• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morris - taniec ludowy

  Przeczytaj także...
  Moreska (lub moryska) - stary taniec ludowy, popularny w zachodniej Europie, wywodzący się z tańców obrzędowych związanych z kultem urodzaju. Nazwa wywodzi się od słowa moro- ciemny, smagły, Murzyn, Maur.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.
  Współczesne wykonanie tańca morris

  Morris – angielski taniec ludowy. Nazwa odnosi się do wielu tańców charakteryzujących się obrzędowością (wykonywanie morrisa zazwyczaj wiązało się ze świętem lub uroczystym dniem, np. dożynkami), krzykliwością strojów, liczbą tancerzy (zazwyczaj sześciu) oraz ustaloną choreografią dla każdego z tańców.

  Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw, natomiast przez formalne zarejestrowane związki wyznaniowe, odwołujące się do etnicznej wiary Słowian, nadal w okresie najbliższym równonocy.Taniec ludowy jest wytworem kultury ludowej. Stał się określeniem dotyczącym nie tylko samego sposobu poruszania się, ale również tradycyjnej muzyki, a dokładnie utworów komponowanych specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju tańca.

  Tancerze mieli dzwonki przywiązane do nóg i zazwyczaj przebierali się za określone postacie takie jak: "Wariat", "Majowa królowa", "Lady Marion", często pojawiała się kukła konia. Jedna z postaci zazwyczaj miała twarz pomalowaną na czarno. Większość morris dance było w tempie 2/4, choć czasem pojawiały się i w 3/4.

  Wspólnota Narodów (ang. The Commonwealth, także Commonwealth of Nations; do 1949 Wspólnota Brytyjska, British Commonwealth i Brytyjska Wspólnota Narodów, British Commonwealth of Nations) – międzynarodowa organizacja powstała w 1931, gdy przyjęty został Statut Westminsterski. Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich to dawne dominia brytyjskie.Lady Marian (czyt. Lejdi Marion) – postać z legendy o Robin Hoodzie, w której przedstawiana jest jako jego małżonka, czy ukochana.

  Pierwsze wzmianki o tym rodzaju tańca pochodzą z XV wieku, praktycznie zanikł pod koniec XIX wieku i został odtworzony przez etnomuzykologów i entuzjastów na początku XX wieku. Obecnie istnieje wiele klubów zrzeszających tancerzy morrisa w kilku państwach Wspólnoty Narodów, zaś w Stanach Zjednoczonych urządzane są mistrzostwa drużyn tego tańca.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • moreska (taniec)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.