węg. Pécs [peːʧ], łac. Quinque Ecclesiae, niem. Fünfkirchen, cz. Pětikostelí, serb. Pečuj, Печуј, tur. Peçuy, chorw. Pečuh; dawne pol. Pięciokościoły) – miasto w południowych Węgrzech. Piąte co do wielkości miasto Węgier (147 719 mieszkańców, powierzchnia 162,77 km² w I 2013). Leży na południowych zboczach gór Mecsek w Kraju Zadunajskim. Siedziba władz komitatu Baranya. Do niedawna ośrodek przemysłu górniczego (kopalnie węgla kamiennego i uranu), obecnie ważny ośrodek akademicki i usługowy położony w okręgu rolniczym w pobliżu rejonu winiarskiego Villány.
  Drawa (niem. Drau, serb. Drava, czes. i węg. Dráva, wł. Drava) – rzeka w północnych Włoszech, południowej Austrii, wschodniej Słowenii i północnej Chorwacji, (Slawonii), prawy dopływ Dunaju. Jej długość wynosi 725 km, powierzchnia zlewni – 40 tys. km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.