• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morze Bellingshausena

  Przeczytaj także...
  Wybrzeże Bryana (ang. Bryan Coast) – część wybrzeża Ziemi Ellswortha, pomiędzy Wybrzeżem Englisha na Ziemi Palmera a Wybrzeżem Eightsa. Od północy oblewają je wody Morza Bellingshausena.Wyspa Thurstona (ang. Thurston Island) – wyspa na Oceanie Południowym, położona niedaleko zachodnich wybrzeżu Antarktydy, na wysokości Ziemi Ellswortha. Powierzchnia wyspy wynosi 15,7 tys. km. Jej długość wynosi 215 km, a szerokość – 90 km. Wyspę oblewa od wschodu Morze Bellingshausena, od zachodu – Morze Amundsena. Od kontynentu Antarktydy oddziela ją Cieśnina Peacock, którą pokrywa Lodowiec Szelfowy Abbota.
  Fabian Gottlieb von Bellingshausen (niem.) albo Faddiej Bellingshausen (ros.) (ur. 20 września 1778, Saaremaa; zm. 13 stycznia 1852, Kronsztad) – badacz rosyjski, który w 1820 odkrył wybrzeże Antarktydy. Na jego cześć nazwano jedno z mórz przybrzeżnych tego lądu Morzem Bellingshausena. Dowodził drugą rosyjską wyprawą, która opłynęła Ziemię dookoła.

  Morze Bellingshausenamorze Oceanu Południowego rozciągające się na zachód od Półwyspu Antarktycznego, między Wyspą Aleksandra a Wyspą Thurstona. Jego powierzchnia wynosi 487 tys. km², a maksymalna głębokość – 4115 m. Jego zasolenie wynosi 33‰. Na Morzu Bellingshausena znajdują się wyspy: Charcota, Piotra I, Smyleya i Spaatza. Część Antarktydy położona nad Morzem Bellingshausena nosi nazwę Ziemi Ellswortha. Wybrzeża antarktyczne noszą nazwy Wybrzeża Eightsa i Wybrzeża Bryana.

  Ziemia Ellswortha − obszar w zachodniej części Antarktydy (na zachód od Lodowca Szelfowego Ronne, na południe od Morza Bellingshausena - części Oceanu Południowego - i od Półwyspu Antarktycznego). Wyżyna pokryta w całości lądolodem; znajdują się tu szczyty górskie w łańcuchu Gór Ellswortha i kilka mniejszych. Na skraju Ziemi Ellswortha, na pograniczu z Ziemią Marii Byrd, pod ponad trzykilometrową warstwą lodu znajduje się rów Bentleya, jedna z najgłębszych kryptodepresji świata.Wybrzeże Eightsa (ang. Eights Coast) – część wybrzeża Ziemi Ellswortha, pomiędzy Wybrzeżem Bryana a Wybrzeżem Walgreena.

  Nazwa morza pochodzi od nazwiska rosyjskiego badacza Fabiana Bellingshausena, który dotarł tu w 1821.

  Wyspa Charcota – wyspa w Antarktyce, należąca do obszaru roszczeń Chile i Wielkiej Brytanii. Wyspa ma długość ok. 48 km i szerokość ok. 40 km. Jest cała pokryta lodem oprócz najwyższych szczytów.Półwysep Antarktyczny (ang. Antarctic Peninsula, hiszp. Península Antártica) - półwysep Antarktydy, położony w jej zachodniej części, na południe od Ameryki Południowej. Jest to najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy (przylądek Prime Head) i jedyna jej część, która wychodzi poza koło podbiegunowe południowe. Półwysep oblewają wody Oceanu Południowego, od wschodu - Morza Weddella, a od zachodu - Morza Bellingshausena. Jego długość wynosi 1300 km.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa Morza Bellingshausena
 • Zdjęcie satelitarne Morza Bellingshausena
 • Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Południowy.Wyspa Piotra I (norw. Peter I Øy, Peter 1.s øy) – antarktyczna wyspa pochodzenia wulkanicznego na Morzu Bellingshausena, położona około 430 km od wybrzeży Antarktydy Zachodniej. Współrzędne geograficzne: 68°51′S 90°35′W/-68,850000 -90,583333. Jej powierzchnia wynosi 249,2 km², natomiast długość 18 km. Wyspa, otoczona lodem szelfowym, jest górzysta i pokryta lodowcami. Najwyższy szczyt wyspy to Lars Christensentoppen, który osiąga 1753 m n.p.m.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zasolenie wód jest miarą zawartości soli w wodzie. Jest to łączna masa substancji rozpuszczonych z pominięciem gazów, koloidów, zawiesiny i materii organicznej. Zwykle podawane jest w promilach (‰).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.