• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Pegaz

  Przeczytaj także...
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Kopia – jest bronią drzewcową wywodzącą się z włóczni, którą konny wojownik umieszczał pod pachą i atakował przeciwnika szarżując na niego galopem. Niezbędne dla rozwoju tej techniki walki było upowszechnienie się strzemion i siodeł z wysokimi łękami. Stała się tradycyjną bronią europejskich rycerzy.
  Stephen Edward Ambrose (10 stycznia 1936 – 13 października 2002) - amerykański historyk, pisarz i biograf dwóch prezydentów USA - Dwighta Eisenhowera i Richarda Nixona. Był autorem książek: "D-Day", "Obywatele w mundurach" czy "Most Pegasus" oraz zekranizowanej książki "Kompania braci". Był konsultantem historycznym filmów "Szeregowiec Ryan" oraz ekranizacji własnej książki "Kompania braci". Pracował jako profesor na uniwersytecie w Wisconsin oraz na uniwersytecie w Nowym Orleanie w latach 1960-1995.

  Most Pegaza (ang. Pegasus Bridge, fr. pont Pégase) – zwodzony most drogowy w miejscowości Bénouville, we francuskiej Normandii, na Kanale Caen.

  Most Pegaza w 1944 roku

  Most otwarto w 1934 r. Podczas kampanii normandzkiej stanowił on ważny punkt strategiczny, zabezpieczając przeprawy na jedynej możliwie trasie z brytyjskiego przyczółka na plaży Sword do miasta Caen. Most został zdobyty nocą 6 czerwca 1944 roku przez brytyjską 6 Dywizję Powietrznodesantową w ramach operacji Deadstick. Do końca II wojny światowej pozostawał nienazwany. Swoją obecną nazwę zawdzięcza naszywce mundurowej 6 Dywizji, na której widnieje biały pegaz ujeżdżany przez jeźdźca z kopią na bordowym tle.

  Battlefield 1942 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter osadzona w realiach II wojny światowej, stworzona przez szwedzkie studio Digital Illusions CE i wydana w 2002 roku przez Electronic Arts. Jest to pierwsza gra z serii Battlefield. Można w nią grać zarówno w trybie gry jednoosobowej (z botami) jak i wieloosobowej.Most zwodzony - rodzaj mostu ruchomego, w którym przynajmniej jedno przęsło jest podnoszone umożliwiając przepłynięcie jednostek pływających.

  W 1994 r. stary most został zdemontowany, a na jego miejscu ustawiono nową konstrukcję. Oryginalny Most Pegaza znajduje się obecnie w Muzeum Mostu Pegaza w pobliskim Ranville.

  Most został przedstawiony w dwóch misjach w grze Call of Duty, gdzie celem jest jego opanowanie, a potem odpieranie niemieckich kontrataków. Pojawił się też w grze Codename: Panzers – Faza pierwsza oraz w modzie Forgotten Hope do gry Battlefield 1942.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ci, którzy pamiętają jeszcze lądowanie w Normandii. Newsweek Polska, 6.06.2014. [dostęp 2019-11-25].
  2. Operacja Deadstick i zdobycie mostów Pegaza i Horsa (1944). 6.06.2019. [dostęp 2019-11-25].
  3. Most Pegaza - preludium do D-Day. Reenacting.eu. Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce, 31.10.2007. [dostęp 2019-11-25].
  4. Pegasus Bridge (ang.). 30.10.2013. [dostęp 2019-11-25].
  5. Norbert Hugedé: Le Commando du pont Pégase (fr.). [dostęp 2019-11-25].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stephen E. Ambrose: Most Pegasus. Warszawa: Wydawnictwo Magnum, 2004.
 • Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Call of Duty – strzelanka pierwszoosobowa osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez amerykańskie studio Infinity Ward i wydana przez Activision na komputery osobiste. Jej premiera na świecie odbyła się 29 października 2003 roku, a w Polsce – 5 grudnia tego samego roku. Jest to pierwsza część serii gier komputerowych Call of Duty.
  Pegaz (gr. Πήγασος, Pḗgasos, łac. Pegasus) – w mitologii greckiej skrzydlaty koń zrodzony z krwi Meduzy, która trysnęła, gdy Perseusz odciął jej głowę.
  Operacja Overlord – aliancka inwazja we Francji, trwająca od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku, która stanowiła początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim (1944-1945) podczas II wojny światowej.
  6 Dywizja Powietrznodesantowa – dywizja powietrznodesantowa armii brytyjskiej z okresu II wojny światowej i tużpowojennego. Pomimo swojej nazwy, była w rzeczywistości drugą z dwóch dywizji powietrznodesantowych stworzonych przez armię brytyjską podczas wojny, po 1 Dywizji Powietrznodesantowej.
  Operacja Deadstick – akcja zbrojna podczas operacji Overlord, która była częścią lądowań brytyjskich spadochroniarzy, m.in. 6. Dywizji Powietrznodesantowej, na terenach północnej Francji.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Newsweek Polska – tygodnik społeczno-polityczny, polskie wydanie amerykańskiego tygodnika "Newsweek". Wydawany od 3 września 2001 roku przez Axel Springer Polska na licencji Newsweek Inc.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.