• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moskowskije Nowosti

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Gazeta – rodzaj wydawnictwa ciągłego, czasopismo ukazujące się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie (dziennik) – w rozumieniu wszystkich dni roboczych.
  Pieriestrojka (ros. перестройка – przebudowa) – potoczna nazwa procesu przekształceń systemu komunistycznego w ZSRR w latach 1985-1991. Początkowo pierestrojka wraz z hasłami głasnosti (ros. jawności) i uskorienia (ros. przyspieszenia) stanowiły symbol nowego kursu politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Został on zapoczątkowany w 1985 przez Michaiła Gorbaczowa po objęciu przezeń stanowiska sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPZR i jego doradcę Aleksandra N. Jakowlewa. Podstawowe zasady pierestrojki określił Gorbaczow w książce pt.: Przebudowa i nowe myślenie dla naszego kraju i dla całego świata, opublikowanej w 1988.

  Moskowskije Nowosti (ros. Московские новости, ang. Moskovskiye Novosti) – rosyjski dziennik, wychodzący od 1980 do 1 stycznia 2008; wznowiony w lutym 2011.

  Od 1980 do 2008 Moskowskije Nowosti ukazywały się jako tygodnik (ostatni numer ukazał się 1 stycznia 2008, po wznowieniu w 2001 wychodzą już jako dziennik) i były skierowane do dobrze wykształconej, elitarnej grupy wyborców. W latach 2005-2008 właścicielem czasopisma był Arkadij Gajdamak. W czasach radzieckich większość artykułów była tłumaczona na język angielski, a następnie publikowana w anglojęzycznym The Moscow News.

  Dziennikarstwo – działalność polegająca na zbieraniu i upublicznianiu za pomocą środków masowej komunikacji informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach.Wriemia nowostiej (ros. Время новостей, dosł. czas wiadomości) - Rosyjski dziennik z siedzibą w Moskwie. Ukazuje się pięć dni w tygodniu, od 16 marca 2000 r. Zespół redakcyjny opracowywał wcześniej dziennik Wriemia MN («Время МН») dla holdingu Wiadomości Moskiewskie («Московские новости»).

  W czasach pierestrojki czasopismo cieszyło się dużą popularnością i pragnęło być postrzegane jako "most pomiędzy ZSRR a światem zachodnim".

  Nowe Moskowskije Nowosti ukazują się od lutego 2011 jako dziennik, przy czym pierwsze artykuły były publikowane na Facebooku już od listopada 2010. Gazeta wychodzi dzięki współpracy pomiędzy Domem Wydawniczym Wriemia (do 17 grudnia 2010 wydawcy Wriemia Nowostiej), który zajmuje się sferą dziennikarską oraz agencją RIA Nowosti (właściciel marki Moskowskije Nowosti), która dostarcza technologię i infrastrukturę, bez wtrącania się w zawartość pisma.

  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa
 • Przypisy

  1. Max Delany: MN to Stop Publishing on Jan. 1 (ang.). The Moscow Times, 17 grudnia 2007. [dostęp 2012-04-12].
  2. Иван ГОРДЕЕВ: Мобильный перезапуск (ros.). Wriemia Nowostiej, 5 października 2010. [dostęp 2012-04-12].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.