• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mordechaj Menachem Mendel Kalisz

  Przeczytaj także...
  Okopowa – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie. Ulica w całości jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 634 Warszawa-Tłuszcz-Wólka Kozłowska.Warka (jid. וואַרקאַ) – dynastia chasydzka, która została założona przez Israela Icchaka Kalisza, który pod wpływem cadyka Dawida Bidermana z Lelowa stał się zwolennikiem chasydyzmu.
  Marcin Wodziński (ur. 30 maja 1966 w Świdnicy) – polski historyk i filolog, specjalizujący się w tematyce żydowskiej.

  Mordechaj Menachem Mendel Kalisz, zwany Milczącym Cadykiem (ur. 1819, zm. 6 czerwca 1868) – rabin, drugi cadyk chasydzkiej dynastii Warka. Syn cadyka Israela Icchaka Kalisza i ojciec Symchy Bunema Kalisza.

  Po śmierci ojca w 1848 roku zrzekł się praw do sukcesji na rzecz Szragi Fajwla z Grójca, jednak ten zmarł w tym samym roku i Menachem Mendel musiał przejąć przywództwo nad warecką dynastią.

  Słynął z ciągłego milczenia, które traktował jako formę modlitwy. Podkreślał potrzebę wyrozumiałości wobec bliźniego, którą nazwał Ahawas Isroel (hebr. umiłowanie ludu Izraela). Nauczał, że człowiek ma trzy właściwości: wyprostowaną postawę, milczący płacz oraz taniec bez ruchu.

  Ohel (hebr. אֹהֶל namiot) – niewielki żydowski grobowiec murowany lub drewniany, posiadający najczęściej prosty kształt prostopadłościanu o dachu półkolistym lub dwuspadowym, zwykle posiadający drzwi a czasem również okienka. Pierwotnie ohele ograniczały się do daszku ustawionego nad nagrobkiem i wspartego na czterech filarach. Ohele wznosi się nad grobami wybitnych rabinów lub cadyków oraz ich męskich potomków. Wewnątrz ohelu zwykle znajduje się nagrobek, lecz nie jest to regułą. W przypadku braku macewy tablice epitafijne mocuje się na wewnętrznych ścianach, zaś samo miejsce pochówku ogradza się metalową kratą lub niewielkim murkiem. Najczęściej ohele są pozbawione jakichkolwiek zdobień.Modlitwa – czynność kultowa, występująca w wielu religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot, mogących być lub będących przedmiotem kultu (bogowie, święci, aniołowie).

  Mordechaj Menachem Mendel Kalisz pochowany jest w ohelu na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 13, rząd 20).

  Przypisy

  1. Grób Mordechaja Menachema Mendla Kalisza na stronie beisolam.jewish.org.pl
  2. Grób Mordechaja Menachema Mendla Kalisza w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

  Bibliografia[]

 • Marcin Wodziński: Groby cadyków w Polsce. O chasydzkiej literaturze nagrobnej i jej kontekstach. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1998, s. 227. ISBN 83-7091-041-6.
 • Rabin (hebr. רַבִּי rabbī) – podstawowa funkcja religijna w judaizmie. Rabbi to hebrajskie słowo oznaczające mistrza. We współczesnym judaizmie tradycyjnym rabin jest jednocześnie administratorem gminy wyznaniowej, odpowiedzialnym za prowadzenie nabożeństw, szkoły zwanej cheder i opiekę nad domem modlitwy, czyli synagogi, oraz pełni funkcję duchowego ojca, doradcy, sędziego i interpretatora prawa religijnego w gminie. Nie jest on jednak namaszczonym przez Boga duchownym i jego autorytet opiera się wyłącznie na wiedzy i „bogobojności”.Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Cmentarz położony na Powązkach w dzielnicy Wola obok cmentarzy innych wyznań. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grójec – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu grójeckiego i gminy miejsko-wiejskiej Grójec. Leży 45 km na południe od Warszawy, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej nad rzeką Molnicą, dopływem rzeki Jeziorki.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.