• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morgan Parra

  Przeczytaj także...
  Puchar Sześciu Narodów 2008 (2008 Six Nations Championship, a także od nazwy sponsora turnieju, Royal Bank of Scotland – 2008 RBS 6 Nations) – dziewiąta edycja Pucharu Sześciu Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy sześcioma najlepszymi zespołami narodowymi półkuli północnej. Turniej odbył się pomiędzy 5 lutego a 15 marca 2008 roku.Top 14 – francuska, najstarsza liga rugby na świecie. Założona w 1892 r. Rozgrywki trwają do dziś z przerwami spowodowanymi wybuchem I wojny światowej i II wojny światowej. Rozgrywkami zarządza Ligue nationale de rugby. Dwie najsłabsze drużyny po fazie zasadniczej spadają do Rugby Pro D2. Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej grają mecze play-off według systemu: pierwszy zespół gra z czwartym, a drugi z trzecim.
  Francuska Federacja Rugby (fr. Fédération Française de Rugby) — ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Francji, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem francuskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  Morgan Parra (ur. 15 listopada 1988 w Metz) – francuski rugbysta, występujący na pozycji łącznika młyna lub łącznika ataku w zespole Clermont Auvergne oraz we francuskiej drużynie narodowej.

  Debiutował jako zmiennik w drużynie narodowej 3 lutego 2008 podczas Pucharu Sześciu Narodów w meczu ze Szkocją na Murrayfield, wygranym przez Francję 27–6. Swój pierwszy występ w pierwszym składzie zaliczył 23 lutego 2008 w meczu z Anglią na Stade de France (Francja przegrała wówczas 13–24). W Pucharze Sześciu Narodów w 2010 poprowadził Francję do zwycięstwa w całym turnieju, zdobywając 61 punktów w 5 meczach. Powołany na Puchar Świata w Rugby 2011, gdzie z reprezentacją Francji zdobył srebrny medal.

  Stade de France (pol. Stadion Francji) – pięciogwiazdkowy, wielofunkcyjny stadion sportowy w Saint-Denis, na przedmieściach Paryża. Narodowy stadion Francji o oficjalnej pojemności 81 338 miejsc siedzących, na którym od 1998 swe najważniejsze mecze rozgrywają pierwsze reprezentacje Francji w piłce nożnej i rugby. Za zarządzanie i organizację imprez odpowiada spółka Stade de France Live Events.Reprezentacja Anglii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Anglii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów. Stadionem macierzystym reprezentacji jest położony w południowo-zachodnim Londynie Twickenham o pojemności 82 000 widzów.

  Z zespołem Clermont Auvergne zdobył w 2010 mistrzostwo Francji.

  Rozpoczął również karierę trenerską – trenuje lokalną drużynę Les Martres de Veyre szykując się do egzaminu FFR.

  Przypisy

  1. Morgan Parra (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2011-02-08].
  2. Parra adjusting to life at 10. rugbyworldcup.com. [dostęp 2011-10-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Metz – miasto i gmina w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).
  Reprezentacja Francji w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest Francuska Federacja Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Puchar Sześciu Narodów 2010 (2010 Six Nations Championship, a także od nazwy sponsora turnieju Royal Bank of Scotland – 2010 RBS 6 Nations) – 11. edycja Pucharu Sześciu Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy sześcioma najlepszymi zespołami narodowymi półkuli północnej. Turniej odbywał się pomiędzy 6 lutym a 20 marcem 2010. Pucharu broniła reprezentacja Irlandii.
  Reprezentacja Szkocji w rugby union mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Szkocji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Szkocki Związek Rugby, członek FIRA-AER oraz IRB. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.
  Puchar Świata w Rugby 2011 – siódmy Puchar Świata, impreza o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywana co cztery lata. Organizowany przez Nową Zelandię siedmiotygodniowy turniej rozpoczął się 9 września ceremonią otwarcia podkreślającą bogatą historię i różnorodność kulturową tego kraju, natomiast finał odbył się w Auckland na Eden Park w niedzielę 23 października 2011. Data finału została specjalnie ustalona na nowozelandzki długi weekend, aby zmaksymalizować widownię. W turnieju zwyciężyła drużyna gospodarzy, w finale pokonując Francuzów 8–7. Obrońcy tytułu, zespół RPA, odpadł w ćwierćfinale po porażce z Australią.
  Murrayfield Stadium stadion sportowy, położony w Edynburgu, Szkocja, którego właścicielem jest Scottish Rugby Union. Obiekt został oddany do użytku w 1925 roku. Jego pojemność wynosi 67 800 miejsc.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.