• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Siennicki

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Trasa im. majora Henryka Sucharskiego – bezkolizyjna droga w Gdańsku, która łączy Terminal Kontenerowy DCT oraz Port Północny z Południową Obwodnicą Gdańska. Trasa ta po wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą będzie stanowić jeden z ostatnich fragmentów tras europejskich E75 oraz E77 w Polsce.

  Most Siennicki (niem. Breitenbach Brücke) – most w Gdańsku, na Martwej Wiśle. Łączy miasto z Wyspą Portową.

  Historia[ | edytuj kod]

  Most został otwarty po raz pierwszy 8 czerwca 1912, po rozbiórce okolicznych fortyfikacji. Konstrukcja mostu wyróżniała się zwodzoną środkową częścią i charakterystycznymi dwoma wieżyczkami (od strony wschodniej) operatorów mostu. Most zastąpił starą, odwieczną przeprawę promową przez Martwą Wisłę pod Gęsią Karczmą. W chwili otwarcia był największym mostem zwodzonym nad Morzem Bałtyckim.

  Most im. Jana Pawła II w Gdańsku – most wantowy w Gdańsku na Martwej Wiśle otwarty 9 listopada 2001 w ciągu budowanej trasy mjr. Henryka Sucharskiego mającej łączyć Port Północny z południową obwodnicą Gdańska (S7). Obecnie, obok Mostu Siennickiego służy jako połączenie drogi krajowej nr 7 z Wyspą Portową oraz ul. Sucharskiego prowadzącą do Portu Północnego.Tramwaje w Gdańsku – system komunikacji tramwajowej w Gdańsku obsługiwany przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

  W lipcu 1927 uruchomiono przeprowadzoną przez most linię tramwajową do plaży na Stogach.

  Prace remontowe na moście (2014)

  Do 1945 pierwotna konstrukcja mostu nosiła nazwę Breitenbach Brücke, od nazwiska Paula von Breitenbacha (1850-1930), pochodzącego z Gdańska pruskiego ministra robót publicznych.

  Podczas II wojny światowej most został poważnie uszkodzony. W 1947 został odbudowany jako most stały, bez zwodzonych przęseł i bez domków operatorów. W latach 70. i 80. most był doraźnie remontowany, a ostatni generalny remont mostu (pod koniec lat 80.) doprowadził do wstrzymania ruchu tramwajowego na Stogi na okres trwania robót. W latach 1986-89 został rozebrany i zbudowany na nowo, węższy, ale o nośności zwiększonej do 30 ton; oddany do użytku 31 sierpnia 1989.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Most zwodzony - rodzaj mostu ruchomego, w którym przynajmniej jedno przęsło jest podnoszone umożliwiając przepłynięcie jednostek pływających.

  W ostatnich latach most Siennicki został odciążony przez nowy most III Tysiąclecia im. Jana Pawła II (będący częścią Trasy Sucharskiego). Jednak mimo to fakt, iż przez lata był jedynym połączeniem Wyspy Portowej z pozostałą częścią Gdańska, a w międzyczasie znacząco wzrósł ruch samochodowy, doprowadził do znacznego zużycia konstrukcji. Dlatego też w czerwcu 2014 r. rozpoczął się remont Mostu Siennickiego, będący jednym z elementów Gdańskiego Projektu Komunikacji miejskiej (etap IIIC); Most Siennicki został zamknięty jedynie dla ruchu kołowego. Most im. Jana Pawła II przejął ruch samochodowy (w tym autobusów komunikacji regularnej i zastępczej), nie zapewniając jednak z braku chodników (poza awaryjnymi) bezpiecznej przeprawy dla pieszych i rowerzystów. Ruch tramwajów przywrócono 24 grudnia 2014 r. mimo wciąż trwających prac przy remoncie jezdni mostu. Ostatecznie został otwarty dla pojazdów samochodowych 17 września 2015 r..

  Wyspa Portowa (Wyspa Stogi) – wyspa w Gdańsku, otoczona wodami Zatoki Gdańskiej i Martwej Wisły. Powierzchnia wynosi 26,4 km² .Przeprawa - przemieszczenie ludzi, dobytku na drugą stronę jakiejś przeszkody naturalnej np. rzeki, łańcuchów górskich, kanałów.

  Z powodu złego stanu technicznego obiektu, w czerwcu 2020 na moście wprowadzono ograniczenie tonażu przejeżdżających pojazdów do 10 ton (z wyjątkiem tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej).

  Most Siennicki, ok. 1915
  Danzig Breitenbach-Brücke.jpg
  Danzig Breitenbach-Brücke.JPG

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MOST SIENNICKI w Gedanopedii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pusty Staw – zapomniane serce kurortu. ibedeker.pl, 8 lipca 2010.
  2. Most Breitenbacha. rzygacz.webd.pl.
  3. Historia komunikacji tramwajowej w Gdańsku 1864-2012. [dostęp 2015-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-07)].
  4. Od czerwca początek prac przy remoncie torowiska w Siennickiej i Lenartowicza. gdansk.pl. [dostęp 12.07.2014].
  5. Forum portalu Trojmiasto.pl. trojmiasto.pl. [dostęp 12.07.2014].
  6. Wróciły tramwaje na Przeróbkę i Stogi . tvn24.pl. [dostęp 03.04.2015].
  7. Most Siennicki w Gdańsku oddany do użytku . naszemiasto.pl. [dostęp 13.10.2015].
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.Gęsia Karczma (niem. Ganskrug) – część gdańskiej dzielnicy Rudniki, nad Martwą Wisłą i Opływem Motławy. Dzisiejsza Gęsia Karczma obejmuje wyłącznie tereny przemysłowe i składowe. Nazwa nawiązuje do historycznej karczmy, znajdującej się w pobliżu dawnej przeprawy promowej przez Martwą Wisłę (zlikwidowanej po otwarciu Mostu Siennickiego).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Martwa Wisła (kaszb. Wislónô Sztremlëzna, niem. Tote Weichsel) – rzeka, będąca częścią Wisły Leniwki, powstała po zmianach koryta rzeki:
  Stogi (dawniej Sianki, Heibudy, niem. Heubude, Heybude, Heibuden) – osiedle administracyjne Gdańska, we wschodniej części miasta, położone na Wyspie Portowej, z letnim kąpieliskiem morskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.