• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morze Davisa

  Przeczytaj także...
  Lodowiec Szelfowy Shackletona - siódmy pod względem wielkości lodowiec szelfowy Antarktyki. Znajduje się na wybrzeżu Ziemi Wilkesa. Rozciąga się daleko w głąb morza, w zachodniej części na 145 km, a we wschodniej na 64 km. Roszczenia terytorialne do terytorium obejmującego ten lodowiec zgłasza Australia.Lodowiec szelfowy – brzeżna część lądolodu, która unosi się swobodnie na powierzchni wody, podczas gdy jego podstawa jest zanurzona. Powierzchnia lodowca szelfowego jest niemal zupełnie płaska (spadek nie przekracza 0,5%) i na ogół kończy się lodowym klifem, stanowiącym czoło lodowca, od którego oddzielają się góry lodowe. Innymi słowy, lód szelfowy to przesuwające się masy lodowe, które u czoła tworzą barierę lodową, od której odrywają się fragmenty tworzące luźno pływające góry lodowe.
  Mirnyj (ros. Мирный) – rosyjska (pierwotnie radziecka) stacja polarna we wschodniej Antarktydzie, nad Morzem Davisa (Ocean Południowy).

  Morze Davisa – morze u wybrzeży Antarktydy, pomiędzy lodowcami szelfowymi Shackletona i Zachodnim. Sąsiaduje z innymi morzami Oceanu Południowego: Wspólnoty (Mackenzie) i Mawsona. Pokrywa lodowa występuje na nim przez cały rok. Na wybrzeżu znajduje się rosyjska stacja polarna Mirnyj.

  Morze Mawsona – przybrzeżne morze antarktyczne Oceanu Indyjskiego, przy brzegach Wschodniej Antarktydy na wschód od Morza Davisa. Przylega do Koła Podbiegunowego Południowego. Leży pomiędzy 82° a 113° E. Nazwę akwenu nadano dla uczczenia brytyjskiego geologa i badacza Antarktydy Sir Duglasa Mawsona. W zachodniej części morza znajduje się lodowiec szelfowy Shackletona. Przez większą część roku jest pokryte lodami pływającymi z dużą ilością gór lodowych. Na wybrzeżu znajdują się stacje badawcze: Dobrowolski i Wilkes.Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Południowy.

  Morze odkryte podczas australijskiej wyprawy antarktycznej (1911-1914) na statku Aurora. Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy, kapitana J. Davisa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • USGS Geographic Names Information System - Davis Sea
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Wspólnoty (ang.: Sodruzhestva Sea, daw. Morze Mackenzie) – morze Oceanu Południowego rozciągające się u brzegów Antarktydy Wschodniej. Znajduje się między Morzem Kosmonautów (zachód) a Morzem Davisa (wschód). Akwen rozciąga się wzdłuż Ziemi Mac Robertsona i Ziemi Kempa.
  Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.