• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moringen - KL

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Obozy w III Rzeszy – obozy i podobozy przeznaczone do przetrzymywania (w niektórych przypadkach także uśmiercania) ludzi kierowane przez SA, a później SS, policję lub Wehrmacht. Utworzone w latach 1933–1945 przez władze niemieckie. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, umiejscowione były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Konzentrationslager Moringen, Frauen-Konzentrationslager Moringen, Jugend-Konzentrationslager Moringen, Jugendschutzlager Moringen, SS-Sonderlager Moringenniemieckie obozy koncentracyjne funkcjonujące w latach 1933-1945, w miasteczku Moringen, w Dolnej Saksonii, w Niemczech.

  Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.Osterode am Harz - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Osterode am Harz. Liczy 23 993 mieszkańców (2008 r.)

  Historia[ | edytuj kod]

  W Moringen, na terenie byłego szpitala psychiatrycznego, funkcjonowały w latach 1933–1945 kolejno trzy obozy: dla mężczyzn (Konzentrazionslager Moringen), dla kobiet (Frauen-Konzentrazionslager Moringen) i dla dzieci i młodzieży (Jugendschutzlager Moringen).

  Konzentrationslager Lichtenburg, Konzentrationslager für männliche Schutzhäftlinge Lichtenburg, Frauen-Konzentrationslager Lichtenburg - niemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1933-1939, w zamku Lichtenburg pod miasteczkiem Prettin, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech.Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.

  Koncentrazionslager Moringen[ | edytuj kod]

  Obóz powstał w kwietniu 1933 roku, jako jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych w III Rzeszy. Pierwszy transport więźniów dotarł 11 kwietnia. Obóz ten został zamknięty w listopadzie 1933, więźniów wywieziono do innych obozów, bądź zwolniono.

  Holocaust („całopalenie”, spolszczenie: Holokaust) – pierwotnie termin religijny oznaczający ofiarę całopalną (w tym znaczeniu może być stosowane również dziś), obecnie najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa są prześladowania i zagłada prawie 6 milionów Żydów przez władze niemieckiej III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej (w tym znaczeniu, jako nazwa własna, słowo Holocaust/Holokaust pisane jest wielką literą).Moringen – miasto w Niemczech w południowej części kraju związkowego Dolna Saksonia, w powiecie Northeim. Liczy ok. 7 308 mieszkańców. W czasach III Rzeszy istniał tu kompleks niemieckich obozów koncentracyjnych: KL Moringen.

  Frauen-Konzentrazionslager Moringen[ | edytuj kod]

  Powstał jesienią 1933, jako pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Funkcjonował do 21 marca 1938 roku, kiedy to wywieziono więźniarki do KL Lichtenburg.

  Jugendschutzlager Moringen[ | edytuj kod]

  W czerwcu 1940 w tym samym miejscu założono obóz dla „młodzieży męskiej”. Poza niewolniczą pracą dzieci od 1941 roku były poddawane zbrodniczym eksperymentom pseudo-medycznym (m.in. sterylizacji oraz próbom udowodnienia, że kryminalność ma charakter dziedziczny). Więźniowie byli segregowani na poszczególnych blokach, wedle kategorii „przewinień” bądź przynależności etnicznej. Pracowali niewolniczo dla niemieckich firm, głównie dla spółki Piller (Maschinenschlosserei), z Osterode am Harz. Obóz został wyzwolony 9 kwietnia 1945 roku, kilka dni wcześniej część więźniów ewakuowano.

  Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).Hitlerjugend (oficjalnie pisane jako Hitler-Jugend, w skrócie HJ., pol. dosł. „Młodzież Hitlera”) – niemiecka organizacja młodzieżowa NSDAP zorganizowana na wzór paramilitarny w 1922 jako przybudówka Oddziałów Szturmowych (SA).

  Więźniowie i ofiary[ | edytuj kod]

 • Pierwszy obóz był przeznaczony przede wszystkim dla opozycji politycznej względem nazistów. Pomimo tego, że głównie był przeznaczony dla mężczyzn więziono tu również kobiety, głównie z ruchów robotniczych.
 • W obozie kobiecym umieszczono przede wszystkim Niemki będące Świadkami Jehowy (ich udział przekraczał ¾ więźniarek), więźniarki polityczne oraz prostytutki. W sumie przez obóz przeszło 1350 kobiet z obszaru III Rzeszy.
 • Obóz dla młodzieży był przeznaczony dla chłopców od 12 do 22 lat, choć zdarzały się przypadki młodszych więźniów. Były to w szczególności dzieci, które odmawiały wstępowania do Hitlerjugend, młodociani kryminaliści, oddające się prostytucji, bądź zaangażowane w ruchy oporu w okupowanych krajach. Umieralność w obozie była wysoka, ze względu na niższą wytrzymałość młodych więźniów, ciężką pracę, traktowanie przez załogę obozu, głód, choroby oraz doświadczenia pseudomedyczne. Przez obóz przeszło ok. 1500 dzieci i młodzieży. Przynajmniej 10% z nich nie przeżyło warunków obozowych.
 • Dzieje powojenne[ | edytuj kod]

  muzeum

  W 1989 roku powstało w Moringen stowarzyszenie, które doprowadziło do powstania w tym miejscu w 1993 roku muzeum i miejsca pamięci.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Holocaust
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Pierwszym więźniem oznaczonym jako IBV (Internationale Bibelforscher-Vereinigung – oficjalna nazwa Świadków Jehowy w Niemczech w tamtym czasie) była Anna Seifert osadzona w KL Moringen 9 stycznia 1935 roku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Muzeum
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.901 sek.