• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morawa Zachodnia

  Przeczytaj także...
  Varvarin (serb. Варварин) – miasto i gmina w Serbii; w Serbii Centralnej; w okręgu rasińskim. Gmina liczy 17349 mieszkańców (2014).Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  Morawa Zachodnia (serb. Западна Морава, Zapadna Morava) – rzeka w środkowej Serbii. Jej długość wynosi 184 km. Jest dopływem Morawy.

  Ibar (serb. Ибар) – rzeka w Czarnogórze i Serbii (w tym w prowincji Kosowo i Metochia). Prawy dopływ Zachodniej Morawy, wpływa do niej w okolicach miasta Kraljevo. Rzeka należy do zlewiska Morza Czarnego. Długość – 276 km, powierzchnia zlewni – 8059 km². Ibar jest nieżeglowny na całej swojej długości.Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Jednym z jej dopływów jest Ibar. Jej średni przepływ wynosi 109 m³/s, a powierzchnia zlewni 14 721 km². Przepływa przez miasta Čačak, Kraljevo i Trstenik. Na zachód od Čačaku na rzece utworzono sztuczny zbiornik wodny – jezioro Međuvršje. Między miejscowościami Stalać i Varvarin łączy się z Morawą Południową, tworząc Wielką Morawę.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Morawa, Wielka Morawa (serb.-chorw. Велика Морава, Velika Morava, łac. Margus) – rzeka w środkowej Serbii, prawy dopływ Dunaju. Długość – 185 km (493 km od źródeł Morawy Zachodniej), powierzchnia zlewni – 6126 km² (37 444 km² razem z Morawą Zachodnią i Południową), średni roczny przepływ u ujścia – 255 m³/s.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Kraljevo (Краљево, do 1914 roku Karanovac) - miasto we wschodniej Serbii, przy ujściu rzeki Ibar do Morawy Zachodniej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morawa Południowa (serb. Јужна Морава) – rzeka w Serbii, która się łączy z Morawą Zachodnią w środkowej Serbii, tworząc Morawę. Rzeka ma długość 295 km.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Trstenik (cyr. Трстеник) – miasto w Serbii, w okręgu rasińskim, siedziba gminy Trstenik. W 2011 roku liczyło 15 282 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.