Morawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Historyczne Morawy zaznaczone są na zielono; czerwony – enklawy morawskie na Śląsku; niebieski – historyczne ziemie Dolnej Austrii przyłączone do Moraw w 1920
Flaga z herbem Moraw

Morawy (cz. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej, jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Polski (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora) - jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech, znajdujący się na wzgórzu Zelená Hora w miejscowości Zdziar nad Sazawą (ok 120 km od Pragi). W 1994 roku sanktuarium zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO na podstawie kryterium I, II, IV.Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.

Obszar Moraw w zasadzie pokrywa się z obszarem zlewni rzeki Morawy. Na północy granice Moraw stanowi grzbiet Sudetów Wschodnich (najwyższy szczyt Moraw: Pradziad) – Jesioników i Gór Odrzańskich, od wschodu – karpackie pasma Jaworników i Białych Karpat, od południa – Obniżenie Południowomorawskie, od zachodu – Wyżyna Czesko-Morawska. Morawy graniczą od północy ze Śląskiem, od zachodu z Czechami, od południa z Dolną Austrią, od wschodu ze Słowacją. Na terenie dawnego Śląska Austriackiego (dzisiaj tworzącego większą część czeskiego Śląska) znajdowały się liczne enklawy morawskie. Podczas wymiany terytoriów w 1958 r. pomiędzy Polską a Czechosłowacją niewielkie fragmenty ziem, należące niegdyś do tych enklaw przyłączono do Polski. Wcześniej, bo po wojnach śląskich, jedną z enklaw morawskich (Kietrz i okolice) przyłączono do Prus i w ten sposób od 1945 znalazła się w granicach Polski.

Nový Malín (niem. Frankstadt an der Mährischen Grenzbahn, Neu Malin) – gmina w Czechach, w powiecie Šumperk, w kraju ołomunieckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 3244 mieszkańców.Gubernium morawsko-śląskie (cz. Moravskoslezské gubernium) – dawna jednostka administracyjna (gubernium) funkcjonująca w Monarchii Habsburgów (a następnie w Cesarstwie Austrii) ze stolicą w Brnie w latach 1783–1849.

Teren Moraw zamieszkany był przez człowieka co najmniej od okresu paleolitu, o czym świadczą stanowiska archeologiczne na Wzgórzach Pawłowskich w pobliżu Brna oraz w okolicy Dolní Věstonice i Předmostí (obecnie część Przerowa).

Regiony etnograficzne[ | edytuj kod]

 • Morawska Góralszczyzna (Moravské Horácko)
 • Hana (Haná)
 • Laszczyzna (Lašsko)
 • Słowacko (Moravské Slovensko, Moravské Slovácko, Slovácko)
 • Morawska Wołoszczyzna (Valašsko)
 • Mariánské Hory (łac. do 1901 Diaboli villa, niem. Teufflsdorf lub Teufelsdorf, Ellgoth, od roku 1901 Marienberg) – jedna z 37 części miasta statutarnego Ostrawy, stolicy kraju morawsko-śląskiego, we wschodnich Czechach, tworzy część obwodu miejskiego Mariánské Hory a Hulváky w morawskiej części miasta. Jest to także jedna z 39 gmin katastralnych o powierzchni 560,0335 ha. Populacja w 2001 wynosiła 11879 osób, zaś w 2012 odnotowano 1046 adresów.Uherský Brod (niem. Ungarisch Brod) – miasto w Czechach, w kraju zlinskim, w powiecie Uherské Hradiště. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 5 206 ha, a liczba jego mieszkańców 17 508 osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025) – pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.
  Mieszko II Lambert (ur. 990, zm. 10 lub 11 maja 1034) – król Polski w latach 1025–1031, książę Polski 1032–1034 z dynastii Piastów, drugi syn Bolesława I Chrobrego, a pierwszy z małżeństwa z Emnildą, księżniczką słowiańską. Przejął władzę po śmierci ojca i prawdopodobnie wypędził z kraju swoich dwóch braci. Zorganizował dwa niszczycielskie najazdy na Saksonię w 1028 i 1030. Następnie prowadził wojny obronne przeciw Niemcom, Czechom i książętom Rusi Kijowskiej. Opuścił kraj w 1031 w wyniku kolejnej wyprawy Konrada II na ziemie polskie, oraz po ataku książąt ruskich Jarosława Mądrego i Mścisława, którzy pomogli na polskim tronie osadzić jego brata Bezpryma. Następnie uszedł do Czech, gdzie został uwięziony przez księcia Udalryka. Odzyskał władzę w 1032 jako książę jednej z trzech dzielnic. Zjednoczył państwo, ale nie udało mu się odtworzyć stabilnych struktur władzy. Za jego czasów od Polski odpadły nabytki terytorialne Bolesława Chrobrego: Milsko, Łużyce, Grody Czerwieńskie, Morawy i Słowacja.
  Sudety Wschodnie (332.6) (cz. Jesenická oblast, Východní Sudety, Východosudetská oblast, niem. Ostsudeten) - pasma górskie w południowo-zachodniej Polsce i północnej części Czech, wschodnia część Sudetów będąca częścią prowincji Masywu Czeskiego.
  Buchlov – zamek królewski położony w górach Chrziby, w pobliżu miejscowości Buchlovice, w kraju zlińskim, w Czechach. Okres budowy tego zamku szacuje się w pierwszą połowę XIII wieku. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził książę Jan Ždánský z Zástřizel zmieniając mu styl na renesansowy w latach 1540-1558. Zamek jest własnością państwa i jest zarzadzany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
  Jaroměřice nad Rokytnou (niem. Jaromeritz) - miasto w Czechach, w kraju Wysoczyzna. Według danych z 31 grudnia 2003 r. powierzchnia miasta wynosiła 5 136 ha, a liczba jego mieszkańców 4 258 osób (2006). Miejscowość została założona w I połowie XII w., w dokumentach wzmiankowana była po raz pierwszy w 1325 r. Przez kolejne wieki własność rodów magnackich (Meziříčských, Rechenberków, Questenbergów, Kouniców). Ośrodek turystyczny i centrum kulturalne; od 1999 roku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki pod patronatem światowej sławy słowackiego tenora Petera Dvorského.
  Prokuratura – urząd państwowy powołany do stania na straży praworządności. Zazwyczaj swój cel prokuratura realizuje poprzez zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z prawem, ściganie przestępstw, pomoc prawną społeczeństwu oraz branie udziału w procesie legislacyjnym jako czynnik opiniodawczy.
  Radwanice i Bartowice (czes. Radvanice a Bartovice) – od 24 listopada 1990 roku jeden z 23 obwodów miejskich na południowym wschodzie miasta Ostrawy, w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Dzielnica składa się z dwóch części, dawniej niezależnych miejscowości, Radwanic oraz Bartowic.

  Reklama