• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morogoro

  Przeczytaj także...
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Morogoro

  Morogoro – miasto we wschodniej Tanzanii, u stóp gór Uluguru; ośrodek administracyjny regionu Morogoro. Około 315 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu spożywczego; przerobu sizalu; centrum handlowe regionu uprawy kawy; wyższa szkoła rolnicza; seminaria duchowne; lotnisko.

  Uluguru – łańcuch górski we wschodniej Tanzanii (Afryka), który swą nazwę otrzymał od plemienia Luguru. Ich główną częścią jest pasmo biegnące na linii północ-południe, o najwyższej wysokości 2630 m. W głównej części gór, na granicy lasu znajduje się około 50 wiosek, które zamieszkuje ok. 151 000 ludzi.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  Morogoro jest znaczącym ośrodkiem rolniczym w regionie. Siedzibę w mieście ma Uniwersytet Rolniczy Sokoine. W mieście przebywają misjonarze chrześcijańscy. Morogoro posiada kilka szkół i szpitali. Miasto jest siedzibą Centrum Amani, które pomaga ponad 3400 osobom niepełnosprawnym z okolicznych terenów.

  Vaasa (szwed. Vasa) - miasto w zachodniej Finlandii, ośrodek administracyjny regionu Pohjanmaa, port handlowy i pasażerski nad Zatoką Botnicką. 59 232 mieszkańców (31.03.2010).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Transport[ | edytuj kod]

  Morogoro obsługiwane jest przez lokalną stację kolejową. Miasto posiada komunikację miejską w postaci publicznych autobusów „dala dala”.

  Zaopatrzenie w wodę[ | edytuj kod]

  Osiemdziesiąt procent wody pochodzi z tamy Mindu Dam na rzece Ngerengere. Jej budowa rozpoczęła się w[1978 roku i wywołała wiele kontrowersji wśród lokalnej społeczności.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Źródło: Weatherbase

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  W Morogoro znajduje się kampus Uniwersytetu Rolniczego Sokoine. Miasto ma też Jordan University College oraz Mzumbe University.

  Sport[ | edytuj kod]

  Morogoro posiada reprezentantów w tanzańskiej Premier League. Reprezentują je dwa kluby: Mtibwa Sugar F.C. i Polisi Morogoro.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Fresno
 • Finlandia Vaasa
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Morogoro
 • Uniwersytet Rolniczy Sokoine (Sokoine University of Agriculture, SUA, suahili Chuo Kikuu cha Sokoine cha Kilimo) – tanzańska publiczna uczelnia wyższa, zlokalizowana w Morogoro.Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fresno – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w dolinie San Joaquin, 260 km na południowy wschód od San Francisco.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Mzumbe University (MU, suahili Chuo Kikuu Mzumbe) – tanzańska publiczna szkoła wyższa, zlokalizowana w Mzumbe, w pobliżu Morogoro. Została założona w 2001 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.92 sek.