• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morze Seram

  Przeczytaj także...
  Seram – wyspa w Indonezji w archipelagu Moluki, położona pomiędzy morzem Banda a morzem Seram; powierzchnia górzysta (najwyższy szczyt Binaiya 3019 m n.p.m.), porośnięta lasem, liczne rzeki.Morze Halmahera, Laut Halmahera – niewielkie morze wewnętrzne, część Indonezyjskiego Morza Śródziemnego. Rozpościera się między wyspą Halmahera na zachodzie a Nową Gwineą na wschodzie; od północy graniczy z otwartymi wodami Oceanu Spokojnego, od południa – z Morzem Seram. Cieśnina Obi łączy go z Morzem Moluckim. Zatoki: Kau, Weda, Buli, wcinające się głęboko w wyspę Halmahera.
  Morze Moluckie – morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego, położone między wyspami Celebes i archipelagiem Moluków. Wcina się głęboką zatoką Tomini w wyspę Celebes. Łączy się na południu z Morzem Banda i Seram, a na północy z Morzem Celebes.
  Morze Seram
  Maluku Islands en.png

  Morze Seram, Laut Seram – morze położone między wyspami indonezyjskimi, na północ od wyspy Seram.

  Morze Banda (indonezyjskie Laut Banda) – morze międzywyspowe w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego, położone między wyspami Celebes, Buru, Seram, Kai, Tanimbar, Babar, Leti i Wetar. Przez liczne cieśniny łączy się z sąsiednimi morzami: Flores, Moluckim, Seram, Arafura, Timor i Sawu.Morze Arafura (ind. Laut Arafura, ang. Arafura Sea) – morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego (bywa zaliczane do Oceanu Indyjskiego) między Australią, a wyspami: Tanimbar, Kai i Nowa Gwinea. Od wschodu, przez Cieśninę Torresa łączy się z Morzem Koralowym, od zachodu sąsiaduje z morzami Timor, Banda i Seram, od południa z Zatoką Karpentaria.

  Od północy styka się z morzami Moluckim i Halmahera, od wschodu z morzem Arafura, od południa z morzem Banda. Powierzchnia 161 tys. km². Średnia głębokość 1074, maksymalna głębokość 5319 m. Bardzo ciepłe, temperatura wód powierzchniowych wynosi 27–28 °C. Zasolenie ok. 34‰.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie Satelitarne z Google Maps
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.