Morges – miasto i gmina w Szwajcarii, w kantonie Vaud, położona na brzegu Jeziora Genewskiego.
Morges jest jednym z czterech miast dawnego Pays de Vaud. Potwierdzony na pieczęciach zachowanych od 1530 r. herb miasta nawiązuje do herbu Domu Sabaudzkiego, którego członek, Ludwik I, pan regionu Vaud z ramienia swego brata, hrabiego Sabaudii Amadeusza V, wybudował w Morges w latach 1286–1287 zamek. Dwa faliste pasy poprzeczne w polu herbowym symbolizują dwie rzeczki, które ograniczały miasto od wschodu (La Venoge) i od zachodu (l’Aubonne).
Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.Dynastia sabaudzka (wł. Casa di Savoia) – dynastia panująca w Sabaudii i Piemoncie (1000-1732) (Księstwo Sabaudii-Piemontu niezależne od roku 1416), na Sycylii (1713-1720), w Królestwie Sardynii (1720-1861), w zjednoczonym Królestwie Włoskim (1861-1946), w Hiszpanii (1871-1873) oraz w Chorwacji (1941-1943).
Zamek w Morges, a następnie przylegające do niego miasteczko powstały jako uzupełnienie fotyfikacji w Moudon i La Tour-de-Peilz, w celu powstrzymania ekspansji biskupów z Lozanny. Zamek był siedzibą lokalnych władz, a od 1530 r. – baliwów berneńskich.
W latach 1691–1696 powstał tutejszy port. Zbudowany według planów barona Duquesne d’Aubonne, był do połowy XIX w. ruchliwym ośrodkiem wymiany handlowej między kantonem Vaud a Genewą.
Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.Władysław Eugeniusz Sikorski (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 na Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.
W 1936 w miasteczku powołany został tzw. Front Morges – polityczne porozumienie działaczy polskich stronnictw centrowych, zawiązane z inicjatywy Ignacego J. Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego, skierowane przeciw sanacji.
Historyczna liczba mieszkańców gminy jest zaprezentowana na poniższym wykresie:
Muzeum wojskowe kantonu Vaud (fr. Musée militaire vaudois, w zamku);
Muzeum Artylerii (fr. Musée de l’artillerie, w zamku);
Szwajcarskie Muzeum Figurek Historycznych (fr. Musée suisse de la figurine historique, w zamku);
Muzeum Sztuki Użytkowej Alexis-Forel (fr. Musée Alexis-Forel, Grand’Rue 54);
Muzeum Ignacego J. Paderewskiego (fr. Musée Paderewski, Place du Casino 1).
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna strona Stowarzyszenia i Muzeum Ignacego Paderewskiego w Morges

Amadeusz V Wielki (ur. 4 września 1249 w Bourget-du-Lac, zm. 16 października 1323 w Avignon) - hrabia Sabaudii, syn Tomasza - hrabiego Sabaudii, i Beatrice di Fiechi. Jego braćmi byli Filip I i Ludwik II Sabaudzki (książę Vaud).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Genewa (fr. Genève, niem. Genf, wł. Ginevra) – kanton w zachodniej Szwajcarii. Genewa dołączyła do Konfederacji Szwajcarskiej w 1815 roku.
Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada/18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 r. sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Profesor konserwatorium w Warszawie. Kawaler Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.
Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Sabaudia (fr. Savoie) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, we francuskich Alpach, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Część regionu administracyjnego Rodan-Alpy (departamenty Sabaudia i Górna Sabaudia).