• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • More than a Woman


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Tłumik - urządzenie służące do częściowej lub całkowitej eliminacji drgań, fali akustycznej, hałasu lub pewnych częstotliwości w układach elektronicznych.
  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

  "More than a Woman" − utwór amerykańskiej wokalistki rhytm and bluesowej Aaliyah pochodzący z jej trzeciego albumu studyjnego zatytułowanego Aaliyah. Wydany został jako trzeci singel promujący ową płytę w Ameryce Północnej (w 2001 r.), a drugi w pozostałych regionach świata (w 2002). Podczas 45. ceremonii wręczenia nagród Grammy piosenka była nominowana do tego lauru w kategorii Best Female R&B Vocal Performance.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Listy utworów i formaty singla[]

  CD Single

  1. "More than a Woman (Album Version)" − 3:50
  2. "More than a Woman (Bump N' Flex Club Mix)" − 5:31
  3. "One in a Million" − 4:31

  US 7 Double A-Side

  1. "Rock the Boat (Album Version)" − 4:34
  2. "More than a Woman (Album Version)" − 3:51

  Promocja[]

  Aaliyah wykonała utwór "More than a Woman" podczas trwania programów telewizyjnych Live with Regis and Kelly i The Tonight Show with Jay Leno w lipcu 2001 roku.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  Teledysk[]

  Wideoklip do utworu wyreżyserował Dave Meyers. Powstał on w Los Angeles latem 2001 roku.

  Ogół teledysku opiera się na atrakcyjnej choreografii i nietypowej scenografii; nietypowej z racji, że akcja klipu rozgrywa się w tłumiku motocyklowym. W teledysku, prócz samej Aaliyah, występują dziesiątki tancerzy obojga płci, wszyscy w dość "zmechanizowanych", skórzanych strojach. W roli cameo pojawia się angielski producent muzyczny Mark Ronson. Klip wieńczy napis "In Loving Memory of Aaliyah" (z ang. ku pamięci Aaliyah), wokalistka zmarła bowiem niedługo przed oficjalną premierą singla "More than a Woman".

  "Rock the Boat" − rhytm and bluesowa kompozycja autorstwa Static Majora, Erica Seatsa i Rapture Stewarta zrealizowana na trzeci studyjny album amerykańskiej wokalistki Aaliyah zatytułowany − po prostu − Aaliyah. Utwór został wyprodukowany przez Keybeats oraz wydany jako drugi singel promujący album w Ameryce Północnej (w 2001), a trzeci w pozostałych rejonach świata (w 2002). W 2002 piosenka była nominowana do nagrody Grammy w kategorii Best Female R&B Vocal Performance.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Premiera miała miejsce na antenie muzycznej stacji telewizyjnej BET dnia 7 stycznia 2002 roku. Pod koniec 2002 BET uwzględniło teledysk w zestawieniu stu najlepszych klipów roku.

  Pozycje na listach przebojów[]

  W styczniu 2001 roku kompozycja uplasowała się na pozycji #1 notowania UK Singles Chart. Był to pierwszy utwór Aaliyah, który trafił nań na tak wysoką lokację, a także pierwszy od czasu "My Sweet Lord" z repertuaru George'a Harrisona przypadek, w którym piosenka osiągnęła szczyt tego zestawienia po śmierci wykonawcy.

  Jay Leno, właściwie James Douglas Muir-Leno (ur. 28 kwietnia 1950), amerykański komik, najbardziej znany z prowadzenia programu The Tonight Show nadawanego na stacji telewizyjnej NBC, nad którym objął pieczę w 1992 roku i prowadził do roku 2009, kiedy tę rolę przejął Conan O’Brien. W 2010 roku Jay Leno na powrót stał się gospodarzem programu. Komik jest także właścicielem Big Dog Productions, spółki biorącej udział w tworzeniu The Tonight Show.Mark Daniel Ronson (ur. 4 września 1975) - angielski producent muzyczny, laureat nagród Grammy i Brit Awards, założyciel wytwórni muzycznej Allido. Jego debiutancki album Here Comes the Fuzz, skupiony na amerykańskim hip-hopie, współpracuje z takimi artystami jak: Sean Paul, Nate Dogg i Ghostface Killah, jednak nie wybił się znacząco na listach przebojów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Oficjalna strona internetowa Aaliyah (ang.)
 • Tekst utworu "More than a Woman"
 • Przypisy

  1. lescharts.com - Aaliyah - I Refuse
  2. Aaliyah - More Than A Woman - hitparade.ch
  3. hitparade.ch. (szw.) [dostęp 2009-11-30]
  4. hitparade.ch. (szw.) [dostęp 2009-11-30]
  5. allmusic.com. (ang.) [dostęp 2009-11-30]
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Aaliyah − trzeci album amerykańskiej piosenkarki R&B Aaliyah wydany 17 lipca 2001 roku. Była to ostatnia studyjna płyta artystki, która zmarła niedługo po jej premierze."One in a Million" − trzeci singel promujący album amerykańskiej piosenkarki R&B Aaliyah pod tym samym tytułem. Jest to kompozycja autorstwa Missy Elliott i Tima "Timbalanda" Mosleya, Timbaland jest także odpowiedzialny za produkcję singla, który wydano w ostatnim kwartale 1996 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  George Harrison (ur. 25 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii) – angielski muzyk i kompozytor muzyki rockowej.
  Black Entertainment Television (w skrócie BET) - amerykańska telewizja kablowa z siedzibą w Waszyngtonie, kierowana do młodych czarnych i miejskich odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Robert L. Johnson założył ją 25 stycznia 1980 roku. Większość programów sieci dotyczy rapu i Rhythm and bluesa, teledysków oraz filmów i seriali zorientowanych na zamieszkałego w mieście odbiorcę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.