Most Johna Frosta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie mostu wykonane z alianckiego samolotu rozpoznawczego we wrześniu 1944 roku

Most Johna Frosta (niderl. John Frostbrug) – most drogowy w Arnhem na Dolnym Renie. Nazwany jest na cześć podpułkownika Johna Frosta, który we wrześniu 1944 roku dowodził brytyjskimi spadochroniarzami, usiłującymi zdobyć tenże most podczas Operacji Market Garden.

Most pontonowy – jest nietypowym rodzajem mostu, którego konstrukcja opiera się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. Chociaż tego typu mosty są zazwyczaj tworami tymczasowymi, niekiedy stawia się je na dłużej. Używa się ich wtedy, gdy nie można wybudować innych, droższych konstrukcyjnie mostów.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Historia[ | edytuj kod]

Rijnbrug[ | edytuj kod]

Most pływający w Arnhem istniał już w 1603 roku, jednak ze względu na szybki rozwój miasta na początku XX wieku zaistniała potrzeba wybudowania stałej przeprawy przez Dolny Ren. Rijnbrug (nider. most na Renie) zbudowano w latach 1932–1935, jednak w 1940 holenderscy saperzy wysadzili go, by spowolnić natarcie wojsk niemieckich. Niemcy zbudowali most pontonowy służący za tymczasową przeprawę na czas odbudowy głównego mostu, którego remont skończył się w sierpniu 1944 roku.

Kampania holenderska była, obok kampanii belgijskiej i zajęcia Luksemburga, wstępem do kampanii francuskiej w 1940 roku. Niemiecki atak rozpoczął się 10 maja i zakończył się kapitulacją Holandii 14 maja. Ta faza kampanii francuskiej jest także znana jako bitwa o Flandrię.John Dutton Frost (ur. 31 grudnia 1912 w Pune, zm. 21 maja 1993 w West Sussex) – brytyjski wojskowy, dowódca piechoty i wojsk spadochronowych. Największą sławę przyniosła mu jego postawa podczas walk w Arnhem w ramach operacji Market Garden.

Bitwa o Arnhem[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Operacja Market Garden.

We wrześniu 1944 roku alianci przeprowadzili w Holandii operację Market Garden. Zajęcie świeżo odbudowanego mostu drogowego w Arnhem był głównym celem operacji i zadanie to otrzymała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa wspierana przez polską 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Jednak ze względu na nadspodziewanie silny opór Niemców i obecność II Korpusu Pancernego SS zaledwie około 740 żołnierzy pod dowództwem majora Johna Frosta zdołało dotrzeć do mostu i obsadzić jego północny koniec. W nocy 17 września Brytyjczycy przy użyciu miotacza płomieni usiłowali zniszczyć niemieckie pozycje na moście, by uchwycić również jego południowy kraniec. Jednak od płomienia zajął się magazyn amunicyjny powodując eksplozję, od której zajęła się świeża farba na moście, rozświetlając okolicę i zmuszając Anglików do zaniechania ataku.

1 Dywizja Powietrznodesantowa – dywizja powietrznodesantowa armii brytyjskiej z okresu II wojny światowej. Jednostka powstała pod koniec 1941 r. po tym, jak brytyjski premier Winston Churchill zażądał utworzenia sił powietrznodesantowych i początkowo znajdowała się pod dowództwem gen. Fredericka A. M. Browninga. Była jedną z dwóch dywizji powietrznodesantowych utworzonych przez armię brytyjską podczas tej wojny, drugą z nich była 6 Dywizja Powietrznodesantowa, utworzona w maju 1943 r., z wykorzystaniem byłych jednostek 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Andriej Dmitrijewicz Sacharow (ros. Андрей Дмитриевич Сахаров, ur. 21 maja 1921 w Moskwie, zm. 14 grudnia 1989 w Moskwie) – radziecki fizyk jądrowy, twórca m.in. teorii indukowanej grawitacji, działacz polityczny, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Członek Rosyjskiej Akademii Nauk.

Przeważające siły niemieckie po kilku dniach ciężkich walk pokonały ostatecznie żołnierzy Frosta, którzy jednak przez cztery dni (plan marszałka Montgomery'ego zakładał, że spadochroniarze będą musieli walczyć jedynie dwa dni) skutecznie blokowali most, rozbijając natarcie oddziału rozpoznawczego 9 Dywizji Pancernej SS. Reszta brytyjskiej dywizji była związana walką w Oosterbeek aż do 25 września, kiedy została ewakuowana.

Deventer – miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel, nad rzeką IJssel, w pobliżu Apeldoorn. W XVII wieku ośrodek wydobycia i wytopu rud żelaza. Około 97 tys. mieszkańców.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

Most przetrwał bitwę, jednak 7 października zniszczyły go bombowce B-26 Marauder, by uniemożliwić Niemcom przerzucanie posiłków na południowy brzeg Renu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Most Baileya – rodzaj przenośnego stalowego mostu kratownicowego zaprojektowanego w czasie II wojny światowej do użycia przez wojskowe jednostki inżynieryjne.
Oosterbeek - miasteczko w Holandii w prowincji Gelderland około 5 km od Arnhem Najstarsza część osady to Benedendorp (Dolna Osada), na północnym brzegu Renu. Fragmenty kościoła Hervormde Kerk są datowane na drugą połowę X wieku.
IJssel (także Gelderse IJssel) – rzeka w środkowej Holandii (prowincje Geldria i Overijssel). Długość – 125 km, średni przepływ – 300 m³/s.
B-26 Marauder (ang. „maruder”, „rabuś”) – amerykański średni samolot bombowy z okresu drugiej wojny światowej budowany przez zakłady Martin w Baltimore.
II Korpus Pancerny SS – (niem. II. SS-Panzerkorps) jeden z niemieckich korpusów Waffen-SS. Został utworzony w lecie 1942 roku na terenie Niemiec, po czym został przerzucony do Francji, gdzie miał sprawować kontrolę nad dywizjami Waffen-SS znajdującymi się tam na rekonwalescencji. W styczniu 1943 roku przerzucony na południowy odcinek frontu wschodniego. Walczył o Charków i Biełgorod oraz brał udział w ofensywie letniej w 1943 roku. Z powodu chwiania się reżimu Mussoliniego we Włoszech dostał rozkaz przemarszu do Włoch, ale tylko 1 Dyw. SS faktycznie opuściła front wschodni. Jesienią 1943 r. na krótko przemianowany na 1 Armię Pancerną SS, ale wkrótce zmieniono nazwę na pierwotną. Korpus znalazł się w grudniu 1943 roku ponownie we Francji. Na front wschodni wrócił w kwietniu 1944 roku, gdzie w składzie Grupy Armii Południowa Ukraina walczył o Lwów. Po lądowaniu aliantów w Normandii walczył na froncie zachodnim w składzie Grupy Armii B w Normandii, pod Arnhem, w górach Eifel i podczas ofensywy w Ardenach. Wojnę zakończył w składzie 6 Armii Pancernej SS w Austrii.
O jeden most za daleko (ang. A Bridge Too Far) – dramat wojenny w reżyserii Richarda Attenborough nakręcony na podstawie powieści Corneliusa Ryana o tym samym tytule.
Richard Samuel Attenborough (ur. 29 sierpnia 1923 w Cambridge) – brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy, laureat Oscara, ambasador dobrej woli UNICEF. Starszy brat znanego przyrodnika i podróżnika Davida.

Reklama