• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Rosyjski

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Wschodni Bosfor (ros. Босфор Восточный) − rosyjska cieśnina o długości 9 km, oddzielająca Wyspę Rosyjską od stałego lądu i Półwyspu Murawiowa-Amurskiego. Cieśnina łączy dwie części Zatoki Piotra Wielkiego: Zatokę Amurską i Zatokę Ussuryjską.
  Most Sutong (chiń. upr.: 苏通大桥; pinyin: Sūtōng dàqiáo) – most wantowy w Chinach, nad rzeką Jangcy, łączący Nantong i Changshu. Długość całkowita mostu wynosi 8206 m, a jego najdłuższe przęsło o długości 1088 m jest najdłuższym przęsłem mostu wantowego na swiecie. Koszt budowy wyniósł 6,45 mld RMB. Most został otwarty 30 maja 2008 roku.

  Most Rosyjski (ros. Русский мост) – żelbetowy most wantowy nad Wschodnim Bosforem, łączący miasto Władywostok z Wyspą Rosyjską, w Rosji.

  Głównym powodem powstania przeprawy był organizowany przez Rosję we wrześniu 2012 roku 24. zjazd APEC na Wyspie Rosyjskiej.

  Budowa Most Rosyjskiego rozpoczęła się 3 września 2008 roku, według zrealizowanych założeń projektowych długość mostu to łącznie około 3,1 kilometra uwzględniając estakady na lądzie i około 1885 metrów nie uwzględniając ich. Otwarcie mostu nastąpiło na początku lipca 2012 w obecności premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Obecnie jest to największy na świecie most podwieszany o najdłuższym centralnym przęśle mającym 1104 metrów długości. Odebrał on tym samym rekord chińskiemu mostowi Sutong. Most posiada drugie co do wysokości pylony na świecie, o wysokości 324 metrów, podtrzymujące pomost znajdujący się 70 metrów nad powierzchnią wody.

  Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578,213 tys. mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Dane techniczne[]

 • Całkowita długość wraz z estakadą nabrzeżną: 3100 m
 • Całkowita długość mostu nad przeprawą: 1885,53 m
 • Długość centralnego przęsła: 1104 m
 • Rozpiętość przęseł mostowych: 60+72+3х84+1104+3х84+72+60 m
 • Szerokość jezdni mostu: 21 m
 • Liczba pasów przeznaczonych do jazdy: 4 (dwa w każdym kierunku)
 • Wysokość pomostu nad powierzchnią wody: 70 m
 • Liczba pylonów: 2
 • Wysokość pylonów: 324 m (inne źródła podają: 320,9 m)
 • Galeria postępów prac przy budowie mostu
 • czerwiec 2009

  APEC (Asia-Pacific Economic Co-operation, pol. Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) – luźny układ integracyjny dotyczący współpracy gospodarczej krajów Azji i obrzeży Pacyfiku, powołany w 1989 r. w Canberze podczas nieformalnego spotkania 6 państw członkowskich ASEAN i Australii, Nowej Zelandii, Kanady, USA, Japonii i Korei Południowej. Sekretariat APEC został utworzony w 1993 roku i znajduje się w Singapurze. Szczyt APEC organizowany jest corocznie od 1993.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
 • grudzień 2010

 • lipiec 2011

 • listopad 2011

 • lipiec 2013

 • Przypisy

  Most wantowy, zwany również mostem podwieszonym – rodzaj mostu, w którym obciążenia części jezdnej przenoszone są na pylony bezpośrednio poprzez stalowe wanty.Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.
  Wyspa Rosyjska (ros. Русский остров) − wyspa o powierzchni 97,6 km² w Zatoce Piotra Wielkiego, należąca do Archipelagu Cesarzowej Eugenii, w pobliżu Władywostoku. Od stałego lądu (Półwysep Murawiowa-Amurskiego) oddziela ją cieśnina Wschodni Bosfor. Pozostałe wyspy należące do archipelagu rozciągają się na południowy zachód od Wyspy Rosyjskiej.
  Radio "Sputnik" - rosyjska państwowa rozgłośnia radiowa, przygotowująca i nadająca programy dla zagranicy. Działa od 29 października 1929 roku (w latach 1993-2014 jako Radio "Głos Rosji", wcześniej - Radio Moskiewskie). Emituje programy w 30 językach, w tym - większości języków europejskich (po polsku od 1943 roku). Od 2014 roku jest częścią Międzynarodowej Agencji Informacyjnej "Rossija Siegodnia". Od 10 listopada 2014 wchodzi w skład projektu medialnego "Sputnik" - wraz z portalem internetowym o tej samej nazwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.