• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mordor

  Przeczytaj także...
  Góra Przeznaczenia (sind. Amon Amarth, Orodruina) – wulkan ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.
  Wyobrażenia Oka Saurona, symbolu, pod którym walczyły armie Mordoru

  Mordor (sin. Czarny Kraj) – kraina położona w stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, siedziba Saurona. Jej szczegółowe opisy znajdują się we Władcy Pierścieni.

  Zamieszkiwali ją słudzy Saurona, m.in. orkowie, trolle i Nazgûle. W kraju tym znajdowała się forteca Saurona, Barad-dûr oraz Orodruina, wulkan, miejsce wykucia Jedynego Pierścienia.

  Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.Troll – istota należąca do fikcyjnej rasy ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Rasa ta została wyhodowana przez Morgotha w Pierwszej Erze.

  Geografia[]

  Mordor leżał na wschód od Gondoru, a otoczony był od zachodu, północy i południa przez dwa łańcuchy górskie: Ephel Dúath i Ered Lithui.

  Na północnym zachodzie, między górami Ephel Dúath a Ered Lithui, położona była dolina Udûn (nawiązująca nazwą do Udûnu, dawnej twierdzy Morgotha). Od południa niemal zamknięta przez góry, strzeżona była przez Durthang. Północnego wejścia do niej, z przesmykiem Cirith Gorgor (sin. Przełęcz nawiedzona) broniły Morannon i Carach Angren.

  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.

  W północno-zachodniej części Mordoru, pomiędzy Ephel Dúath i Ered Lithui, wypiętrzał się płaskowyż Gorgoroth (sin. Groza, nazwa nawiązuje do Ered Gorgoroth istniejących przed Przemianą Świata). Była to kraina pustynna i jałowa. Pośrodku niej wznosiła się Orodruina. Na wschód od wulkanu, u podnóża Ered Lithui, Sauron zbudował twierdzę Barad-dûr. W czasie Wojny o Pierścień Gorgoroth była miejscem kuźni i kopalń Saurona, gdzie produkowano broń i zbroje dla jego armii. Frodo Baggins i Samwise Gamgee przechodzili przez nią, kiedy usiłowali dojść do Orodruiny.

  Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

  Najobszerniejsza była równina Lithlad (sin. Popielna Równina, później zwana Nurn), położona na wschód od Gorgoroth. W jej południowej części znajdowało się morze Nûrnen (sin. dosł. Nurn-woda). Jego zlewisko obejmowało cały obszar Mordoru prócz Udûnu i Gorgoroth. Było silnie zasolone i nazywane także Gorzkim Morzem. Warunki były tu nieco lepsze, niż na płaskowyżu. Mimo półpustynnego klimatu możliwa była uprawa ziemi, stąd nad jego brzegami znajdowały się plantacje zapewniające aprowizację wojskom Saurona. Po upadku Saurona król Elessar wyzwolił uprawiających te ziemie niewolników i dał im je na własność.

  Aragorn – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. W filmowej trylogii Petera Jacksona wcielił się w niego Viggo Mortensen.Barad-dûr – twierdza ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Była to główna siedziba Saurona, wzniesiona przy pomocy Pierścienia w Mordorze. Pojawia się we Władcy Pierścieni, pewne informacje na jej temat można też znaleźć w Dodatkach do tej powieści oraz w Silmarillionie.

  Mordor był nieosłonięty górami od wschodu, gdzie znajdowały się ziemie należące do jego sojuszników (Rhûnu i Khandu).

  Przypisy

  1. Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002, s. 67. ISBN 83-241-0200-0.
  2. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla. Maria Skibniewska (tłum.). Warszawa: Muza SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
  3. Robert Foster, op. cit., s. 204.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa Śródziemia z zaznaczonym Mordorem
 • Park Narodowy Tongariro - najstarszy park narodowy Nowej Zelandii. Założony w 1887 roku. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zlokalizowany w centrum Wyspy Północnej. Obejmuje obszar 795,98 km².Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samwise Gamgee – hobbit, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena pt. Władca Pierścieni. W ekranizacji jego rolę Sean Astin.
  Wojna o Pierścień – fikcyjna wojna ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, zawarta w fabule powieści pt. Władca Pierścieni. Na podstawie tego motywu stworzono grę komputerową: Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień oraz dwie gry planszowe noszące tytuł Wojna o Pierścień.
  Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Upiory Pierścienia (ang. Ringwraiths, CM Nazgûle, qya. Úlairi) – postacie literackie ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, upiorni słudzy Saurona. Zwani również Czarnymi Jeźdźcami lub Dziewięcioma Jeźdźcami, uważani za „najokrutniejsze sługi Saurona”. Po raz pierwszy występują we Władcy Pierścieni.
  Ered Gorgoroth (sin.Góry Grozy) – fikcyjne pasmo górskie ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Ork (l.mn. orkowie; ang. orc, sind. orch) – rasa stworzeń ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena w mitologii Śródziemia.
  Frodo Baggins – bohater literacki, główny bohater powieści J. R. R. Tolkiena Władca Pierścieni. Hobbit z Shire. Urodził się 22 września 2968 roku Trzeciej Ery, a odszedł ze Śródziemia 29 września 3021 roku Trzeciej Ery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.