• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Most Krk

  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Rijeka (IATA: RJK, ICAO: LDRI) – międzynarodowy port lotniczy położony 7 km na południowy wschód od centrum Rijeki, w Chorwacji.Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Krčki mostżelbetowy, drogowy most łukowy w Chorwacji, łączący chorwacką wyspę Krk ze stałym lądem. Długość mostu wynosi 1430 m.

  Charakterystyka[]

  Krčki most składa się z dwóch osobnych mostów, które łączą się ze sobą na wyspie Sveti Marko. Oba są mostami łukowymi. Przebiegają nad dwiema cieśninami o nazwie Tihi kanal (Kanał Cichy) i Burni kanal (Kanał Burzliwy). Prześwit między mostami a lustrem wody w najwyższym punkcie wynosi 67 metrów. Ukończenie inwestycji ułatwiło komunikację między Rijeką a położonym na wyspie Krk portem lotniczym. Za przejazd mostem pobierana jest opłata, ale tylko w kierunku ląd stały-wyspa.

  Krk (wł. Veglia, niem. Vegl, łac. Curicta) – największa wyspa Chorwacji, położona na Morzu Adriatyckim, w Zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki i połączona ze stałym lądem Krckim Mostem o długości 1 430 m (przejazd mostem jest płatny).Rijeka (chorw. „rzeka”; wł. Fiume - „rzeka”, niem. St. Veit am Flaum, także Pflaum) – miasto w północno-zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Liczy 128 tys. mieszkańców. Stolica i największe miasto Primorsko-goranskiej županiji.

  Historia[]

  Projekt budowlany i architektoniczny został przygotowany przez Bojana Mozinę, Vukana Njagulja i Iliję Stojadinovicia. Budowa mostu rozpoczęła się w 1976. Głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Mostogradnja. W pracach budowlanych jako podwykonawca brała również udział Hidroelektra Niskogradnja d.d. Otwarcie mostu miało miejsce 19 lipca 1980. Początkowo nosił imię Josipa Broza Tity.

  Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Przypisy

  1. Autocesta Rijeka – Zagreb (chorw.). Arz. [dostęp 2016-06-20].
  2. Krk Bridges (Krk, 1980) (ang.). Structurae. [dostęp 2016-06-20].
  3. HAC / Hrvatske autoceste d.o.o. – Krčki most (chorw.). Hrvatske autoceste d.o.o.. [dostęp 2016-06-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.